Stresli Olduğunuz Anlarda Netflix’te Ne İzlemelisiniz?

En sevdiğim içerik türü. Bazen ne izleyeceğime bile karar verirken strese girdiğim için izlerken; yatıştırıcı, dünyaya karşı olan dikkatimi dağıtacak, keyifli içerikleri bulmaya çalışırken daha da strese girmek mümkün.

Bu nedenle, gevşemeniz ve stresten kurtulmanız gereken anlar için Netflix’te izleyeceğiniz programların ve dizilerin bir listesini hazırlamaya çalıştım. Rahatlamak önemli! Hatta tam bu noktada sözü işin uzmanına bırakıyorum. Aynı zamanda arkadaşım olan Uzman psikolog Deniz Çakmakkaya bu konuya dair şahane yorumlarını ve önerilerini aşağıda paylaşıyor!

“Zor zamanlardan geçerken, çözmemiz gereken sorunlar kafamızda dönüp dururken, yetiştirmemiz gerek bir projeyle uğraşırken kendimizi bir anda televizyonun karşısında bulabiliyoruz. İzlediğimiz filmler ve diziler bizi bir süreliğine de olsa kaygılarımızdan uzaklaştırabiliyor.
Bazen yeni bir şey izlemenin yaratacağı belirsizliği yaşamamak için daha önce izlediğimiz, sonunu bildiğimiz şeyleri izlemeyi tercih edebiliyoruz. Bazen de bizi yaşadığımız gerçeklikten uzaklaştıracak fantastik bir dünyaya girmek istiyoruz. Netflix bu konuda pek çok seçenek sunuyor. Filmler ve diziler hem zihnimizi dağıtmamıza hem de yaşadığımız sorunlarla ilgili içgörü kazanmamıza yardımcı olabilirler.

Uzman psikolog Deniz Çakmakkaya’nın önerileri:

“After Life”, “The Perks of Being a Wallflower”, yaşam ve yaşamın anlamıyla ilgili sorular sormamıza vesile olurken; “Marriage Story” ve “Silver Linings Playbook” ikili ilişkilerle ilgili düşünmemize ve duygularımızla temasa geçmemize yardımcı olabilir. Biraz umuda ve ilhama ihtiyacımız varsa “The Pursuit of Happyness” ve “Self Made”, zorlukları aşan karakterleriyle özdeşleşmemizi sağlayarak bize güç verebilir.

“İzlediklerimiz diğer insanlarla sosyal bağlar kurmanıza da yardımcı olur. Aynı şeyleri izlemek ve onlar hakkında konuşmak ortak bir konuda buluşmamızı sağlar. O yüzden yeni dizileri bir oturuşta izleyip bitirmek isteriz.”

“Burada dikkat edilmesi gerek nokta, televizyon karşısında geçirilen zamanı kontrol edebilmek. Kendinize belirli sınırlar koyarak mesela “Bu bölümden sonra izlemeye devam etmeyeceğim” diyerek koyduğunuz süreyi aşmamaya çalışabilirsiniz. Netflix sadece bir rahatlama aktivesinden çıkıp yapılması gerekenleri yapmanızı tamamen engelleyen bir işgalciye dönüşüyorsa bunun farkına varıp kapatma düğmesine basabilmek önemli.”

The Chef Show (2019)

Jon Favreau’nun 2014 yapımı The Chef filmini hatırlıyorsunuz değil mi? Jon Favreau ve Roy Choi, filmdeki güçlerini şimdi de bu eğlenceli TV programına taşıyor. Ünlü konukları eşliğinde, yemek yapmanın incelikleri karşınızda. Jon Favreau ünlü arkadaşlarıyla sohbet ediyor ve Roy Choi ciddiyetle yemek pişirme tekniklerini anlatıyor. O la lala!

Seinfeld (1989)

Seinfeld, size Jerry, George, Elaine ve Kramer’in stresli hallerini, şikayetlerini ve hastalıklarını sunarak stresinizin mükemmel bir panzehiri olabilir. Aynı zamanda, kahkaha atacak bir şey kalmadığını düşündüğünüzde bile, kahkahalarla güldürüyor. Bölümleri düzensiz bir şekilde izleyebilirsiniz tabii ama sırayla izleyince de, karakterlerin gelişimini gerçekten takdir edebilirsiniz – ve odağınızı gerçek hayatta sizi korkutan şeylerden ne kadar uzaklaştırdığınızın tadını çıkarabilirsiniz. Bölüm süreleri de kısa olduğu için pıtır pıtır izleyebilirsiniz.

Gilmore Girls (2000)

Gilmore Girls, okuldan eve geldiğimde televizyondaydı (Cnbc-e), ekran önüne heyecanla kurulurdum. O zaman izlerken düşünceler başkaydı tabii ama bugün izlerken, beni strese sokan pek çok şeyi ayarlamayı kolaylaştıran eğlenceli diyaloglarından kendimi almakta zorlanıyorum.

My Octopus Teacher (2020)

Bu Oscar ödüllü 2020 belgeseli, bir deniz biyoloğu olan serbest dalgıç ile Güney Afrika kıyılarında okyanusta tanıştığı bir ahtapot arasındaki ilişkiyi anlatıyor.
Doğal dünyanın ve yaşam döngüsünün göze batan bir hatırlatıcısı. Aynı zamanda inanılmaz okyanus yaşamı görüntüleri ve başka yerlerde nadiren görülebilecek etkileşimlerle dolu. Beyin masajı gibi bir belgesel.

Glow (2017)

Bir güreş dizisi ve bir arkadaşım rahatlamak için arada bu diziyi açıyorum demişti.

Alison Brie, 80’lerde Los Angeles’ta yaşayan işsiz bir aktris olan Ruth Wilder’ı canlandırıyor. Wilder, yıldız olmak için beklenmedik bir şans bulur: Kadın güreşinin ışıltılı ve elastan kumaş (güçlü ve elastik bir kumaş türü) yüklü dünyasına girer.

The Good Place (2016)

The Good Place, hem keyifli hem de yarı entelektüel bir şovun neye benzediğini gösteren yapımlardan. Bir sitcom ve drama değil. Komedi ama bundan da fazlası. Hayat, ölüm ve kim olmak istediğimizle ilgili… Bölüm süreleri de kısa olduğu için hızlı hızlı keyiflenilebilir.

Sparking Joy with Marie Kondo (2021)

Hayatınızın karmakarışık olduğunu düşünüyorsanız, insanların evlerine girip hem fiziksel hem de duygusal olarak toparlanmalarına yardımcı olan Marie Kondo’nın Sparking Joy with Marie Kondo‘yu açın. Bu diziyi izledikten sonra kendi hayatınızı “temizlemek” için ilham alacağınızdan emin olabilirsiniz. Özellikle de öncesi ve sonrası dönüşümlerinden aşırı derecede tatmin oluyorsanız, Kondo ve onun hileleriyle kesinlikle rahat edeceksiniz.

The Kominsky Method (2018)

Bu dizinin stresinizden kurtulmanıza yardımcı olup olmayacağı; sizi neyin rahatlattığına doğrudan bağlı. Doyurucu dozda varoluşçu kaygıyla uğraşıyorsanız, belki onu atlarsınız. Ama aynı zamanda Grace and Frankie’nin hayranıysanız, bu komedi-dram içinizi yüzde yüz ısıtacak. İzledikçe şunu düşünüyor insan; eğer onlar üstesinden geldiyse, gelmeye devam ediyorsa, ben de yapabilirim. Alan Arkin ve Michael Douglas, bir çift eski ve başarılı oyuncu arkadaşları oynuyor. Dostlukları ve huysuz kişilikleri çok tatlı.

Grace and Frankie (2015)

Grace and Frankie, karakterlerin gerçek benlikleri olduğunu ve aynı zamanda zorlukların üstesinden geldiklerini gösterdiği için bu listede mutlaka yer almalı.

Anne with an E (2017)

“Pamuk gibi olma” kavramların geçerli olduğu bir yapım!

Dünyadaki yerini arayan genç bir yetim hakkında keyifli + zorlu bir büyüme hikayesi. 1890’ların sonlarında, yetimhanelerde büyüyen 13 yaşındaki Anne, Prens Edward Adası’nda yaşayan yaşlanan kardeşler Marilla ve Matthew Cuthbert ile birlikte yaşamaya gönderilir. Eşsiz bir ruha sahip olan, yaratıcı ve zeki olduğunu kanıtlayan Anne, başta Marilla ve Matthew olmak üzere kasabadaki herkesin hayatını değiştirir.

The Bold Type (2017)

Bir kadın dergisi Scarlet’in yapımından sorumlu çalışanlar, kendi seslerini bulmaya çalışırken birbirlerinden destek alıyorlar. Birlikte çalışırken kendi kimliklerini bulmaya çalışmak, arkadaşlıklarını yönetmek ve aşkı bulmak için mücadele ederler. “Her şey geçiyor ve önce bir nefes alalım” tadından bölümleri mevcut.

Jane the Virgin (2014)

Genç bir annenin kızı olan Jane Villanueva, annesinin hatalarını tekrarlamamaya kararlı bir şekilde büyüdü. Jane öğretmen olmak için okuyor ve evlenene kadar bakire kalma kararını destekleyen biriyle, ancak bir gün hayatını alt üst eden o gerçekle karşılaşıyor. Doktor kontrolü sırasında yanlışlıkla yapay olarak döllendiğini keşfediyor.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir