Kahve Çeşitleri ve Tarifleri

Bu hazırlamaya çalıştığım minik kılavuz, kahve terminolojisine dair genel bilgiler ışığında oluşturuldu. Kahveye giriş 101 de denebilir.

Kahve çeşitleri, isimleri, nasıl yapıldıkları ve mini tarifleri sizi aşağıda bekleyenlerden. Kahve çeşitlerini alfabeye göre yazdım!

Taze kahve içmenin ve kahveyi doğru saklamanın yolları

Affogato

Affogato kelimesi İtalyancada “boğulmuş” anlamına geliyor. Aslında temeli tatlıdır. Ama kahve menüsüne çoktan kaptırıldı. Bu havalı içeceğin sırrı bir kaşık dondurma. Genellikle vanilyalı dondurma tercih edilir. Üstüne de bir miktar sıcak espresso döküldüğü zaman tamam bu iş.

İtalya’da bir İtalyan gibi kahve içmenin yolları

Americano

Avrupalılar Amerikalıları, seyreltilmiş kahve içerken gördüğünden beri… Bir Americano; sıcak su ile seyreltilmiş bir espresso özünde.

Cafe au Lait

Sütlü espresoo / sütlü kahve işte. Fransuz usülü olduğu için ismi böle. Eşit oranda süt ve kahve, café au lait veya café con leche için gerekli olanlar. Süt ile seyreltilmiş bir espresso çeşidi.

Cappuccino

Cappuccino, iyi yapıldığında, gerçekten de çok lezzetli olan bir kahve içeceği. Cappuccino nasıl yapılır?

Bir bardak espresso, buğulanmış süt (ısıtılmış süt) ve köpüklü süt katmanı ile doldurulur. Sütten daha fazla köpük vardır.

Cold Brew

Soğuk demleme, soğutulmuş kahvenin yapıldığı bir işlemi ifade ediyor. Kahveyi sıcak hale getirmek ve sonrasında da buzla soğutmak yerine, soğuk sıkma tekniği ile yola devam ediliyor.

Cold Brew nasıl yapılır? Çekilmiş çekirdeklerini alın ve en az 12 saat boyunca uzun bir süre soğuk suya batırın. Kahve demlendikten sonra, süzme işlemine geçilir ve kalan sıvı bir kahve konsantresidir artık. Bu, su veya süt ile seyreltilir ve daha sonra buzlu kahve yapmak için kullanılır.

Cortado

Bir cortado, bir parça sıcak süt ile tepesinde espresso ile birleşir. Çok küçük bir porsiyona sahiptir. Bazen süte ilave olarak süt köpüğü de eklenebilir.

Drip Coffee / Filtre Kahve

Filtre kahve, süzülmüş kahve. Kavrulmuş, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin üzerine su dökülerek yapılır. Gözünüzün önüne French Press getirebilirsiniz. Su taneciklerden sızarken, çekirdeklerin özlerini ve yağlarını emer.

Espresso

Göz bebeğim. Sıcak su, inanılmaz derecede ince zeminlerde, yüksek basınç altında zorlandığında yapılan yüksek konsantre kahve işte. Espresso, bu listenin en güçlüsüdür.

Flat White

Buğulanmış sütlü bir espresso. Flat White, temelde aynı olduğu için cappuccino’nun kız kardeşi gibidir, ancak birinde köpük (cappuccino) ve diğerinde (flat white) yoktur.

Latte

İtalyanca süt anlamına gelir. İtalya’da Latte istediğiniz zaman önünüze sıcak süt geliyor. Ama şimdi konumuz işin İtalyancası değil. “Bildiğimiz” latte’den bahsediyorum. En az bir fincan (veya daha fazla) buğulanmış sütle servis edilen bir bardak espresso.

Macchiato

Macchiato kelimesi İtalyancada “işaretli” anlamına gelir. İçecek, espressonun tepesine “kondurulan” süt köpüğünden ibaret. Bir espresso bardağında servis edilir.

Mocha

Buğulanmış süt ve bir çeşit çikolata, şurup veya aroma ile karıştırılmış/tatlandırılmış bir espresso.

Slow Drip

Başlangıçta Japonya’da geliştirilen özel bir kahve demleme türü. Sıcak su, bir filtre konisi üzerine yavaşça sabit ve ince bir akış halinde dökülür. Demlenmesi üç dakika kadar sürebilir ve genellikle çeşitli bölmeleri, benzersiz su ısıtıcılarını ve çoklu konileri içerir.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir