YEPYENİ MEKAN, TAPTAZE KAHVE: PETRA TOPAĞACI

YEPYENİ MEKAN, TAPTAZE KAHVE: PETRA TOPAĞACI

Petra Roasting Co., kahveler, mekanlar, ortamlar, ambiyanslar… Bu gibi konularda iyi olduğu için kalplere taht kurmakta çok zorlanmadı elbette ki. Çünkü işin matematiği bu işte aslında.

İnsanları düdüklemeye çalışmadan (tamam fiyatları acayip makul değil ama…), iyi kahve, keyifli ortam, işine hakim, düzgün çalışanlarla oluyor işte bu işler, tabii bana göre.

YEPYENİ MEKAN, TAPTAZE KAHVE: PETRA TOPAĞACI

 

Neyse, Petra’ya dönecek olursak, yeni bir lokasyonla hayatımızda diyeyim. Hem de en sevdiğim semtlerden Topağacı’nda.  Hafta içi sabah saatlerinde baya keyifli geldi bana. Nişantaşı’nda sabahları erkenden açılan mekan bulmak zor iş .

Petra Topağacı’nda ilk fırtı aldığım kahve Kolombiya filtre oldu. Acayip yumuşak içimli, oldukça keyifli. Diğer öneriler için kendinizi Barista’ya teslim edebilirsiniz.

Öyle işte, sokaklar hareketlensin, mekanların suyunu çıkaralım.

 

Tabii iki filtre kahvenin 25 TL olduğu gerçeği de cebinizde dursun! ( Ben eskiden fiyat yazmıyordum ne güzeldi, ama bazen dayanamıyorum işte)

 

Petra Topağacı Adres: Nişantaşı Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu’nun arka sokağında, Orhan Ersek sokakta.

Açığız! // We’re open for business! #petratopagaci

Petra Roasting Company (@petracoffee) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Petra Roasting Co.’dan kahve demleme rehberi!

French Press için:

İhtiyacınız olanlar

  • 45gr taze kavrulmuş kahve
  • 600gr kaynamış su ve frenchpressinizi ısıtmak için ekstra.
  • 4 cup frenchpress
  • Elektronik veya el kahve değirmeni
  • Elektronik mutfak tartısı
  • Kronometre: 4 dakika

1)45gr çekirdek,kahvenizi seçtiğiniz değirmeniniz ile kalın bir kıvamda öğütün. Kıvamı Chemexden daha kalın olmalı ve parçaları elinizde kolayca hissedebilmelisiniz.

2)Frenchpressinizin içini sıcak su ile doldurarak ısıtın. Bu demleme işlemini kolaylaştıracaktır ve kahvenizin sıcak kalmasını sağlayacaktır. Biraz bekledikten sonra suyu boşaltıp,öğütülmüş kahvelerinizi içine boşaltın. Tartınızın üzerine yerleştirip sıfırlayın.

3)Kaynamış suyunuzu biraz bekletip bir kaç derece soğumasını bekleyin. Suyunuz hazır olunca tartı 600 gramı gösterene kadar, bütün kahveleri ıslatacak şekilde dökmeye başlayın. Kronometreninin geri sayacını 4 dakikaya kurun ve başlatın. Tip: Bütün kahvelerin ıslandığından emin olmak için Frenchpressinizin etrafına göz gezdirin. Eğere kuru yer görürseniz daha agresif bir sekilde o kısıma su dökünüz.
4)Birinci dakikanın sonunda yavaş bir şekilde tepede oluşan tabakayı bir kaşık yardımı ile karıştırın ve FP’in kapağını aşağı bastırmadan tepesini kapatın.

5)Eğer daha temiz ve tortusuz bir kahve diliyorsanız üçünçü dakikanın sonuna doğru tepede yüzen parçaları yine bir kaşık ile ayırıp atabilirsiniz.
6)Şimdi kapağı yavaşça bastırmaya başlayın. Tip: Eğer çok zorlanıyorsanız çok ince öğüttünüz demektir. Bu durumda bir sonraki sefere daha kalın bir ayarda öğütün.

7)Kahveniz hazır! En sevdiğiniz bardağınıza dökün ve keyfini çıkarın. Eğer frenchpressin içinde fazladan kahve kaldıysa onu başka bir karafa dökmenizi öneririz. Böylece demlemeyi sonlandırıp acı tatların oluşmasını önlemiş olacaksınız.

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir