İstanbul’un 7 Semtinin 7 Meşhur Lezzeti

İstanbul’un 7 Semtinin 7 Meşhur Lezzeti

İstanbul’un taşı toprağının altın olup olmadığını bilemem ama her köşesinin lezzet dolu olduğu kesin. Arka sokaklardaki saklı lezzetler, başlı başına ayrı bir dünya iken, semtlerine de şöhret katmış meşhur tatları es geçilecek gibi değil. İşte, artık o semtle özdeşleşmiş yedi lezzet.

İstanbul'un 7 Semtinin 7 Meşhur Lezzeti

Mis gibi kahve

Eminönü / Türk Kahvesi

Semtin, kavrulmuş Türk Kahvesi kokuyor olmasını, eminim siz de seviyorsunuzdur. Kurukahveci Mehmet Efendi’nin uzun kuyruğu eşliğinde taze kahve alışverişine girmek bile başlı başına bir İstanbul ritüeli. Kurukahveci Mehmet Efendi’ye alternatif olarak da yine Eminönü’nde yer alan Kurukahveci Nuri Toplar da, kahvesi alınası dükkanlardan. Artık son seçim sizin.

 

 

maya ve tarçının dayanılmaz çekicilikteki kokusu değil midir kış günlerini çekilir kılan? #boza

deniz ozdag (@denizozdag)’in paylaştığı bir gönderi ()

Vefa / Boza

İşte en sevdiğim kısım! Bir semte bir içecek bu kadar mı yakışır. Boza sevin ya da sevmeyin, Vefa Bozacısı’nda soluklanmadan bu şehirden ayrılmayın. 1876 yılında açılan Vefa Bozacısı’nın başında 4. nesil aile fertleri yer almakta. Hazır mevsim de Boza ruhu için müsaitken, en kısa sürede yolunuzu Vefa’ya düşürmenizi tavsiye ederim.

 

Kanlıca / Yoğurt

Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu da, listenin tarih açısından en köklülerinden. Sığır ve koyunların özenle seçilen sütlerinin mayalanması sonucu elde edilen lezzet, pudra şekeri serperek yenince de tadına doyum olmamakta.

Yazının tamamını yemek.mynet.com’da okuyabilirsiniz.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir