Yaz Sofraları İçin Domates Salatası Tarifi

Tamam, kış sofraları için de olur ama serin yaz akşamlarının hayalini kurmak ve bunun için domatesten destek almak gibisi yok. En çok da, geç kararan havada akşam üstü kurulan sofraya yakışıyor bence.

Şu hayatta en çok sevdiğim şey galiba; domates, zeytinyağ, kızarmış ekmek, soğan! Onlar buluşunca, güneşler doğuyor yeniden.

Bu domates salatasını, ekmeğin üzerine de koyabilirsiniz, öyle de nefis bir atıştırmalık olur.

Tarif Restaurant Mabou’nun şefi Cem Ekşi’den (Şuraya da Cem’in İstanbul’daki favori lezzet adreslerini ekliyorum). Onun, benimle paylaştığı tarifi aşağıda bire bir paylaşıyorum ama yanlarına da kendi kullandığım ölçüleri ekliyorum.

Domates Salatası Nasıl Yapılır?

Malzemeler

Cem’in tarifindeki malzemeler 4 kişilik bir salat için. Benimki ise iki kişilikten bir tık fazla oldu.

Salata için
1 kg Cherry Domates (7 adet küçükle orta arası bir boyda domates kullandım)

Limon Yağı (Ah, bu çok güzel oldu)
2 adet organik limon (1 adet kullandım)
200 ml Zeytinyağ (100 ml’e düşürdüm)

Reyhan Pesto
1 bağ Reyhan (Reyhanım yoktu malesef, sadece maydanozlu yaptım, eminim reyhanlı çok daha güzel olur)
1 avuc Maydanoz (2 avuç gibi yaptım)
1 tutam Tuz
1 diş Sarımsak
200 ml Zeytinyağ (100 ml koydum)

Soğan Turşusu
1 adet Kırmızı Soğan
1 tatlı kaşığı Tuz
2 tatlı kaşığı Sumak (Sumağım da kalmamış, tatlı kırmızı biber koydum)
1 Limonun Suyu

Domates Salatası

Domates Salatası Yapımı

1.Adım: Domatesler

Tencerede suyu kaynatmaya başlayın. Domateslerin alt kısmına bıçağın ucu ile bir çarpı şeklinde çizik atın. Lavabonuzun içine bir süzgeç yerleştirin ve hazırda tutun. Domatesleri kaynar suyun içine atıp tam 15 saniye kapağı kapalı içinde bırakın. Sonra hemen süzgece dökün, musluğu açın ve tencerenin içine soğuk su doldurun. Domatesleri hemen soğuk suyun içine aktarın ve domatesler soğuyana kadar orada tutun.Soğuyan domatesleri, elinizle mandalina soyar gibi soyun, möthiş bir şekilde soyuluyor. Soyduğunuz domatesleri kenara alın.

2. Adım: Limon Yağı

El mikserinizin içine rahatlıkla gireceği bir kavanoz/kap seçin. Orta boy standart kavanozlarla oluyor. 2 limonun kabuğunu, 1 limonun suyunu (ikinci limonun suyunu turşuya kullanacağız) ve 200 ml zeytinyağını el mikseri ile 3 dakika çekin, yaptığınız kavanozun içinde muhafaza edebilir ya da ağzı kapaklı başka bir saklama kabına alabilirsiniz.

3.Adım: Reyhan Pesto

El mikserinizin içine rahatlıkla gireceği bir kavanoz/kap seçin. Orta boy standart kavanozlarla oluyor. Kavanozun içine önce reyhan ve maydanoz yapraklarını yerleştirin. Bu sıralama önemli, maydanoz ve reyhan üstte kalırsa, mikser döndürmeyebilir. Geri kalan malzemeleri de ekleyin ve el mikseri ile iki dakika çekin. Yine yaptığınız kavanozda bırakbilirsiniz.

4. Adım: Soğan Turşusu

Kırmızı soğanı soyun, ortadan ikiye bölün ve mümkün olduğu kadar ince dilimleyin. Geri kalan bütün malzemeleri ekleyin ve güzelce ellerinizle karıştırın, ezin, ufalayın.

5.Adım: Tabaklama

Çukur bir tabağın içine istediğiniz boyda doğradığınız domatesleri yerleştirin, üzerine hafif tuz gezdirin ( deniz tuzu mesela). Üzerine, bolca reyhan pesto, onun üzerine de soğanları dağıtın. En son olarak limon yağını gezdirin.

Kalan limon yağını dolapta 1 hafta saklayabilirsiniz. Her türlü salata, zeytinyağlı ve balık için kullanılabilir.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir