Kramer vs. Kramer’e Filminden French Toast Tarifi

Dustin Hoffman ve Meryl Streep, süreci çok zor olan bir şeyi, boşanmayı, çok hassas ve kusursuz bir şekilde oynayarak klasik bir filmin doğmasını (tüm ekiple birlikte) sağladılar.

1979 yılında vizyona giren film, Oscar konusunda da yüksek başarı yakaladı. En İyi Erkek Oyuncu (Dustin Hoffman), En İyi Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Meryl Streep), En İyi Uyarlama Senaryo (Robert Benton) ve En İyi Yönetmen (Robert Benton) olmak üzere beş dalda Oscar kazanmıştır.

Filmde; Joanna Kramer, eşi Ted Kramer’den boşanmaya karar verir ve çocukları Billy’i de Ted’e bırakarak, kişisel gelişim yolculuğunu başlatmak için uğraşır. Tabii, o sırada Ted’in (başarılı bir reklamcı) kariyeri de sarsıntılar yaşamaya başlar. Ted ve Joanna için zorlu bir boşanma süreci de kapıda. E, tabii ki dram yönü çok güçlü bir film.

Filmde, oğlu ile baş başa kalan Ted, ona kahvaltı için French Toast hazırlamaya başlıyor. Bu tarif de, oradan ilhamla karşınızda.

Bu tarife ilave olarak filmlerden tarifler serisindeki; Attila Marcel Filminden Madeleines / Madlen Kek Tarifi + Still Alice Filminden Bread Pudding / Ekmek Pudingi Tarifi diğerlerine de göz atabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/CASUL9XnEaf/

French Toast Nasıl Yapılır?

Bu tarif için, “i am food blog” sitesinden destek aldım.

“İyi bir French Toast yapmanın anahtarı ekmektir” diyor, doğal olarak. “Ekmeğiniz biraz bayatlamaya dönmüş ve biraz da kurumuşsa, daha da iyidir, çünkü harcı daha fazla emer ve size daha yumuşak bir French Toast sunar.”

İşin diğer püf noktası olarak ise; orta ateşte pişirmeyi gösteriyor. French Toast’unuzu yüksek ateşte pişirirseniz, ekmeğin dışını pişirmiş olursunuz ancak içerisi hala hantal ve çiğ kalır. Orta ila orta düşük ısıda olmasına dikkat edin ve altın kahverengi bir kabuk görmeyi hedefleyin.

French Toast Tarifi

Malzemeler / 1 Kişilik

  • 1 yumurta
  • 2 yemek kaşığı süt
  • 2 çay kaşığı şeker
  • 2 dilim ekmek (ekmeğin 1 inç kalınlığında olması önemli, Brioche ekmeğini öneriyorlar genel olarak ama evde ne varsa artık)
  • Arzuya göre bir çay kaşığı tarçın da ekleyebilirsiniz
  • Tava için zeytinyağ veya tereyağ

French Toast Nasıl Yapılır?

Derin bir kase alın, (filmde Ted’in yaptığı gibi kupa içerisinde yapmayın:)) ama ekmeğinizin kasenin ya da borcamın dibine yerleşecek boyutta olması da önemli. Yumurta, süt ve şekeri çırpın. Ekmeğinizi yumurta karışımına batırın ve ön / arka yüzü ıslatın.

Biraz tereyağı veya zeytinyağını orta ateşte ısınmaya başlayan tavaya koyun. Tava ısındıktan sonra, ekmekleri de üzerine bırakın ve renk değiştirmesini takip ederek diğer yüzü çevirin. Ekmeğin her bir yüzü yaklaşık olarak 3-4 dakika kalsa yeterli olur ama ekmeğin kalınlığına göre de işin rengi değişeceği için altın rengi olmaya başladığında olmuştur demektir diye düşünebilirsiniz.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir