Netflix Benzeri Dizi ve Film Platformları

Yazı, 23 Şubat 2021 tarihinde güncellendi.

Çevrimiçi olarak dizi ve film izleme imkanı sunan platformlara, hızlıca göz atmanızı sağlayacak notlarımı aşağıda paylaşıyorum.

Bu dizi ve film platformlarında belli bir ücret karşılığı açacağınız hesap, güzel bir dizi+film izleme listesi yapmanızı sağlamaya hazır. Aşağıda paylaştığım platformların hepsini belli bir süre aktif olarak kullandım, o yüzden bu notlar kişisel deneyimlerime dayanıyor.

Yazıya başlamadan özet: Netflix’e ilave olarak bir şey arıyorsanız, seçiminizi Mubi ve BluTV arasında yapabilirsiniz.

Mubi Türkiye

“Yasal film izleme siteleri” aramasının karşılığını veren ilk platformlardan. Yanlış hatırlamıyorsam 2012-2013 gibi büyük bir iştahla kapılmıştım rüzgarına. Sonraki zamanlarda Türkiye erişimi son bulmuştu ama geçtiğimiz yıl yeniden yayın başladı. Özellikle, karantina döneminde “koleksiyon” isimli kategori altında paylaştıkları geniş bir arşiv seçeneği mevcut.

The Skin That I Live In filmi Mubi Türkiye’de gösterimde

Diğer platformlardan farklı olarak bünyesinde sadece film izleme seçeneği sunuyor ve çizgisinin alternatif olduğunu da belirtiyor. Ülke ve yönetmen sineması özelinde seçkisi olan Mubi Tükiye, tıpkı diğer platformlar gibi güzel bir atakta bence.

Her gün yeni bir film ekleniyor, süresi dolan film de aramızdan ayrılıyor. Kendi seyir zevkinize göre bir yapım mutlaka bulacağınızı düşünüyorum. Daha önce denemediyseniz tavsiye ederim.

Mubi’de Ne İzlesem? Günlük eklenen filmler yerine arşivlerinden seçim yaptım. Eric Rohmer filmleri, yönetmen Krzysztof Kieślowski’nin Trois couleurs: Bleu isimli filmi, Wes Anderson’dan Fantastic Mr. Fox, In Bruges.

Aylık üyelik ücreti: 25.99 TL. 7 gün ücretsiz kullanım sunuyor. Dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Netflix Türkiye

“Netflix ve benzerleri” kavramının oluşmasına sebep olan platform. “Diğerleriyle” arasındaki uçurumu fazlasıyla açtı ama sanki artık çok da “şey” değil. Eski yıllardaki izleme listelerine kıyasla, son zamanlarda tıpkı diğer dizi+film izleme platformları gibi yüzünü diziye çevirdiği ortada.

Seçkisi çok geniş, o yüzden de televizyon mualemesi görmeye başlamasıyla, içeriğine eklediği yapımların çizgisi de değişmeye başladı doğru orantılı olarak.

House of Cards, Netflix orijinal yapımlarından.

Bir açıdan, dizi izleme sitesi görevi gördüğü için önerilerde hep ilk sıralardaki yerini koruyor.

“Netflix dizileri 2020” seçeneklerine göz atınca; Grace and Frankie, Ozark, House of Cards, The Last Dance, The Crown, The End of the F***ing Wprld, Stranger Things, Russian Doll, Dark gibi orijinal Netflix dizileri mevcut olanlardan.

Dizilere ilave olarak şuraya “Hazır Netflix’teyken izleyebileceğiniz film önerileri” yazısını da bırakıyorum.

Aylık üyelik ücreti: Aylık plan ücretleri 17,99 TL ile 41,99 TL arasında değişmektedir. Sözleşme yok. İstediğiniz zaman üyeliğinizi iptal edebilirsiniz.

BluTV

Kendi yapımlarıyla dizi ve film izleme platformları arasında kendine yer etmeyi başaranlardan. Netflix gibi ama değil de, kendi bir duruşu ve o çizgide de bir seçkisi olduğunu düşünüyorum. Özellikle de son zamanlarda daha da atağa geçtiğini düşünüyorum. Mubi + Netlix tadında oldu diyebilirim.

Film açısından sık yenilenmese de barındırdığı dizilerle izleyici çekmeyi sürdürüyor olsa gerek. Demişim aylar önce, çünkü öyleydi. Ama son bir aydır her gün ikişer-üçer film ekliyor. Kendi orijinal Türkiye yapımlarına ilave olarak, Blu TV’de döne döne izleme iştahı sunan yabancı diziler de bulunuyor.

BluTV’deki diziler: Killing Eve, Game of Thrones, Westworld, Sex and The City, The Handmaid’s Tale, The Young Pope, True Detective, Six Feet Under, The Sopranos.

BluTV’de Ne İzlesem? Film odaklı gidiyorum. Faces Places, Dallas Buyers Club, Still Walking, Toni Erdmann, About Elly, I Daniel Blake.

Aylık üyelik ücreti: Aylık standart ücreti 24.99 TL, Yıllık ücreti 154,99 TL. Yıllık seçip, tek seferde 194,99 TL ödeyince aylık olarak 12.90 TL’ye gelmiş oluyor. Üyeliğinizi istediğiniz zaman iptal edebiliyorsunuz.

BeIN Connect

Bir ara, Netflix harici kullanmayı en çok sevdiğim dizi ve film platformuydu. Ama platformlara ödediğim aylık ücretler toplanıp gözüme batınca, iptal etmeyi tercih etmiştim. Ara yüzünü keşke biraz daha kolay gezilen hale getirse. Karantina boyunca neredeyse yeni film çok az eklerken son zamanlarda yeni filmlerden peş peşe eklemeler yapıyor. Göz atmanızı tavsiye ederim.

Dizi seçeneği konusunda, tıpkı diğer platformlar gibi çok güçlü olduğu yanları mevcut.

The Young Pope, BluTV’de mevcut

BeIN Connect içerisinde izleyebileceğiniz dizilerden birkaçı; Succession, I May Destroy You, Friends, Chernobyl, Big Little Lies, Curb Your, Enthusiasm, I Know This Much Is True, The Third Day.

BeIN Connect’te Ne İzlesem? Border (Sınır), Rango, Werk ohne Autor (Asla Gözlerini Kaçırma).

Aylık üyelik ücreti: İlk ay ücretsiz deneme imkanı sunuyor. Aylık 14,90. Yıllık ise 99 TL. İstediğiniz zaman üyeliğinizi iptal edebiliyorsunuz.

Amazon Prime

Büyük bir hevesle aboneliğimi başlattığım Amazon Prime, kendini neden güncellemiyor ve yenilemiyor merak ediyorum. Vardır bir bildikleri (yani umarım) ama kimle rekabet ediyor anlamak zor.

Dizi seçeneği konusunda eli çok güçlü ama abone olduğumdan bu yana (aylarca) var olanın üzerine özellikle de film açısından yeni bir şey eklemedi. 2020 + 2021 yılında çekilen Amazon Prime yapımı olan dizi ve filmlerin güncel eklenmesi dışında çok bir avantajı yok.

Fleabag, Amazon Prime’da.

Amazon Prime’da Ne İzlesem? Fleabag, Sound of Metal, Good Omens, Modern Love, Little Fires Everywhere.

Aylık üyelik ücreti: 7.99 TL. 30 gün boyunca da ücretsiz deneme imkanı veriyor.

puhu TV

Bu listedekiler içerisinde ücretsiz erişim imkanı sunan tek platform. Aktif bir şekilde kullanmadım. Yeni başlayanlar dahil olmak üzere son yıllarda çekilen Türk yapımı dizilerini izlemek isteyenler için birebir.

Yabancı film konusunda da seçenekler mevcut gibi görünüyor ama dehlizlere inmedim henüz ne var ne yok diye.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir