KİTAP VE KAHVE İKİLİSİNİN YAN YANA OLDUĞU 10 MEKAN

KİTAP VE KAHVE İKİLİSİNİN YAN YANA OLDUĞU 10 MEKAN

Kahvemden bir yudum alayım, azıcık kitap okuyayım, sonra instagram’a bakarım belki bir ara, öyle rahat rahat takılırım işte.

Yukarıdaki cümleyi “eksiği yok fazlası var” şeklinde hayata geçirebileceğimiz, sakinlik ve huzuru taaa içimizde hissedeceğimiz mekanlarla beni baş başa bırakın, hatta siz de gelin.

Kütüphane sessizliğinde olanlar da var, “gürültü” yapmanın serbest olduğu mekanlar da. Seçim sizin.

Prototype

Coffee Shop, Pasta Pizza, Plus Kitchen, Atelier ve Book Store gibi farklı mekanlara kendi içinde ev sahipliği yapan Prototype, yerli ve yabancı olmak üzere birçok ünlü yazarın kitaplarının yer aldığı kütüphanesiyle oldukça ilgi çekici duruyor. Kütüphanede yer alan kitaplardan dilediğinizi satın alabildiğiniz Bookstore’da isterseniz de kahvenizi içerken kitaplara göz gezdirip, okuyabilirsiniz.

Adres: Eski Büyükdere Cad. No/1 Maslak

Minoa 

“Kitapçı” dediğin böyle olur, hissi veren Minoa, kahve ve kitap ikilisi için bana kalırsa tam hayallerdeki yer. Kendilerini de “Kitap ve kahvenin buluştuğu köşe” olarak tanımlıyorlar.

Akaretler’de yokuşun üzerinde Beşiktaş’a daha yakın tarafta yer alan Minoa’da  iç tarafın biraz daha genişlemesiyle yer bulma derdi ortadan kalkacak gibi duruyor. Tabii havalar ısındı, şimdi de kapı önü masaları için sıra kapmaca yaşayabiliriz. Tek kötü yanı ise gözünüze kestirdiğiniz kitapları alıp, kahve içtiğiniz alana götüremiyorsunuz.

Adres: Süleyman Seba Cad. Park Apt. No: 52A Beşiktaş

Tel: 212 236 94 52

 

Minoa <3

 

Nail Kitabevi

Kuzguncuk’ta şahane bir binada olmasından da kaynaklı olabilir tabii ama Nail Kitapevi gerçekten çok iyi. Giriş katından kahvenizi alın ve üst kata doğru süzülün. Yaşasın, her yer kitap ve istediğiniz gibi okuyabiliyorsunuz. Başınızda bekleyen bir çalışan da yok hem. Geniş, uzun masası da var, ofis olarak da kullanabilirsiniz bazı günler. Fakat mekanda, ders çalışanların/iş yetiştirenlerin ya da kitap okuyanların “Kendi aranızda konuşmak yasaktır” gibi bir uyarı işareti var da biz görmüyormuş gibi davranmasını da hiç anlamayacağım. Mutlak sessizliğin olması gereken alanlar hariç, kitap olan her yerde sanki sessiz durulması gerekiyormuş hassasiyeti çok ileri düzey bence. Kitap dolu bir odada kahve içerek sohbet etmek nasıl da keyifli.

Adres: İcadiye Caddesi No:32 Kuzguncuk

Salt Galata

Şu dünyadaki en huzurlu yer herhalde Salt Galata. Karaköy’ün göbeğinde yaşanan bu mutluluk, kahve içmesek de olur dedirtiyor ama neyse ki kahveleri de mevcut. Robinson Crusoe 389’un bulunduğu katta yer alan mini kahveci ve tabii bir üst kattaki Neolokal’in gücüyle muazzam bir yer oluyor burası. Manzaralar da bonusu. Yaşasın tatlı hayat!

Adres: Bankalar Cd. No:11, Karaköy, Beyoğlu

 

Filbooks

Son zamanlardaki favorilerimden. Bence Karaköy’ün en güzel yerindeler.

Kitapları alın karıştırın, kahvelerinizi için, tatlılarınızı yiyin. Evet, özellikler tatlı yiyin. O konuda baya başarılılar. Çayları da güzel. Üst katta çok büyük olmasa da bir çalışma alanları mevcut bir de. Kapı önü masaları da var, daha ne olsun.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Ali Paşa Değirmeni Sk. 1/1 Beyoğlu

 

Bu mekanlara ilave olarak gidebileceğiniz diğer mekanlar ise şöyle;

Page Cafe Gallery;  kahvaltısıyla da kalbinizi çalabilir, dikkat edin. Bir de kruvasanları çok başarılı.

Adres: Caferağa Mah. Moda Cad. No 121, Kadıköy

KİTAP VE KAHVE İKİLİSİNİN YAN YANA OLDUĞU 10 MEKAN

Page – Moda

 

M.O.C.; evet, rafları kitap dolu ama nedense daha bir kitap sayfası çevirmişliğim yok,  bu da benim “şeyliğim” olsun. Bu hafta bir gideyim de neler var neler yok bir daha alıcı gözle bakayım. Gitmişken tatlısı olsun, kahvesi olsun sofrayı donatırım.

Adres: Teşvikiye Mahallesi, Şakayık Sokak, No 4, Şişli

 

Akademi 1971 Kitabevi & Kafe; ismini çok duyduğum ama bir türlü gidemediğim mekanlardan. Öve öve bitiremiyor gidenler, darısı başıma. Görünen o ki, burada bir ev havası mevcut.

Adres: Caferağa Mah. Sakız Sok. No:13

 

Tasarım Bookshop & Cafe; hafta sonu Kadıköy’e gitmek için bir sebep daha.

 

Cherrybean Coffees Ist; Kadıköy turuna eklenen bir diğer mekan. “Taze kahve var” diyorlar, gidelim usulca ya da koşarak.

 

Adres: Caferaağa Mahallesi Moda Caddesi No.122 Moda – Kadıköy

 

 

Youtube kanalıma abone olmak için…

KİTAP VE KAHVE İKİLİSİNİN YAN YANA OLDUĞU 10 MEKAN

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir