Netflix’te İzleyebileceğiniz İngiliz Yapımı Dizi ve Filmler

Şöyle İngiliz aksanı duyayım, farklı dünyalara yol alayım ama Sherlock’tan daha fazlası da olsun diyorsanız, aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Listeyi hazırlarken; gizem, suç, kaçma+kovalama türündeki diziler ağırlıklı olmasın diye uğraş vermeye çalıştım ama bakalım elimizde neler kaldı artık…

Netflix’te izleyebileceğiniz İngiliz yapımı dizi ve filmlerden gönlümden kopanlar!

Netflix’te İzleyebileceğiniz Britanya Yapımı Diziler

Broadchurch (2013)

Suç draması olan dizi Broadchurch’ün yayınlanmış üç sezonu bulunuyor. Başrollerini David Tennant ve Olivia Colman’ın paylaştığı dizide; bir İngiliz kasabasında küçük bir çocuğun cinayetini araştırılıyor. Temposu ve hikaye biraz ağır gelmişti bana.

Sherlock (2010)

Henüz izlemeye başlamadıysanız, hafta sonunda yenilip yutulabilir bilir kıvamda olduğunu söyleyeyim. Yayınlanmış dört sezonu var, her sezonda ise üç-dört bölüm bulunuyor. Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes kitaplarının çağdaş bir yeniden uyarlaması. İkonik dedektif Sherlock’u Benedict Cumberbatch ve Doktor John Watson’ı ise Martin Freeman canlandırıyor. Eğlenceli, gizemli ve şahane performanslarla dolu bir dizi.

Lovesick (2014)

Yayınlanmış üç sezonu bulunan dizi, son zamanlarda keyifle izlediğim yapımlardan. Doğrusal olmayan hikaye anlatımı ve aşk ile arkadaşlık arasında oluşabilecek garip gri alanın gerçekçi tasviri nedeniyle akıp gidiyor. Dylan karakteri, cinsel yolla bulaşan hastalığı sebebiyle geçmişte beraber olduğu kız arkadaşlarını aramaya ve onları durumu haberdar etmeye başlar.

The Crown (2016)

Hem samimi hem de oldukça kapsamlı olan The Crown, Claire Foy tarafından oynanan Kraliçe II. Elizabeth’in yükselişinin ve saltanatının ilk birkaç yılının içeriden bir görünümünü sunuyor. Tabii, ilerleyen sezonlarda olaylar günümüze doğru aktarılmakta.

Yayınlanmış dört sezonu bulunuyor.

Bodyguard (2018)

Game of Thrones’tan Richard Madden, riskli bir dönemde önemli bir politikacıyı korumakla görevli. Gerilim, olaylar, heyecanlar… Yayınlanmış bir sezonu var.

Top Boy (2011)

Listemde, henüz izlemedim ama listeyi yaparken, dizi hakkında okuduğum yorumlar daha da heveslendirdi. İki uyuşturucu satıcısının güç ve para arayışı. Suç ve dram türünde.

The End of the F***ing World (2017)

True Romance filminin lise versiyonu da denebilir. Birbirlerinin yanında kendilerini rahat hisseden ve gerekirse eylemde bulunmaya istekli olan, derinden dertli, insan sevmeyen iki genç hakkında… Favorilerimden! Dizi, aynı zamanda “Bölüm süreleri 30 dakikanın altında olan dizilerin” de yıldızı.

Sex Education (2019)

Yayınlanmış iki sezonu olan ve ilk sezonunu daha çok sevdiğim dizi, seksle ilgili utanç verici, tabu konuların tümünü keşfetmeye adanmıştır. Dizi, bu “rahatsız edici konuşmalar” arasında yol alan bir anne-oğulu konu alıyor. Anne, Dr.Jean Milburn (müthiş oyuncu Gillian Anderson canlandırıyor) isimli bir seks terapisti ve oğlu Otis (Asa Butterfield), kendi cinsel tavsiyelerini arkadaşlarına dağıtan lise öğrencisi.

Peaky Blinders (2013)

1900’lerin İngiltere’sinde, bir çetenin acımasız patronu Tommy Shelby’nin merkezinde geçen bir gangster aile hikayesi. İlk sezonun yavaş gelen temposu, ikinci sezonda bunu üzerinden biraz atmış gibi görünüyor. Anladığınız üzere, üçüncü sezona henüz geçemedim. Yayınlanmış beş sezonu bulunuyor bu arada.

The IT Crowd (2006)

Artık klasikleşmiş olan The IT Crowd, herhangi bir ofisin sık sık ihmal edilen kurtarıcılarına, I.T. departmanına, ışık tutuyor. Chris O’Dowd, Richard Ayoade ve Katherine Parkinson’un oyunculuğuyla daha da keyifli hale gelen dizi. Yayınlanmış beş sezonu var.

The Great British Baking Show (2010)

Bazı arkadaşlarımın çok sevmesi üzerine ara ara bakıp, birkaç bölüm izleyip kapattığım program. Yemek pişirme programından daha çok, o doğallığı “belgesel” olarak tanımlayanlar da mevcut.

Bridgerton (2020)

En çok izlenen Neflix dizisi olduğu için Bridgerton da listede! Julia Quinn’ın romanından uyarlanan dizi, dönemsel bir Gossip Girl olarak tanımlanıyor.

Dizi ile ilgili, ilk yayınlandığında merak edilenlerle ilgili “Bridgerton hakkında merak edilenler” başlıklı bir yazı yazmıştım. Linki bıraktım.

Crashing (2016)

Fleabag öncesi Phoebe Waller-Bridge, bu komedi – dramın yazarı ve yıldızıydı. Crashing, yirmi yaşlarındaki altı oda arkadaşının iç içe geçmiş hikayelerini takip ediyor.

After Life (2019)

Yayınlanmış iki sezonu mevcut. Genel olarak dizide anlatılmak istenen şeyin ilk sezonda daha derli toplu verildiğini düşünürken, ikinci sezonu pek sevemedim. Kasvetli, sakinleştirici ve iç açıcı bir kara komedi olan After Life, yıldız oyuncusu Ricky Gervais’in karmaşık ama etkileyici başrol performansı sayesinde daha da büyüyor.

The Duchess (2020)

İkinci sezonu gelir mi bilinmez ama ilk sezonu da özellikle ilk bölümler bence keyifle aktı gitti. Kafa dağıtmalık, bölüm süreleri kısa olan bir dizi ararsanız The Duchess açılabilir. Yazan ve yıldızı olan Katherine Ryan, eğlenceli bekar bir anne rolünde. Dizi, komedi+dram türünde.

Black Earth Rising (2018)

Heyecanlı, yürük burkan, güç veren bir dizi! Başrolünde Michaela Coel yer alıyor ama yan roller de o kadar güçlü ki; John Goodman, Harriet Walter…

Kate, uluslararası bir avukat olan ve onu evlat edinen annesiyle birlikte yaşarken olaylar bir anda inceldiği yerden kopar. Kate karakteri aynı zamanda, hayatlarını sarsacak bir davayla karşı karşıya kalan Ruanda soykırımından kurtulan bir kişidir.

Netflix’te İzleyebileceğiniz Britanya Yapımı Filmler

Bridget Jones’s Diary (2001)

Filmler kategorisine mis gibi bir başlangıç! Serinin ilki, çok ayrı bir yerde, değil mi? En iyi romantik komedilerden biri. Renee Zellweger’in Bridget rolündeki performansı kesinlikle zamansız. Ona eşlik eden gönül yarası yaratan İngiliz oyuncular Hugh Grant ve Colin Firth ile de işin çıtası uzuyor.

Pride & Prejudice (2005)

Jane Austen’in sevilen bu klasik romanının uyarlaması, unutulmaz olan yapımlardan. Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Donald Sutherland ve Judi Dench filmde yer alan isimlerden.

Atonement (2007)

Listenin bu bölümünde bol bol Keira Knightley ve Colin Firth yazacağım gibi görünüyor. Küçük Briony, kız kardeşinin sevgilisini iğrenç bir suçla suçladığında, yürek parçalayan aşağı doğru bir sarmalı başlatır. Film, 2008’de En İyi Film dalında Altın Küre’yi eve götürdü.

The King’s Speech (2010)

Netflix’te iyi hissettiren bir yapım arıyorsanız, The King’s Speech o etkide olanlardan. Kral George (Kraliçe II. Elizabeth’in babası) ile kralın kekemeliğinin üstesinden gelmesine yardım eden konuşma terapisti arasındaki ilişkiyi anlatan, En İyi Film dalında Oscar sahibi film.

Notting Hill (1999)

Her zaman için favorilerimden! Hugh Grant, Londra’nın Notting Hill mahallesinde bir kitapçı sahibi ve Julia Roberts’ın canlandırdığı ünlü oyuncu Anna Scott’a aşık oluyor. Çok basitçe ama tüm zamanların en iyi romantik komedilerinden biri.

Dunkirk (2017)

Christopher Nolan’ın yazdığı ve yönettiği bu savaş filminin seveni de çok sevmeyeni de. Ben sevenlerdenim.

Harry Potter (2001)

Seviyorum!

Severim! Seri, Netflix’te mevcutken mutlaka öneririm.

V for Vendetta (2005)

Üff, ilk izlediğimde ne etkilenmiştim. “V” takma adıyla tanınan karanlık bir özgürlük savaşçısı, genç bir kadının yardımıyla totaliter rejime karşı mücadelesini başlatır.

The Prestige (2006)

ABD ortak yapımı bu Christopher Nolan filmi, yayınlandığı tarihte çeşitli tesadüfler sonucu sinemada dört kere izlemiştim. Christian Bale, Hugh Jackman, Michael Caine ve Scarlett Johansson’dan oluşan bir ekip ile her zaman heyecanı yüksek tutan bir senaryo var.

The Other Boleyn Girl (2008)

İki kız kardeş ve Kral VIII. Henry’nin “sevgisi” için mücadele edişleri, ihtişam ve entrika eşliğinde anlatılıyor.

Sherlock Holmes (2009)

Guy Ritchie tarafından çekilen filmin başrolünde Jude Law ve Robert Downey Jr. yer alıyor.

About Time (2013)

About Time / Domhnall Gleeson ve Rachel McAdams

Tim, 21 yaşındayken zamanda yolculuk yapabildiğini ve kendi hayatında olanları değiştirebileceğini öğrenir. Tahmin edersiniz ki, olaylar tam da bu noktadan sonra gelişiyor. Naifliğini sevdiğim filmlerden.

Rocketman (2019)

Elton John’un çığır açan yıllarının fantastik bir şekilde anlatıldığı “insan” hikayesi.

The King (2019)

Netflix orijinal yapımı olan The King, genç bir kralın; saray siyasetinde, babasının geride bıraktığı savaşta ve geçmiş yaşamının duygusal gel gitlerinde gezinme hikayesi.

Disobedience (2017)

Naomi Alderman’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, inanç ve cinselliğin sınırlarını keşfeden, dramı da yüksek olan detaylarla örülü. 2018 yılında İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilmişti. Rachel McAdams ile Rachel Weisz ikilisinin güçlü performansları için izlenir.

Rush (2013)

Formula 1 rakipleri James Hunt ve Niki Lauda arasındaki acımasız 1970 rekabetini konu alan film, hazır Netflix’e gelmişken seyredilesi filmlerden.

The Theory of Everything (2014)

Ünlü fizikçi Stephen Hawking’in yaşamını odaklanan film, her şeye rağmen “iyi hissettiren filmler” kategorisinden göz kırpıyor.

Love Rosie (2014)

Romantizm rüzgarları estirerek yazıyı kapatıyorum. Rosie ve Alex, 5 yaşlarından beri en iyi arkadaşlar, bu yüzden muhtemelen birbirleri için doğru “eş” değiller … ya da tam olarak öyle değil mi? Aşk, yaşam ve doğru seçimler söz konusu olduğunda, bu ikisi kendilerinin en kötü düşmanları oluyor.

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir