Aç Karnına Gözüm Kapalı Gittiğim Mekanlar

İstanbul’un benim için en leziz mekanlarından birkaçı da diyebilirim, yukarıdaki başlığa alternatif olarak.

Aşağıdaki liste, sokaklarda aç biilaç dolaşırken “Nerede, ne yesem?” sorusuna verdiğim cevapların toplamı. İçlerinde çok eski olanlar da, yeni açılıp “müdavimi” olmak için heyecanlandığım yerler de.

Müdavim olmayı çok severim çünkü. Eğer hizmet, menü ve diğer faktörler kalbimi çaldıysa, bir gittiğim yere defalarca gitmeyi çok seviyorum çünkü.

Bu güveni veren ve her gidişimde de tazeleyen mekanlar iyi ki varlar. Onların masalarına / sofralarına oturmayı çok seviyorum. Bu listeye eklenmeye hazır başka mekanlar da var tabii ama şimdilik son bir yıl içerisinde en çok gittiğim mekanlardan oluşan bir karma oldu bu yazı.

Diğer listelerde görüşmek üzere.

#1 Batard | Bomonti

Listemin en yenilerinden. Kesinlikle her gün gidebilirim. Servis ve menü ikilisi mükemmel bence. Menüde denemediğim tatları yemek için her seferinde o sofraya büyük bir iştahla oturuyorum ama elim yine favori lezzetlerime gidiyor.

Menüden önerilerim

Burrata tabağı, ciğer, dana kaburga, midye, somon… Her şeyi deneyin emi. Özellikle de profiterol patlatın.

Harita

#2 Pandeli | Eminönü

Ve yine her gün gidebileceğim bir başka mekan. İyi ki yeniden açıldı. O bembeyaz masa örtüler serili masada oturmak, camdan dışarı bakıp Eminönü seyrine dalmak, ana yemekten sonra sütlü tatlı hayali kurmak…

Mısır Çarşısı girişindeki üst katta yer alan Pandeli, 6-7 Eylül olaylarından ötürü zarar gören dükkanı sonrasında mesleğine küsüyor ve bunu gazete manşetlerinden okuyan dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakanı Adnan Menderes, meşhur ustayı ikna ediyor ve Mısır Çarşısı girişindeki üst kat Pandeli Lokantası’na devlet emriyle tahsis ediliyor.

Menüden önerilerim

O kadar çok ki; ilk gittiğinizde direkt bodoslama dalabilirsiniz. Ciğerinin ve piyazının tadına bakmayı önceliğe alabilirsiniz.

Harita

#3 Basta | Kadıköy

Basta’ya gideyim, barda oturayım, dürümümü yerken gözümün önündeki mutfağı izleyeyim ve yine bir yemek sonrası tatlının hayalini kurayım.

Menüden önerilerim

Listelerindeki her şeyin üzerinden en az iki kere geçtim herhalde. Tavuk dürümlerini, limonatalarını, günün salatasını ve sütlaçlarını ilk çırpıda denemeye ne dersiniz?

Harita

#4 Hayvore | Beyoğlu

Joker mekanlarımın başında geliyor. Yıllardır en sevdiklerimden. Karadeniz yemekleri kelime grubuna hiç dayanamazsanız, koşa koşa gidin, henüz deneyimleyemediyseniz. Lazca’da Ben Burdayım anlamına gelen Hayvore’nin sulu yemekleri kalp ben.

Menüden önerilerim

İlk başta Hamsi eksenli pek çok şeyi denemenizi öneririm. Hamsinin yokluğunu çok aramadığım için patlıcan yemeklerine geçiyorum hemen. Karnıyarık ve bulgur pilavını hiç es geçmem.

Harita

#5 Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı | Beyoğlu

Ah! En sevdiklerimden. Kavurma ve pilav ikilisi üzerinde övgülere doyamayacağım bir mekan. Özleyerek gidiyorum. Kendine bir uzmanlık alanı seçip, onu da hakkını vererek yapan mekanları elbette ki çok seviyorum.

Menüden önerilerim

Menünün çerçevesi belli; kavurma + pilav + fasulye. Ben tabağıma fasulyeyi dahil etmeden kavurma ve pilavın tadını çıkarmayı seviyorum. Cacık ise olmazsa olmazlardan. Akşam 19:30’dan sonra kavurma ya da pilav bitebiliyor, gittiğinizde ağız tadıyla yersiniz umarım.

Harita

#6 Madre Arnavutköy | Arnavutköy

En yeniler listesinin, kısa sürede kendine bağlayanlarından. Sokak lezzetleri eksenli menüsüyle daha kapı eşiğinden kalp çalan Madre, pazarları da müziğin ritmine kapılabileceğiniz etkinlikler düzenliyor.

Menüden önerilerim

Harita

#7 Zula İstanbul | Harbiye

Zula Harbiye

Aslında bu çok bayıldığım mekan Zula’yı, “müdavimi olduğum burgerciler” listesine saklamayı planlıyordum ama son zamanlarda o kadar sık gitmişim ki, kesinlikle bu listenin hakkı diye düşünüyorum.

Evet, burger ve san sebastian cheesecake ikilisinin yan yana hayat bulmasına vesile olan mekan aynı zamanda. Kanyon’da da Intema Yaşam’ın içinde tatlı bir yerleri mevcut, aklınızda olsun.

Menüden önerilerim

Burger, sosisli… Artık Allah ne verdiyse yemek lazım hepsinden.

Harita

#8 Corvino | Kuzguncuk

Yolum Kuzguncuk tarafındaysa kesinlikle ilk tercihim Corvino olmakta. Mesafe olarak buraya uzaksam da bazen pek bir şey değişmiyor, ayaklarım beni hoop buraya getiriyor.

Bir İtalyan lokantası olan Corvino, hamur işleri konusunda pek başarılı. Menünün hepsi baştan aşağı denenmesi gereken lezzetlerle doluyken neden tekrar tekrar gitmeyeyim ki?

Menüden önerilerim

Harita

#9 Dün Moda | Moda

Aç karnına gözüm kapalı gittiğim mekanlardan bir diğeri ise, dün Moda. Menü gibi menü, ortam gibi ortam. Moda sokaklarında dolaştıktan sonra aç karnımı doyurmak için tercih ettiğim mekanlar listesinde ilk üçte yer almakta.

Çok yerinde bir duruş bence. Ara sokakta yer almasından kaynaklı da, sakinliğin keyfini sürmek baya mümkün. günlük olarak değişen menü de insanın içini heyecanlandırıyor.

Menüden önerilerim

Listedeki diğer mekanlar gibi burası da gözüm kapalı her şeyini deneyimleyeceğim yerlerden. Ciğer, bonfile denemek için heyecanlanabileceğiniz lezzetlerden. Kendi şaraplarının da tadına bakmaya ne dersiniz?

Harita

#10 700 Gram | Kadıköy

Koşa koşa gittiğim bir başka mekan da taa kendileri olmakta. Sağlıklı ve lezzetli bir tabak yapmak için hazır mısınız?

Kapı önünde yer bulursanız da havadar havadar keyifli anlar geçirebilirsiniz. Ekşi maya ekmeklerinin de hastasıyım. Bu ekmekle yapılan tostların da.

Menüden önerilerim

Şöyle doyurucu bir zeytinyağlı tabağı ya da sucuklu tost. Uçları birleştiren bir mekan ne de olsa. Balığın başrolde olduğu tabaklara da kalp.

Harita

#11 Alaf | Kuruçeşme

Burası, müdavim olmaya aday olduğum mekanlardan. İki kere deneyimleme fırsatım oldu ama her fırsatta “Alaf’a mı gitsek?” cümlesi kurmaktayım.

Çünkü sokak lezzetleri rocks.

Üst katta teraslı ve uzun uzun oturmalı yerlerinin haricinde, giriş katta sokak lezzetlerine kucak açan kısımdan bahsediyorum.

Menüden önerilerim

Uykuluk severler için kesinlikle uykuluk. Tadı damakta hala.

Harita

#12 Akali | Etiler

Yıllarca Akaretler’deki yerinde burger’in dibine düştükten sonra Etiler’deki yeni yer tebdil-i mekan algısıyla daha çok radarıma girdi.

Menüden önerilerim

Burger’de serbest atış yapabilirsiniz, hepsi adeta bebek. Benim genel tercihim avokadolu bir şeyler oluyor. Ekstradan ortaya da Soğan Halkası söyletmenizi öneririm.

Harita

BONUS: Asmalımescit’teki Helvetia her zaman için en bonus ve joker seçeneğim. Pratik ve leziz ama aynı zamanda sağlıklı bir şeyler yemek için yıllardır kapılarını çalarım. Kapı önü masalarında oturup ev yemeği yemenin en tatlı hallerinden. Tavuk gratenleri nefistir. Harita

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir