İtalyan Usulü Krem Karamel Tarifi

Krem Karamel tek başına çok eski bir tarihe sahip. Avrupa ülkelerinin çoğunda da fazlasıyla yaygın. Bunun sebebi; puding türevi olan bu tatlının kolay hazırlanması ve saklanabilmesi.

Geçtiğimiz günlerde; gittiğim seyahatlerde çektiğim fotoğrafları düzenliyordum ve İtalya’nın farklı şehirlerinde mutlaka bir tabak Krem Karamel (Creme Caramel) yemiş olduğumu fark ettim. Fransız ruhu kokan bu tatlının İtalya’da karşıma sık sık çıkmasını daha önce sorgulamamıştım ama gün bugünmüş!

Hem evde deneyip yemek için hem de İtalya’daki etkisini öğrenmek adına yazılmış olan yazılara göz attım. Buraya da karşıma çıkan bilgileri ekliyorum. Tarifi denerseniz şimdiden afiyet olsun!

Bu tarifin üzerine “İtalya’da geçen filmlere” de göz atabilirsiniz.

Krem Karamel (Creme Caramel) Hakkında

Kısaca; süt, yumurta, şeker ve genellikle un ile yapılan çok popüler bir kaşık tatlısı.

İtalyanca puding anlamına gelen kelime Budino, bu tarz tatlıların genel olarak anası/babası konumunda. Budino’nun kapsama alanına; bir dizi farklı şekil ve tat ile ortaya çıkan tatlı ve tuzlular dahil. Üç ana puding türü var: Soğuk malzemelerle yapılmış ve bain-marie usulü (benmari) bir kapta pişirilmiş krem ​​karamel. Malzemelerin sıcak sütte pişirilmesi ve bir kalıba aktarılmasıyla hazırlanan creme anglaise (İngiliz Kreması) ve İtalyan usulü flan.

Bu işlemlerin nihai sonucu oldukça benzer olsa da, gerçek bir pudingin ne olduğunu bulmak zor. Tuzlu tip hariç çoğu çeşit; bir yumurta, süt ve şeker ile yapılıyor ancak bazı varyasyonlarda pudingin temelini oluşturmak için pirinç veya ricotta da kullanılıyor.

Puding; Fransızcada boudin, İngilizcede de pudding karşılıklarına geliyor. Puding olarak sınıflandırılabilen tatlılar arasında bunet, panna cotta (İtalya kökenli), krem ​​karamel, Bavarian (ana maddesi İngiliz kreması), Crema Catalana ve creme brulee.

Krem karamel, yarı sıvı karamel ile kaplı kaşıkla tüketilen Portekizli bir tatlı. İtalya’da, kökeni nedeniyle, Portekiz sütü (latte alla portoghese) olarak da anılmakta. Krem karamel kavramı ise Roma dönemine kadar uzanıyor, ancak o zaman balla tatlandırılmış ve çok da tatlı olmayan bir kremden oluşuyormuş.

Krem karamelin tarihi Christopher Columbus zamanına uzanıyor. Bununla birlikte, bu tatlıya atıfta bulunmak için kullanılan terim Fransızcadır. Bunun nedeni de özellikle Fransa’nın güney bölgelerinde, mutfaklarda kök salmıştır.

Fransa’da “ters çevrilmiş krem” olarak da geçiyormuş. Ayrıca tatlının sadeliğini ortaya koyan başka bir adı daha varmış; ayakta duran süt.

Güney İtalya, Fransa ve İspanya’yada da şeker kamışı kullanılmaya başlandıktan sonra, tatlı muhallebi halini buluyor.

Krem Karamel (Creme Caramel) Tarifi | 8 kişilik

Malzemeler

 • 1 litre tam yağlı süt (yağlı süt işin önemli noktalarından)
 • 7 yumurta
 • 7 yemek kaşığı şeker + 5 yemek kaşığı şeker (karamel için)
 • 1 kahve fincanı espresso
 • 1 vanilya çubuğundaki tohumlar (vanilya yerine portakal kabuğu öneren tarifi de gördüm)
 • 1 limon kabuğu
View this post on Instagram

Creme Caramel. Recipe perfected! #dessert

A post shared by Giulia Scarpaleggia (@julskitchen) on

Krem Karamel Nasıl Yapılır?

 • Fırını 160 ° C’ye ısıtın. Küçük bir tencerede sütü ısıtın, ısınmaya başladıkça vanilya ve limon kabuğunu ekleyin. Kaynamaya başlayınca da ocaktan alın ve bir kenara koyun.
 • Başka bir kapta yumurtalar şekerle iyice karışana çırpın, ancak fazla karıştırmayın, aksi takdirde içine çok fazla hava eklemiş olursunuz.
 • Sütü süzün ve kahve ile birlikte yumurtalara incecik bir şekilde dökün, pürüzsüz olana kadar da karıştırın. Çok sıvı bir muhallebi elde edeceksiniz.
 • Bir puding kalıbının (geniş bir kap tercih edebilirsiniz, tatlınız tek bütün olarak burada pişecek) zeminine 5 yemek kaşığı şeker dökün ve altın renginde karamel elde edene kadar orta ateşte erimesine izin verin.
 • Süt ve yumurta muhallebisini de, hazırladığınız karamelin üzerine dökün, ardından kalıbınızı, puding kalıbınızın hizasını geçmeyecek şekilde suyla doldurulmuş daha büyük bir kabın / tepsinin içine yavaşça koyun ve ayarlanan ısıda fırında 1 saat 10 dakika kadar pişirin.
 • Fırından çıkarın, soğumaya bırakın ve birkaç saat buzdolabına koyun.
Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir