Netflix Dizisi Inventing Anna Hakkında Kısa Notlar | Şimdi Ne Yapıyor?

Bu yazı 24 Şubat günü güncellendi.

Senaryo yazarı Shonda Rhimes’ın “Inventing Anna” dizisine heyecanla başladım (bitirdim. İzlerken de son bölümlere doğru ruhen yoruldum artık. Anna’nın “hayır ben öyle yapmak istemedim” demeleri, “beni anlamadınız, niyetim başkaydı” savunmaları… azıcık darladı ama bitirdim nihayetinde.) 11 Şubat günü yayınlanan dizinin bölüm süreleri bir saat uzunluğunda olduğu yavaş yavaş gidiyorum.

9 bölümlük proje, 2019 yılında bankalardan ve işletmelerden toplam 200.000 ABD doları çaldığı için hapse mahkum edilen New York City’nin ünlü dolandırıcısı Rus doğumlu Alman Anna Delvey’in gerçek hikayesini anlatıyor. Uzun bir giriş oldu!

Şubat 2021’de ise Delvey iyi halden serbest bırakıldı.

Dizi ayrıca Delvey’i ifşa etmeye çalışan gazeteci (Jessica Pressler) hakkında da. Sadece Delvey’in dolandırıcılığına odaklanmak yerine, onu hayal kırıklığına uğratan haberleri de içeriyor. Dizinin durduğu çizgi şu yönde: Anna, New York’un en büyük dolandırıcısı mı yoksa sadece Amerikan rüyasının yeni portresi mi?

Gazeteci Jessica Pressler’ın “How Anna Delvey Tricked New York’s Party People” adlı makalesine dayanan dizi, Netflix’in merakla beklenen dramalarındandı. Bu yüzyılın en büyük dolandırıcılarından birine ve dolandırdığı “kurbanlara” yeni bir ışık tutuluyor.

‘Sahte mirasçının’ yükselişi ve ardından düşüşü iyi belgelenmiş gibi görünüyor, herkesi dolandıran modern zamanların Robin Hood’u hakkında merak edilen birkaç şeyi de aşağıya ekledim.

Anna Delvey Şimdi Nerede?

Delvey, 2017 yılında birinci, ikinci ve üçüncü derecede büyük hırsızlık yapmaya teşebbüs ve hizmet hırsızlığı da dahil olmak üzere yedi ayrı suçlamayla suçlandı.

Nisan 2019’da Delvey, büyük hırsızlık girişimi, ikinci derecede iki kez büyük hırsızlık, üçüncü derecede büyük hırsızlık ve hizmet hırsızlığından mahkum edildi. Dört yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

Şubat 2021’de ise Delvey hapisten çıktı ve sadece iki yıl hapis yatmış oldu.

Serbest bırakıldıktan sonra Delvey New York’a döndü ve aktif kullandığı sosyal medya hesabına bakınca da eski günlere kaldığı yerden devam etti.

Bir ay sonra, Mart 2021’de Delvey, vize süresini aştığı için ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza tarafından tutuklandı.

Nisan 2021’deki bir kefalet duruşması sırasında, hakim Delvey’in “topluluk için bir tehlike olmadığını göstermediğini” gerekçe göstererek kefalet talebini reddetti.

Haziran 2021’de ise onun ABD’den Almanya’ya geri gönderilmesine karar verildi.

Delvey bu durumla ilgili Şubat 2022’de şunları söyledi: “Göç ve Gümrük Muhafaza, hapishaneden erken tahliyemin onlar için hiçbir şey ifade etmediğine karar verdi ve kendi yöntemlerime bırakıldığında tamamen yeterli olmama rağmen, ‘toplum için sürekli bir tehlike’ arz ediyor olduğuma karar verildi.”

“Vize süremin aşmış olması kasıtsızdı ve büyük ölçüde kontrolüm dışındaydı. Hapis cezamı çektim ama adımı temize çıkarmak için mahkumiyetime itiraz ediyorum”, diye yazdı Anna. “New York eyaletinin şartlı tahliye kurallarının hiçbirini çiğnemedim.”

Delvey şu anda gözaltında ve sınır dışı edilmeyi bekliyor.

11 Şubat’ta Delvey, diziyi izlemek için Cosmopolitan dergisi ile buluştu (yine de hapishaneden). Delvey, dergiye yaptığı açıklamada, “Kendi hayatınızın bir başkasına ait olduğunu izlemek garip” dedi.

Netflix, Anna’nın hikayesinin haklarını 320.000 dolara satın aldı. Delvey, Netflix ödemesi sayesinde bankalara ödeme yapabildiğini söyledi.

Cosmopolitan’a konuşan Delvey, durumunun “en iyi ihtimalle hatalar komedisi, en kötü ihtimalle kasıtlı ihmal/sabotaj” olduğunu açıkladı.

Dizinin Yönetmeni ve Oyuncu Kadrosu

2006 yapımı The Devil Wears Prada’nın yanı sıra Band of Brothers ve The Morning Show’u da içeren bölüm dizilerini yöneten David Frankel, Inventing Anna’nın pilot bölümü de dahil olmak üzere iki bölümünü yönetecek.

Ozark, Modern Love ve Dirty John’dan Julia Garner, Anna Sorokin olarak karşımıza çıkıyor. Süper! Veep dizisinden Anna Chlumsky ise davayı araştıran gazeteciyi canlandıracak. Scandal dizisinden tanıdığımız Katie Lowes ise Anna’nın en iyi arkadaşı Rachel DeLoache rolünde.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir