Netflix Benzeri Dizi ve Film Platformları

Çevrimiçi olarak dizi ve film izlememizi sağlayan platformlara, hızlıca göz atmanızı sağlayacak notlarımı aşağıda paylaşıyorum.

Bu dizi ve film platformlarında belli bir ücret karşılığı açacağınız hesap, güzel bir dizi+film izleme listesi yapmanızı sağlamaya hazır. Aşağıda paylaştığım platformların hepsini belli bir süre aktif olarak kullandım, o yüzden bu notlar kişisel deneyimlerime dayanıyor.

Mubi Türkiye

“Yasal film izleme siteleri” aramasının karşılığını veren ilk platformlardan. Yanlış hatırlamıyorsam 2012-2013 gibi büyük bir iştahla kapılmıştım rüzgarına. Sonraki zamanlarda Türkiye erişimi son bulmuştu ama geçtiğimiz yıl yeniden yayın başladı. Özellikle, karantina döneminde “koleksiyon” isimli kategori altında paylaştıkları geniş bir arşiv seçeneği mevcut.

The Skin That I Live In filmi Mubi Türkiye’de gösterimde

Diğer platformlardan farklı olarak bünyesinde sadece film izleme seçeneği sunuyor ve çizgisinin alternatif olduğunu da belirtiyor. Ülke ve yönetmen sineması özelinde seçkisi olan Mubi Tükiye, zaman zaman filmi izlerken alt yapı sorunu çıkarsa da, bir türlü kopamayan ilişkimiz olduğu da gerçek.

Her gün yeni bir film ekleniyor, süresi dolan film de aramızdan ayrılıyor. Kendi seyir zevkinize göre bir yapım mutlaka bulacağınızı düşünüyorum. Daha önce denemediyseniz tavsiye ederim.

Aylık üyelik ücreti: 19.99 TL. 7 gün ücretsiz kullanım sunuyor.

Netflix Türkiye

“Netflix ve benzerleri”kavramının oluşmasına sebep olan platform. “Diğerleriyle” arasındaki uçurumu fazlasıyla açtı ama kimilerine göre çok da “şey” değil. Eski yıllardaki izleme listelerine kıyasla, son zamanlarda tıpkı diğer dizi+film izleme platformları gibi yüzünü diziye çevirdiği ortada.

Seçkisi çok geniş, o yüzden de televizyon mualemesi görmeye başlamasıyla içeriğine eklediği yapımların çizgisi de değişmeye başladı doğru orantılı olarak.

House of Cards, Netflix orijinal yapımlarından.

Bir açıdan, dizi izleme sitesi görevi gördüğü için önerilerde hep ilk sıralardaki yerini koruyor.

“Netflix dizileri 2020” seçeneklerine göz atınca; Grace and Frankie, Ozark, House of Cards, The Last Dance, The Crown, The End of the F***ing Wprld, Stranger Things, Russian Doll, Dark gibi orijinal Netflix dizileri mevcut olanlardan.

Dizilere ilave olarak “Netflix’te izleyebileceğiniz yemek temalı filmler” ve “Netflix’te izleyebileceğiniz seyahat temalı filmler” listelerini de buraya bırakıyorum.

Aylık üyelik ücreti: İlk 30 gün 8,99 TL gibi bir kampanya bulunuyor şu an (15.9.2020). Kampanya harici aylık ücret ise seçeceğiniz pakete göre 17,99 – 41,99 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

BluTV

Kendi yapımlarıyla dizi ve film izleme platformları arasında kendine yer vermeyi başaranlardan. Netflix gibi ama değil de, kendi bir duruşu ve o çizgide de bir seçkisi olduğunu düşünüyorum.

Film açısından sık yenilenmese de barındırdığı dizilerle izleyici çekmeyi sürdürüyor olsa gerek. Kendi orijinal Türkiye yapımlarına ilave olarak, Blu TV’de döne döne izleme iştahı sunan yabancı diziler de bulunuyor.mevcut.

BluTV dizileri: Game of Thrones, Westworld, The Handmaid’s Tale, The Young Pope, True Detective, Six Feet Under, The Sopranos.

Aylık üyelik ücreti: 22.90 TL

BeIN Connect

Netflix harici kullanmayı en çok sevdiğim dizi ve film platformu oldu galiba. Ara yüzünü keşke biraz daha kolay gezilen hale getirse. Karantina boyunca neredeyse yeni film çok az eklerken son zamanlarda yeni filmlerden peş peşe eklemeler yapıyor. Göz atmanızı tavsiye ederim.

Dizi seçeneği konusunda, tıpkı diğer platformlar gibi çok güçlü olduğu yanları mevcut.

The Young Pope, BluTV’de mevcut

BeIN Connect içerisinde izleyebileceğiniz dizilerden birkaçı; Succession, I May Destroy You, Friends, Chernobyl, Big Little Lies, Curb Your, Enthusiasm, I Know This Much Is True, The Third Day.

Aylık üyelik ücreti: 14,90 TL. 30 gün ücretsiz deneme imkanı sunuyor.

Amazon Prime

Büyük bir hevesle aboneliğimi başlattığım Amazon Prime, kendini neden güncellemiyor ve yenilemiyor merak ediyorum. Vardır bir bildikleri (yani umarım) ama kimle rekabet ediyor anlamak zor.

Dizi seçeneği konusunda eli çok güçlü ama abone olduğumdan bu yana (aylarca) var olanın üzerine hem film hem de dizi açısından yeni bir şey eklemedi.

Fleabag, Amazon Prime’da.

Amazon Prime’da hangi diziler var?” bu yazıda detaylıca yazmıştım. Göz atabilirsiniz.

Aylık üyelik ücreti: 7.99 TL. 30 gün boyunca da ücretsiz deneme imkanı veriyor.

Not: 15 Eylül itibariyle Amazon Prime, Türkiye’de duyuruları başlamış durumda, belki bu süreçten sonra işin rengi değişebilir.

puhu TV

Bu listedekiler içerisinde ücretsiz erişim imkanı sunan tek platform. Aktif bir şekilde kullanmadım. Yeni başlayanlar dahil olmak üzere son yıllarda çekilen Türk yapımı dizilerini izlemek isteyenler için birebir.

Yabancı film konusunda da seçenekler mevcut gibi görünüyor ama dehlizlere inmedim henüz ne var ne yok diye.

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir