İstanbul Sokak Lezzetleri Mekanları

Bu lezzetler, İstanbul’la birlikte anılan o lezzetlerden değil. Bu yazıdaki mekanlar; sokak ruhuna uygun, hatta başka ülkelerin başka şehirlerinde sokak yemeği kimliği olan, karnımızı doyuran, hızlı yeme mantığına yakın, kesinlikle lezzetli ve insana “sokağı “çağrıştıranlardan.

Son zamanlarda İstanbul’da açılan “sokak yemekleri” mekanlarının sayısı ne kadar da hızlı artıyor, değil mi? Bu konseptin hakkını veren ve kendi çizgisini detaylarla belli eden mekanlara sevgiler. Yakın geçmişe bakınca, her şey Basta’nın sokak yemeklerine getirdiği o şahane yorumla başladı. Yenilikçi, ulaşılabilir ve lezzetli. Sokak lezzetlerinin kıstasını elbette ki erişilebilir fiyat (kişiye göre değişkenlik gösterebilir elbette) ve lezzet gibi iki ana faktör belirliyor olsa gerek.

O zaman şu hayatta en sevdiğim iki kelimenin yan yana gelmesiyle ortaya çıkan “sokak lezzetleri” için kapısını çalabileceğiniz yeni açılan mekan önerilerimi sıralıyorum.

Anadolu Yakası Sokak Lezzetleri Mekanları

#1 Basta Street Food Bar

“Kaan Sakarya ve Derin Arıbaş’ın projesi olan Basta; samimi ortamı, az ve öz menüsüyle kalbimi çok rahat çaldı.” demişim ilk açıldığındaki izlenimim olarak. Yaptıkları tabaklarla kendilerini ispatlamış olan şeflerin ellerinden çıkan dürümleri, aradan geçen yıllarla hala baya bi’ kişi büyük bir mutlulukla övüyor. Yalın ve damağı şenlendiren dürümler veya burgerler yetmezse ya da yanına-önüne günün salatası / çorba patlatın. Tatlıya da yer ayırın. Kalabalık olabilir, sıraya beklemeye de hazırlıklı olun.

Adres: Caferağa, Sakız Sk. No:1, Kadıköy

#2 Gangon Mutfak

En sevdiklerimden. Zamanla, duygusal bir bağ kurduğum için de çok seviyor olabilirim. Food truck hallerini de çok seviyordum, şimdilerde ise Yeldeğirmeni’nde küçük ve tatlı bir dükkanda hizmet veriyorlar. İlk olarak Bao’ları ile tanışmıştım Gangon’un, sonrasında kokoreçler, beyin tempuralar geldi. Sokak onlardan sorulur. Çarşamba-pazar arası açıklar.

Adres: Rasimpaşa, Duatepe Sk. no:9/a, Kadıköy

#3 Banko Burger

Adında burger geçiyor oluşu onu bu listenin dışında tutmuyor çünkü menüyü şenlendiren sokak lezzetleri de mevcut. Ayrıca burger konusunda da başarılılar.

Kızarmış Tavuk ve Bankoko (İzmir Baki Usta Kokoreç) ekibin yıldızlarından.

Adres: Caferağa, Leylek Sk No:15, Kadıköy

#4 Tusa & Co.

Henüz deneyimlemedim, gideniniz varsa aşağıya notlarınızı beklerim. Listede olmasının sebebi ise; gastronomik sokak lezzetleri sunuyor olmaları. İştahımı kabarttığı için gidilecekler listeme ekledim, o yüzden buraya da not düşmeyi istedim. Şef Korhan Gülsoy’un yeni girişimi olan Tusa & Co. menüsünde; Uzak Doğu’dan Akdeniz’e, Meksika’dan Fransa’ya, İtalya’dan Türkiye’ye uzanan geniş bir kültür harmonisi yer alıyor. Mesela; Antep fıstılıklı Şamburger’i gözüme kestirdim.

Adres: Suadiye, Bağdat Cd. No:386/D, Kadıköy

Avrupa Yakası Sokak Lezzetleri Mekanları

#5 Primitif Sokak Yemekleri

Şef Burak Zafer’in Aralık 2019’da açtığı Primitif Sokak Yemekleri, son zamanlarda en sevdiğim mekanlardan oldu kesinlikle. Öncelikle adının hakkını verdiğini hatırlatalım. “Primitif (ilkel)” yaşam söz konusu. Çatal-bıçak yok, elle dalıyorsunuz direkt.

Menüye günlük eklenen ve çıkarılan lezzetler mevcut ama genel olarak pek çok şeyin tadına baktım, özellikle de “Aptal Tavuk” isimli arkadaşa ayrı bir yakınlık duydum. Cheeseburger’e de şans verebilirsiniz. Artık spontane takılın.

Adres: Cumhuriyet, Bilgiç Sk. 25a, Şişli

#6 Coni&Co

https://www.instagram.com/p/BzhroZAgHxG/

Ufff, kızarmış tavuğun içinden geçmek! En sevdikleirmden. Makul fiyata çıtır ürün yemek için kapılarını çalınız. İster fileto tavuk, ister kanat… Peki, peynir sarımsakla mı terbiye olsun yoksa limon biberle mi? Başka alternatifler de mevcut. Mac n Cheese yemeye ne dersiniz peki? Ben, çıtır cheddar burgerden yana kullanacağım hakkımı. Haydi, afiyet olsun!

Adres: Arnavutköy, Sebzeci Bayram Sk. 8-10A, Beşiktaş

#7 TRC American Diner

https://www.instagram.com/p/BycHH1XAhVH/

Lokasyonunun Beşiktaş olması bir kere başlı başına mutluluk. Sokak lezzetlerine düşmek için Beşiktaş çok uygun bir yer gibi görünse de, her yere güvenip göz kapalı dalmak mümkün değil. Şöyle leziz bir burger için Sinanpaşa’dan içeri girip üst katlara çıkmaya hazırsanız başlıyorum! Hot Dog, Honey Garlic Wings, Blooming Onion, KOKOREÇ ve kapanış için de pancake. Kahvaltı seçenekleri de mevcut. Günün her öğünü için doyurmaya hazırlar.

Adres: Sinanpaşa Mah. Hasfırın Cad. Sinanpaşa İş Merkezi Kat: 2 No: 213, Beşiktaş

#8 Mission Street Food

Beşiktaş’ta açılan yeni mekanların lezzet konusunda verdiği güven hissinin peşinden gidiyorum. Gelenleri beklerim. Mission Street Food, menüsüyle bu listede olmaya en uygun mekanlardan. Mesela; dana ilikli patates kızartması “farklı” ne yapılabilir sorusuna verilen güzel cevaplardan. CHX Burger ise bir diğer favorim. Taco’larını denemedima ama güzel görünüyor, deneyenler notlarını paylaşsın lütfen 🙂

Adres: Sinanpaşa Mahallesi Alaybeyi Sokak No:6 Daire:A1, Beşiktaş

#9 Takoria Melina Kantina

Melina Kantina, son yıllarda açılan ve insanlar tarafından hemen bağra basılan mekanlardan. Şimdi kucaklaşma sırası ise; Arnavutköy’e konumlanan Melina Kantina’nın aynı sokakta tam çarprazında açılan Takoria’da. Melina Kantina’nın burger konusunda sevdiğim el lezzetini burada da taco’larda görmek mümkündür diye düşünüyorum. Henüz yolumu düşüremedim. Meksika sokak lezzeti taco üzerine konseptli bir dükkan açma fikri bile şahane.

Adres: Arnavutköy, Satış Meydanı Sk. No:21, Beşiktaş

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir