Ev Yapımı Şekersiz Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Kaşıkla dalma olayının yıldızı olan fıstık ezmesi, özellikle de ev yapımı haliyle kalpleri çalmakta.Aşağıdaki, şekersiz fıstık ezmesi tarifi ise bir kaşık daha fazla yeme hakkı tanıyor bence.

Çeşitli markaların çıkarmış olduğu fıstık ezmelerinden favorim Gold gibi ama bu konuda da bir uzman olmadığımı belirtir, ev yapımının tadına doyamadığımı belirtmek isterim. Arkadaşım Esra’nın önerisi ise (ki bu konularda ona çok güvenirim) Tuğba Kuruyemiş’in fıstık ezmesi. Ben de henüz denemedim, merak ediyorum.

Eğer, evde fıstık ezmesi yapmak için yola çıktıysanız, aşağıda paylaşacağım tarife göz atabilirsiniz. İşte ev yapımı şekersiz fıstık ezmesi tarifi…

Kabuklu fıstıklar fırına doğru

Malzemeler

→  Bir paket Kabuklu Yer Fıstığı ( Ben kabuklu alıp tüm süreçlerini kendim yapmayı tercih ettim ama ayıklanmış olanlarıyla da hızlıca yapabilirsiniz.)
→  2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı ( Hindistan Cevizi Yağı da kullanabilirsiniz.)
→  2 Yemek Kaşığı Bal (İçine koyacağımız “şeker” bundan ibaret işte.)
→  Biraz tuz ( Aşağıdaki videoda da göreceğiniz üzere, deniz tuzu kullanmayı tercih ettim.)
İlave olarak kakao da eklenebilir. Ölçüsünü 1 yemek kaşığı olarak tutabilirsiniz.

Kanala abone olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Fıstık Ezmesinin Yapılışı

→  Kabuklu yer fıstığı aldıysanız, kabukları ayıkladıktan sonra fıstıkları 350 derecede önceden ısıttığınız fırına 10 dakika kadar atınız. Isıtmanın sebebi; fıstıkların yağı da iyice çıkmaya meyilli olsun ki, kıvama daha kolay gelebilsin ve lezzetini iyice geçirsin. Fıstıkları, fırından çıkardıktan hemen sonra ezme kıvamına getirmeye başlamak önemli.

→  Fırından çıktıktan sonra bembeyaz hale gelene kadar fıstıkları üzerindeki kabuklardan ayıklayın. Sonra da azar azar olmakla birlikte blenderdan geçirmeye başlayın. Bir – iki tur döndürdükten sonra Zeytin Yağı, balı ve tuzu ilave edin. Döndürmeye tekrar devam edin. Ortaya çıkan kokuya dayanabilen aşk olsun. Blender’ı 1 dakika çalıştırıp, dinlendirin, sonra tekrar devam.

→  Peki, şimdi devreye fıstık ezmesini ne kıvamda istediğinize karar vermek kalıyor. Amaç kaşık kaşık yemek mi yoksa ekmek üstüne sürmek mi?
İlk başta yaparken fıstık ezmeniz kuru gelebilir gözünüze ama vazgeçmeden blender’dan geçirmeye devam. Evdeki mutfak robotu ile de deneyebilirsiniz ama sıvı kıvama gelmesi biraz zor olmakta, güçlü bir motoru olmadığı için.

Tabii şunu da unutmayın, ev yapımı fıstık ezmeniz, ticari olarak hazırlanan fıstık ezmelerinden her zaman pürüzlü olabilir. Mükemmel sıvı kıvama ulaşmak mümkün ama açıkçası ve katı ve pürüzlü halini daha çok sevmekteyim.

Eğer istediğiniz sıvı kıvamda olmadıysa, blenderın ileri ki aşamalarından ekstradan bir yemek kaşığı zeytin yağı daha ilave edebilirsiniz.

→ Yumuşak fıstık ezmesi için, yer fıstığını ikiye bölüp ilerleyebilirsiniz. Yarısını işleme alırken, diğer yarısını sonlara doğru eklemenizi öneririm.

Fıstık ezmesini nasıl saklamalı?
Fıstık ezmesini bir saklama kabına alın, kapağını kapatın ve buzdolabında saklamaya başlayın. 11-12 güne kadar buzdolabında lezzetli bir şekilde kendini koruyabilir.

Fıstık Ezmesinin Faydaları

→  Lif ve protein bakımından yüksek olması, onu önemli bir besin maddesi haline getiriyor zaten.

→ Açlık kontrolüne yardımcı olmasına ne demeli peki?

→ Kalp hastalığı riskini ve kadınlarda kolon kanserini azalttığı söyleniyor.

→ Alzheimer hastalığına ve hafıza bozukluğuna karşı korunmaya yardımcı oluyor.
→ Bağırsak sağlığınız için lif, sağlıklı yağlar, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendiren magnezyum, E vitamini ve antioksidanları içerir.

…ve daha nice faydaları mevcut.

Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Instagram: @fooduristik

Youtube: Fooduristik

Facebook: @fooduristik

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir