Netflix Dizisi Anatomy of a Scandal Hakkında Kısa Notlar

Sarah Vaughan’ın romanının yıldızlı bir uyarlaması olan Netflix mini dizisi Anatomy of a Scandal, kendilerini kanunların üstünde gören politikacıları (ama öyle değilmiş gibi davranan) ve ultra zenginlerin kör ayrıcalığını konu alıyor özetle. Kıvrımları olan kaygan bir şey tüm olan biten. Sienna Miller seni ve gardırobunu seviyorum ama…

Senarist David E Kelley tarafından kaleme alınan mini dizi, mahkeme salonu draması gibi. İlk iki bölüm merak uyandırıcı giderken, sonra neler oldu anlamak zor.

Dizi altı bölümden oluşuyor, bölüm süreleri ise 45 dakika civarında.

Netflix Dizidi Anatomy of a Scandal’ın Konusu

Dizi, Başbakan Tom Souther (Geoffrey Streatfeild) ile yakın arkadaş olan üst düzey bir politikacı James (Rupert Friend) ile mutlu bir hayat süren Sophie Whitehouse’u (Sienna Miller) radara alıyor. James’in yanında çalışan kişiyle ilişkisi ortaya çıkar ve dünyası alt üst olur (yani çok da değil). Ardından, ilişki yaşadığı Olivia Lytton (Naomi Scott), yasadışı ilişkilerinin bitiminden sonra James’i ona ofis asansöründe tecavüz etmekle suçluyor.

Sophie, avukat Kate Woodcroft (Michelle Dockery) onu duruşmada paramparça edene kadar James’in yanında durur. Şüpheler içeri sızmaya başlar ve Sophie kocasını gerçekten tanıyıp tanımadığını merak eder. Bravo!

Anatomy of a Scandal gerçek bir hikaye mi?

Anatomy of a Scandal gerçek bir suça dayanmıyor, ancak yazar Sarah Vaughn kitabı yazmak için siyasi muhabirlik geçmişini kullanmış. The Guardian’daki görevi sırasında, skandallar nedeniyle birkaç kabine bakanının istifasını ele aldı.

Vaughn, özellikle iki vakadan ilham aldığını açıkladı. İlki, mevcut Başbakan Boris Johnson’ı içeriyordu. 2004 yılında Johnson, Tory partisinde yükselen bir milletvekil iken, İngiliz gazeteleri onun Spectator köşe yazarı Petronella Wyatt ile bir ilişkisi olduğunu bildirdi.

Johnson başlangıçta olayı yalanladı ve iddiaları “ters bir piramit piramidi” olarak nitelendirdi. Ancak, doğru oldukları kanıtlandığında, Johnson kilit hükümet görevlerinden kovuldu.

Vaughn’un The Guardian’a söylediği şuydu; “İlk defa halka açık bir şahsın yalan söylediğini kabul ettiğini ve bundan rahatsız olmadığı görülüyordu.”

Anatomy of a Scandal’a ilham veren ikinci vaka ise 2014’te yaşandı. Futbolcu Ched Evans, 19 yaşındaki bir kadına tecavüz etmekten hüküm giydi. Yeniden yargılanmadan önce cezasının yarısını çekti, bu da tanıklardan kadının cinsel geçmişi hakkında yeni kanıtlar getirdi. Evans suçsuz bulundu.

Vaughn, “Tecavüz kurbanı olduğu iddia edilen kişinin yorumcular tarafından tasvir edilme şekli beni üzdü” dedi ve “bir tecavüz mahkumiyetiyle öne çıkma cesaretini toplamanın ve ardından şüphe duymanın ne kadar korkunç olabileceğini düşünmeye başladım. Hem mahkeme önünde hem de gazetelerde.”

Dizi Bir Numarada Ama…

Anatomy of a Scandal, Netflix’in En İyi 10 listesinde 1 numaraya yükselse de aç bitir tadında olmaktan fazlası değil bence!

Dizinin bol yıldızlı kadrosu bir entrika sağlasa da, gerçekten kendini izlettirecek bağ dokusundan yoksun.

The Independent’tan Nick Hilton’ın şu sözlerine katılıyorum: “Anatomy of a Scandal ile ilgili en büyük sorun, kendi kayganlığıdır. Bu bir erotik gerilim filmi mi? Bir mahkeme salonu draması mı? Sosyal meselelerin teşhiri mi?”

İzleniyor mu izleniyor ama bitirdikten sonra (özellikle de apar topar kapanan final sahnesiyle çok da bir iz bırakmıyor) damakta yoğun tat bırakmıyor.

Anatomy of a Scandal’ın İkinci sezonu Olacak mı?

Anatomy of a Scandal ilk olarak bir antoloji dizisi olarak sunuldu, bu da daha sonraki sezonların yepyeni hikayeler anlatabileceği anlamına geliyor.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir