Ev Yapımı San Sebastian Cheesecake Nasıl Yapılır?

Evet, son zamanların gözde tatlılarından olan San Sebastian Cheesecake ya da Yanık Cheesecake için denenmiş, test edilmiş bir tarifi sizlerle de paylaşmak isterim, sevgili Fooduristik okuyucuları.

Neredeyse her kafenin menüsüne girmiş bulunan San Sebastian Cheesecake için lezzet skalası da aldı başını gitti. “Sevgi neydi?” tadında bir şeye dönüştü durum. “Gerçek San Sebastian Cheesecake nasıldı gerçekten?”.

İstanbul’da ilk yediğim San Sebastian Cheesecake Akaretler’de yer alan B Blok’a aitti. Bu tatlımız, böyle hızlıca yayılmadan önce gidip burada yiyorduk devamlı ya hani, o yüzden onun doldurulamayan  yerini baz alıyorum ve onun kıvamından bir tık koyu halde olan aşağıdaki  tarifi paylaşıyorum.

Arkadaşım sevgili Berna, pek çok deneme sonrası bu tarifi elde etti ve “Hala birkaç denemeye, ufak dokunuşlara ihtiyaç olabilir”, diyor. Evet, olabilir ama bu yediğim hali gerçekten çok leziz ve hafifti. Denemek isteyenlere öneririm.

San Sebastian Cheesecake İçin Malzemeler

→ 2 paket burçak

→ 1 yemek kaşığı tereyağı

→ 300 gr kadar süzme yoğurt

→ 600 gr’a yakın labne

→ Beş yumurta

→ Bir su bardağı şeker

→ İki yumurta sarısı

→ Bir yemek kaşığı un

Hazırlanışı

Tereyağı ile burçak bisküvileri rondodan geçirin, sonra da teflonda çevirin. Sonrasında burçak bisküvileri tepsiye dizin ve yarım saat buzlukta bekletin.

Labne, yoğurt ve bir su bardagı şekeri yaklaşık dört dakika kadar geniş bir kapta çırpın. Tam bu noktada, robotunuzu ya da el blendırınızı maksimum güçte çalıştırabilirsiniz. Krema kıvamına gelene kadar çırpmaya devam.

Krema kıvamını yakaladıktan sonra, bu harcı iki dakika dinlendirin. Sonrasında üzerine beş yumurta ekleyin ve dört – beş dakika daha çırpmaya devam edin.

San Sebastian Cheesecake harcını tekrar dinlendirme zamanı!

Kısa bir moladan sonra tekrar devam…

Harca, iki yumurta sarısı ve cıvıklıgını alacak kadar da bir yemek kaşıgı un (unun ölçüsüne siz de karar verebilirsiniz) ekleyin.

Sonuç; kek kadar kıvamlı, pancake kadar da akışkan olmayacak.

 

Finale adım adım…

Fırını önceden 260 dereceye ayarlayın ve ısıtmaya başlayın. Yarım saat buzlukta beklettiğiniz burçak bisküvili tepsiye harcı dökün ve 10 dakika kadar pişirin.

Sonra fırının derecesini 100 dereceye indirin ve bir saat kadar daha pişirin, daha fazla da olabilir.

İşte bu kısım önemli; fırının sadece üstünü açın ve 200 dereceye getirin, iki dakika daha fırında tutarak üstünü yakın.

Bir gün dinlendirdekten sonra afiyetle hooop diye yiyebilirsiniz.

 

Küçük notlar:

San Sebastian Cheesecake’in soğuması yaklaşık olarak iki saat sürüyor.

Harcın son aşamasında, beyaz kısmı olmamak şartıyla limon kabuğu rendesi de ekleyebilirsiniz.

 

Instagram: @fooduristik

Youtube: Fooduristik

Facebook: @fooduristik

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir