Netflix’te İzleyebileceğiniz İngiliz Yapımı Dizi ve Filmler

Bu yazı Şubat 2022’de güncellendi.

Şöyle İngiliz aksanı duyayım, farklı dünyalara yol alayım ama Sherlock’tan daha fazlası da olsun diyorsanız, aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Listeyi hazırlarken; gizem, suç, kaçma+kovalama türündeki diziler ağırlıklı olmasın diye uğraş vermeye çalıştım ama bakalım elimizde neler kaldı artık…

Netflix’te izleyebileceğiniz İngiliz yapımı dizi ve filmlerden gönlümden kopanlar!

Netflix’te İzleyebileceğiniz Britanya Yapımı Diziler

Downton Abbey (2010)

Oh, mis gibi. Uzun sezonlar arasında kaybolmak isterseniz çok ideal. Altı sezon bir ayda biter artık?

Yıl: 20. yy başları. Crawley ailesinin ve hizmetçilerinin başından geçenler eşliğinde günler akar gider.

Sherlock (2010)

Henüz izlemeye başlamadıysanız, hafta sonunda yenilip yutulabilir bilir kıvamda olduğunu söyleyeyim. Yayınlanmış dört sezonu var, her sezonda ise üç-dört bölüm bulunuyor. Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes kitaplarının çağdaş bir yeniden uyarlaması. İkonik dedektif Sherlock’u Benedict Cumberbatch ve Doktor John Watson’ı ise Martin Freeman canlandırıyor. Eğlenceli, gizemli ve şahane performanslarla dolu bir dizi.

Lovesick (2014)

Yayınlanmış üç sezonu bulunan dizi, son zamanlarda keyifle izlediğim yapımlardan. Doğrusal olmayan hikaye anlatımı ve aşk ile arkadaşlık arasında oluşabilecek garip gri alanın gerçekçi tasviri nedeniyle akıp gidiyor. Dylan karakteri, cinsel yolla bulaşan hastalığı sebebiyle geçmişte beraber olduğu kız arkadaşlarını aramaya ve onları durumu haberdar etmeye başlar.

Line of Duty (2012)

Seveni çok. Henüz başlayamadım ama en yakın zamanda umarım!

Kaza kurşunu sonucu yaşanan bir ölümün üstünü kapatmak istemeyen komiser, yolsuzlukla mücadele birimine sürülür.

The Crown (2016)

Hem samimi hem de oldukça kapsamlı olan The Crown, Claire Foy tarafından oynanan Kraliçe II. Elizabeth’in yükselişinin ve saltanatının ilk birkaç yılının içeriden bir görünümünü sunuyor. Tabii, ilerleyen sezonlarda olaylar günümüze doğru aktarılmakta.

Yayınlanmış dört sezonu bulunuyor.

Bodyguard (2018)

Game of Thrones’tan Richard Madden, riskli bir dönemde önemli bir politikacıyı korumakla görevli. Gerilim, olaylar, heyecanlar… Yayınlanmış bir sezonu var.

Top Boy (2011)

Listemde, henüz izlemedim ama listeyi yaparken, dizi hakkında okuduğum yorumlar daha da heveslendirdi. İki uyuşturucu satıcısının güç ve para arayışı. Suç ve dram türünde.

The End of the F***ing World (2017)

True Romance filminin lise versiyonu da denebilir. Birbirlerinin yanında kendilerini rahat hisseden ve gerekirse eylemde bulunmaya istekli olan, derinden dertli, insan sevmeyen iki genç hakkında… Favorilerimden! Dizi, aynı zamanda “Bölüm süreleri 30 dakikanın altında olan dizilerin” de yıldızı.

Sex Education (2019)

Yayınlanmış üç sezonu olan ve ilk sezonunu daha çok sevdiğim dizi, seksle ilgili utanç verici, tabu konuların tümünü keşfetmeye adanmıştır. Dizi, bu “rahatsız edici konuşmalar” arasında yol alan bir anne-oğulu konu alıyor. Anne, Dr.Jean Milburn (müthiş oyuncu Gillian Anderson canlandırıyor) isimli bir seks terapisti ve oğlu Otis (Asa Butterfield), kendi cinsel tavsiyelerini arkadaşlarına dağıtan lise öğrencisi.

Peaky Blinders (2013)

1900’lerin İngiltere’sinde, bir çetenin acımasız patronu Tommy Shelby’nin merkezinde geçen bir gangster aile hikayesi. İlk sezonun yavaş gelen temposu, ikinci sezonda bunu üzerinden biraz atmış gibi görünüyor. Anladığınız üzere, üçüncü sezona henüz geçemedim. Yayınlanmış beş sezonu bulunuyor bu arada.

The IT Crowd (2006)

Artık klasikleşmiş olan The IT Crowd, herhangi bir ofisin sık sık ihmal edilen kurtarıcılarına, I.T. departmanına, ışık tutuyor. Chris O’Dowd, Richard Ayoade ve Katherine Parkinson’un oyunculuğuyla daha da keyifli hale gelen dizi. Yayınlanmış beş sezonu var.

Bridgerton (2020)

En çok izlenen Neflix dizisi olduğu için Bridgerton da listede! Julia Quinn’ın romanından uyarlanan dizi, dönemsel bir Gossip Girl olarak tanımlanıyor.

Dizi ile ilgili, ilk yayınlandığında merak edilenlerle ilgili “Bridgerton hakkında merak edilenler” başlıklı bir yazı yazmıştım. Linki bıraktım.

Crashing (2016)

Fleabag öncesi Phoebe Waller-Bridge, bu komedi – dramın yazarı ve yıldızıydı. Crashing, yirmi yaşlarındaki altı oda arkadaşının iç içe geçmiş hikayelerini takip ediyor.

After Life (2019)

Yayınlanmış iki sezonu mevcut. Genel olarak dizide anlatılmak istenen şeyin ilk sezonda daha derli toplu verildiğini düşünürken, ikinci sezonu pek sevemedim. Kasvetli, sakinleştirici ve iç açıcı bir kara komedi olan After Life, yıldız oyuncusu Ricky Gervais’in karmaşık ama etkileyici başrol performansı sayesinde daha da büyüyor.

The Duchess (2020)

İkinci sezonu gelir mi bilinmez ama ilk sezonu da özellikle ilk bölümler bence keyifle aktı gitti. Kafa dağıtmalık, bölüm süreleri kısa olan bir dizi ararsanız The Duchess açılabilir. Yazan ve yıldızı olan Katherine Ryan, eğlenceli bekar bir anne rolünde. Dizi, komedi+dram türünde.

Black Earth Rising (2018)

Heyecanlı, yürük burkan, güç veren bir dizi! Başrolünde Michaela Coel yer alıyor ama yan roller de o kadar güçlü ki; John Goodman, Harriet Walter…

Kate, uluslararası bir avukat olan ve onu evlat edinen annesiyle birlikte yaşarken olaylar bir anda inceldiği yerden kopar. Kate karakteri aynı zamanda, hayatlarını sarsacak bir davayla karşı karşıya kalan Ruanda soykırımından kurtulan bir kişidir.

The Fall (2013)

Yayınlanmış üç sezonu bulunan dizi, başrol oyuncusu Gillian Anderson eşliğinde keyifle, gerilimle izleniyor. Jamie Dornan da etkili ama ben Anderson’cıyım. Dedektif Stella Gibson (Gillian Anderson), seri cinayet soruşturmasını çözümlemeye çalışır.

White Lines (2020)

İngiliz-İspanyol gizem gerilim dizisi White Lines, bir gecede bitirilmeye müsait. Bir sezondan oluşuyor oluşunun payı büyük elbette.

Bir kadın, yıllar önce İbiza’da kaybolan ve ünlü bir DJ olan erkek kardeşinin gizemli ölümünü çözmeye çalışır.

Netflix’te İzleyebileceğiniz Britanya Yapımı Filmler

The Remains of the Day (1993)

Netflix’e ara ara gelip, sonra yine giden bir film olduğu için hazır şu an mevcutken yapıştırın derim. Yapımcılığını Ismail Merchant, Mike Nichols ve John Calley’nin üstlendiği ve James Ivory’nin de yönettiği filmin başrolünde Anthony Hopkins ve Emma Thompson yer alıyor. Kazuo Ishiguro’nun adlı adlı romanından uyarlama.

Pride & Prejudice (2005)

Jane Austen’in sevilen bu klasik romanının uyarlaması, unutulmaz olan yapımlardan. Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Donald Sutherland ve Judi Dench filmde yer alan isimlerden.

The King’s Speech (2010)

Netflix’te iyi hissettiren bir yapım arıyorsanız, The King’s Speech o etkide olanlardan. Kral George (Kraliçe II. Elizabeth’in babası) ile kralın kekemeliğinin üstesinden gelmesine yardım eden konuşma terapisti arasındaki ilişkiyi anlatan, En İyi Film dalında Oscar sahibi film.

Dunkirk (2017)

Christopher Nolan’ın yazdığı ve yönettiği bu savaş filminin seveni de çok sevmeyeni de. Ben sevenlerdenim.

Harry Potter (2001)

Seviyorum!

Severim! Seri, Netflix’te mevcutken mutlaka öneririm.

V for Vendetta (2005)

Üff, ilk izlediğimde ne etkilenmiştim. “V” takma adıyla tanınan karanlık bir özgürlük savaşçısı, genç bir kadının yardımıyla totaliter rejime karşı mücadelesini başlatır.

The Other Boleyn Girl (2008)

İki kız kardeş ve Kral VIII. Henry’nin “sevgisi” için mücadele edişleri, ihtişam ve entrika eşliğinde anlatılıyor.

Sherlock Holmes (2009)

Guy Ritchie tarafından çekilen filmin başrolünde Jude Law ve Robert Downey Jr. yer alıyor.

Ex Machina (2014)

Genç bir yazılımcı, son derece gelişmiş bir yapay zekanın insan niteliklerini değerlendirerek sentetik zeka alanında çığır açan bir deneye katılmak üzere seçilir. Haydi rast gele!

The King (2019)

Netflix orijinal yapımı olan The King, genç bir kralın; saray siyasetinde, babasının geride bıraktığı savaşta ve geçmiş yaşamının duygusal gel gitlerinde gezinme hikayesi.

The Theory of Everything (2014)

Ünlü fizikçi Stephen Hawking’in yaşamını odaklanan film, her şeye rağmen “iyi hissettiren filmler” kategorisinden göz kırpıyor.

Sense and Sensibility (1995)

Bu Jane Austen uyarlaması film, bana göre “hazır Netflix’teyken mutlaka izlenmesi gerekenlerden”.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir