Netflix’te Yer Alan Büyüme Hikayeleri Anlatan Filmler

Yeni filmlerden, klasiklere; keyif veren + azıcık kalp sızlatan büyüme hikayelerinden, lise sıralarına kadar uzanan bir liste oldu. Gençlik filmleri ve büyüme hikayesi olarak rast gele bir film açacak olsanız; ilk önerim de The Edge of Seventeen olur. Enerjisini çok seviyorum.

Bu listeye ekleyeceğim diye sevinçliydim ama Lady Bird çoktan kalkmış Netflix’ten. Kısmet.

Not: Bu liste, “Netflix’te yer alan iyi filmler” kategorisindeki, büyüme hikayelerinin anlatıldığı + gençlik filmleri türüne ait yapımlardan oluşuyor. Diğer türlerdeki filmler için ana kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.

Scott Pilgrim vs. the World (2010):Bu filmin enerjisini ve tarzını çok seviyorum. Tam hafta sonunda oturup izlemelik bir yanı da var.

Call Me by Your Name (2017): Mis gibi liste oluyor sanki! İşte bu filmler hep, Netflix’teyken izleyelim dediğimiz türden.

The Edge of Seventeen (2016): Büyüme hikayesi izlemeyi sevenler, bu filmi de zaten seviyordur veya sever diye düşünüyorum.

Easy A (2010): Emma Stone’un bu filmdeki halleriyle, tazelenmek mümkün.

Mean Girls

Mean Girls (2004): Sudan çıkmış balık Cady Heron, Afrika’nın vahşi doğasındaki pastoral hayatından kopup, modaya uygun kıyafetlerin; “her şey”den daha önemli olduğu ve tüketim yoğunluğunun en yüksek olduğu genç kız toğluluğunun ortasına düşer. Tam bir klasik.

The Kids Are All Right (2010): Pek çok türe dahil edilmeye müsait bu film; özünde iki kardeşin büyüme hikayesine odaklanıyor aslında.

Grease (1978): Bu klasikleşmiş müzikali izlemediyseniz veya yeniden izlemeyi planlıyorsanız, Netflix’teyken hooop hemen.

Netflix Yapımı Gençlik Filmleri

The Half of It (2020): Tipik bir genç romantik komedi ama derinlikli yanı da var. Cinsel kimliği bulma / anlama süreci naif bir dille anlatılıyor.

All the Bright Places (2020): En küçük anların bile bir anlam taşıdığını anlayan iki gencin hikayesi.

Okja (2017): On yaşındaki Mija, Güney Kore’nin pastoral kırsalında, devasa, domuz benzeri bir hayvan olan Okja’ya bakarken büyüdü. Ardından, Okja’nın dev bir et şirketi olan Mirando Corporation tarafından tasarlanan (besleyici) bir ürünün prototipi olduğunu keşfeder. Mija, arkadaşını kurtarmak için kurumsal Amerika’ya meydan okumaya isteklidir. Büyüme hikayesinin alışılmadık ve güçlü bir hali.

To All the Boys I’ve Loved Before (2018): Bir roman uyarlaması olan bu üçlemede, serinin ilk filminin en iyisi olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar, en çok aşık olduğu ilk beş kişiye kişisel mektuplar gönderen Lara Jean’ın hikayesi.

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir