Son Yıllarda Çekilen İsveç Filmlerinden Öneriler

“Bir gıdaya adadığım filmler” köşesine hoş geldiniz. Ülke sineması kavramını sevdiğim kadar, o ülkeyle anılan veya o ülkede yıllar önce çeşitli sebeplerden ötürü doğan ve günümüze kadar gelen lezzetlere de bayılıyorum.

Bu serideki amacım; o sevdiğim lezzetlerin tarihine göz atarken, onları doğduğu topraklardaki filmlerle kavuşturmak.

İlk konuğum ise; özellikle de yolculuklar sırasında çantama mutlaka attığım Wasa markasının ürünleri. Karantina döneminde, evde ekmek yapmak yerine ekmeyi bırakmaya çalıştığım için Wasa’nın çeşitleri daha da masamıza ortak oldu ve böylece öncelik hakkını kaptı.

Fibre Wasa, yumurta, çay

1919 yılından beri faaliyet gösteren marka, İskandinav tarzı crispbread dünyasının en büyük üreticisi. Bu gevrek ekmek, özellikle sandviç haliyle favorilerimden. Neyse, İskandinav tarzı sevdiğim filmlerle Wasa’dan seçtiğim lezzetleri eşleştirip huzurunuza bırakıyorum.

İsveç filmlerinden öneriler

Özellikle de son yıllarda çekilen İskandinav filmleri, benzer şekilde çeşitlilik ve zeka ile bezenmiş adeta. İzlemek istediklerim bölümüm ise bir yandan da dizilerle dolu. Hayat kısa işte!

The Girl With the Dragon Tattoo | 2009

İsveçli yazar Stieg Larsson tarafından yazılan Milenyum üçlemesi, 2009 sinemaya uyarlandı ve bu listenin de açılış filmi oldu işte. Niels Arden Oplev tarafından yönetilen film, serinin ilki. Filmin başrolündeki iki isim, Michael Nyqvist ve Noomi Rapace bence muhteşem uyumu yakalamışlardı.

Kötü otorite figürleri ve cinsel şiddete karşı savunan, hapse girmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist ile ona bu süreçte yardım eden hacker Lisbeth Salander’ın hikayesi. 2011 yapımı, David Fincher tarafından çekilen ABD+İsveç ortak yapımı Ejderhalı Dövmeli Kız, orijinali kadar kalbimi çalamamıştı.

Bu filmin temposuna uygun Wasa ise Original olmalı! Daha kalın bir gevrek ekmek oluşu ve kayısı marmelat + eski kaşar eşliğinde filmin ruhuna yakışan atmosfere ışınlıyor.

Border | 2018

İsveç yapımı Border, son yıllarda çekilen iz bırakan filmlerden. Gümrük memuru Tina, olağanüstü koku alma hissi ile tanınıyor. Bir şeyi saklayan herkesin suçunu koklayabiliyor gibi. Fakat şüpheli görünen bir adam (Vore) onun yanından geçerken, yeteneklerinin ilk kez zorlandığını hisseder. Tina, Vore’un tanımlayamadığı bir şeyi sakladığını hissediyor. Böylelikle hikayeleri de başlar…

Bu film için öneri Wasa ürünüm ise; Delikatess. İncecik ve çıtır çıtır çavdarlı gevrek ekmek. Çökelek ve ceviz ile eşleştirip, tüketmeyi seviyorum.

Midsommar | 2019

Gelelim, geçen yılın en çok konuşulan filmine. Korku filmi izlemeyi sevenler, bu filmi çoktan izlemiştir zaten diye düşünüyorum. Genç bir çift, İsveç’e Midsommar isimli festival için gidiyor. Pastoral bir ortamda huzur dolu anlar yaşadığını düşünen çift aslında Pagan kültürünün ayinin ortasında kaldıklarını anlarlar.

Florence Pugh, filmdeki rolüyle uzunca bir süre unutulmaz herhalde.

Bu film için en ideal Wasa eşleşmesi ise; Tam Çavdar Gevreğinden Kırmızı Biberli ve Krem Peynirli Sandviç. Sağlıkla bir atıştırma alıp, yola ve maceraya devam.

And Then We Danced | 2019

Gürcistan + İsveç yapımı olan bu film, geçen yıl büyük bir keyifle izlediğim en iyi filmlerden kesinlikle. Yönetmenliğini ve senaristliğini Levan Akin’in yaptığı film, İsveç’in de Oscar aday adayıydı. Film, Gürcü folklor dans topluluğunun üyesi olan Merab ve topluluğa sonradan dahil olan Irakli’nin gelişen hikayeleri üzerinde duruyor. Onların dansa olan tutkusu da, izlerken insanın içine büyük bir coşku veriyor.

Sağlıklı atıştırmalıklara devam. Tam Çavdar Gevreğinden Baharatlı ve Krem Peynirli Sandviç, çantaya atılıp, arada yenir.

The Square | 2017

Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West ve Terry Noter’in başrolünde yer aldığı film, 2017 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazandı. Christian, çağdaş bir sanat müzesinin saygın küratörü. Sıradaki enstalasyonu ise “The Square”. Filmin yönetmenliğini ve senaristliği Ruben Östlund’a ait.

Film için ideal Wasa eşleşmem ise; Glutensiz. Pirinç unu, mısır unu, mısır nişastası ve patates nişastası kullanılarak fırınlanmış gevrek ekmek.

Yukarıdaki filmlere ilave olarak, In A Better World, The Hunt, After the Wedding son yıllarda çekilen ve sevdiğim İsveç filmlerinden. Listeyi dizi önerileriyle de devam ettirmeyi planlıyorum. Rast gele.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir