İlk Kez Schengen Vize Başvurusunda Bulunacaklara Öneriler

İlk Kez Schengen Vize Başvurusunda Bulunacaklara Öneriler

Öncelikle ilk önerim, Schengen vize başvurusu için daha işlemlere başlamadan, kendine dert edinen kişilere; sıkıntı yapmayın.

Zaten, hayalini kurduğun şehre ya da şehirlere para biriktirip  gitmeye çalışmak, ucuz uçak bileti kovalamak, yeterince insanın içine dert olabilecek bir süreçken bir de vize başvuru muhabbeti gerçekten oldukça can sıkıcı olmakta.

Tecrübelilere diyecek sözüm yok ama ilk kez Schengen vize başvurusunda bulunacak olan kişilere birkaç önerim var. Kendi deneyimlerimden de yola çıkarak, süreci madde madde açmak istiyorum.

 

 

Yolculuk Nereye?

Vize başvurusu muhabbetine başladıysanız, çoktan gideceğiniz ülkeye uçak bileti almışsınızdır diye düşünüyorum.
Pek çok ülkenin kendine göre bir resmi ofisi var. Vize başvurusu için ilk önce oralardan randevu almanız gerekli.
Diyelim İtalya’ya gidiyorsunuz; iData’nın internet sitesine gidip, randevu kısmını tıklayın ve süreci takip edin.
İşte seyahatinize göre, Google’a “X ülke vize başvurusu” yazınca karşınıza muhtemelen yetkili ofisin adresi çıkacaktır. Ona göre randevunuzu alınız.

 

-Randevu alırken de, seyahat tarihinizden bir ay öncesine vize başvuru tarihi almanızda fayda var. Yani bu da demek oluyor ki, ülkesine ve sezon yoğunluğuna göre değişse de, vize başvuru tarihi için randevu merkezini en az 7 hafta öncesinden aramanız ya da online başvuru yapmanız önemli. Bazı ülkelerde, 3 hafta sonrasına gün verildiği göz önünde bulundurulunca, tabii bu önemli bir konu.

İtalya ya da Yunanistan için hem online hem de telefon üzerinden vize randevusu alınırken, Almanya sadece online randevu sistemini kullanmakta. Bu tür farklılıklar olabiliyor.

Online ya da telefonla, vize başvurusu için randevu almaya hazırlanırken, pasaport bilgilerinizin yanınızda olmasında fayda var.

-Ülkelere göre bildiğim vize başvuru merkezlerini de aşağıya bırakıyorum.

İtalya – Almanya: iDATA

Fransa: VFS Global

Yunanistan: Kosmos

Avusturya: VFS Global

 

Evrak Hazırlık Süreci

Geldik en panik olunan kısma. Evrakların pür dikkat hazırlanması önemli. Evet, bu konuya önem verilmeli bence de ama gereksiz panikten de uzak durulmalı.

Gideceğiniz ülke için vize başvuru tarihi aldınız ve o büyük gün gelene kadar da evraklarınızı hazırlama noktasına geldiniz.

-İlk yapmanız gereken, gideceğiniz ülkenin sizden talep ettiği “Gerekli Evrak Listeleri”ni yazıcıdan çıkarmanız olacak. Vize randevusu aldığınız internet sitesinde evrak listeleri mevcut. Genel tablo aynı olsa da, bu evraklar ülkeden ülkeye farklılık göstermekte. O yüzden kulaktan dolma bilgilerle ilerlemeyin. İyice okuyun.

Yazıcıdan aldığınız çıktı üzerinden tik ata ata gitmekte fayda var.

Her şeyi yazıldığı gibi yaptığınız zaman endişe edecek bir şey de olmayacak.

 

Benim bu konuda sadece bir-iki ek önerim var.

İlki; ıslak imza önemli. Mesela Seyahat Sigortası konusunda, dekontunuzu bankadan ıslak imzalı almanızı tavsiye ederim. Islak imzasız olan online dekontu, var olan vizenizle seyahat ederken kullanmak daha doğru gibi.

İkincisi; Hesap Dökümü. Vize başvuru randevunuza gitmeden önce hesabınıza yüklü miktarlar yatırmaktan uzak durmanızı tavsiye ederim. Birden yüklenen bu yüklü para, takdir edersiniz ki dikkat çekecektir.

Eğer ülke, “hesabınızda, kalacağınız gün başına, şu kadar para mutlaka olmalıdır” tarzı bir ibare de bulunmamışsa para miktarına çok takılmanıza gerek yok bence. Elbette sıfır limit görünmesin ama maksimum 4-5 Bin TL normal koşullar altında yeterli olacaktır.

Son üç aylık hesap hareketlerinin talep edilmesinin bir sebebi de, sizin yaşadığınız ülkedeki olağan düzeninizi vurguluyor olması. Meselenin bir kısmı, “Bak ben bu ülkede yaşıyorum, para kazanıp, harcıyorum da ve tekrar buraya dönüp, paramı harcamaya devam edeceğim!” mesajı vermek. En azından benim gözlemlediğim.

 

 Aracı Vize Şirketleri Hakkında

Bence bireysel schengen vize başvurusu için aracı vize şirketlerine pek gerek yok. Bunu ben demiyorum, yani ben de diyorum da tabii ama Vfs Global’in aşağıdaki açıklaması es geçilmemeli. Olur da bana inanmazsanız:)

 

 

Yani, Vfs Global’in ya da hangi ülkeden başvuruyorsanız o ülkeyle hangi resmi şirket ilgileniyorsa, onların web sitelerinde paylaştığı süreç üzerinden bizzat kendiniz ilerlemelisiniz. İlk Schengen’iniz de olsa.

Giriş ve sonuç kısmı da dahil olmak üzere, bütünüyle bu sizin süreciniz. Aracı şirketin nasıl bir esprisi var hala anlamış değilim. Aracı şirkete gitmek gibi bir gaflette yakın bir arkadaşım bulunduğu için de süreci ucundan kıyısından yakalamış oldum. Başımdan geçeni de kısaca paylaşmak isterim.

 

Yıl 2015. Arkadaşımla Yunanistan seyahatimiz için Kozmos’dan vize başvurusu için bir ay önceden randevumuzu aldık, evrak telaşına düştük. Arkadaşımla randevu zamanı açısından aramızda bir-iki gün vardı. Ben başvuruya gittim ve evraklarımı verdim. İşte o arada Atina’da grev sesleri yükseldi. Türkiye’deki Konsoloslukta, Atina’daki iş yavaşlığından başvuru işlemlerine yetişemeyeceğini söyledi ve arkadaşımın randevusu da dahil olmak üzere, tüm alınmış randevuları birkaç hafta sonraya öteledi.

Yeni başvuru tarihi ise Atina uçağımızın kalkacağı gündü. Okey. Tabii ki panik olduk ve ne yapsak derdine düştük. Bu arada benim pasaportum da hala konsolosluktaydı.

Çevremizin de verdiği yönlendirmelerle aracı vize şirketlerinden birine gittik. Onlarla ilk konuşmayı yaptığımızda, seyahatimize tam bir ay vardı. Bizim için hızlıca randevu alıp, evrakları da onlara iletince her şey kolay olacak diye düşündük ama öyle olmadı.

Vize randevumuz,aracı şirketle ilk iletişime geçtiğimiz tarihten iki hafta sonraya alınmıştı. İşte evrakları onlara ilettik, bir de 100 TL verdik üzerine ve randevu gününü beklemeye başladık.

 

Randevu günü, evrakları aracı vize şirketinden gelen kişiyle verdik, vize başvuru merkezinde yine süreci biz takip ettik doğal olarak, sonra evrakları  verdiğimize dair, başvuru merkezi bize takip numarası verdi ve çıktık. Beklemeye başladık. Ara ara bir gelişme var mı diye aracı vize şirketini yokladık ama “süreci takip ediyoruz, bir değişiklik yok” dediler.

Sonra günler geçti gitti ve seyahate 4 gün kaldı. Ortada hala pasaport ve vize yok. Vize Başvuru Merkezinin takip için vize de verdiği numarayla kontrol ettik ki, günler öncesinde eksik evrak var diye not düşmüşler. Bingo!

Aracı şirketin bundan tabii ki haberi yok. Biz koştur telaş eksik evrağı iletmek için vize başvuru merkezine gittik ama mülakat için yeni gün almamız gerektiği söylendi. Aracı vize şirketinin bu noktada da tabii ki bir yardımı olmadı. Yine biz koşturduk her şeye. Kısaca yeni alınan mülakat tarihiyle birlikte, hiç bir şey yetişmedi.

Arkadaşım vizeyi alamadı ve uçak kaçtı.

 

Demem o ki, aracı vize şirketinin ekstradan yaptığı pek bir şey yok, ya da bize öyle denk geldi. Kendi sürecinizi kendiniz takip edin.

Her şeyi dikkatlice okuyup, harfi harfi yaptıktan sonra sorun oluşturacak ne olabilir ki?

 

Sonuç Ne Zaman Belli Olur?

Evrakları verdiniz, vize başvuru merkezi de size takip için bir numara verdi.Tamam bundan sonrası için takip süreci başlıyor. Dediğim gibi sezon yoğunluğuna göre de değişir elbette ama evrakları teslim ettikten 3-4 gün sonrası için vize durumunuz belli olur.

Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra da geriye, o sihirli tarihe bakma anı kalıyor.

Ne kadar vize verdiler acaba? Bu sorunun cevabı bir kere de yüzümü güldürse keşke…:)

Benim vize sürelerimde hiç istikrar olmadı. “Neye göre kaç ay aldım?” bilemiyorum. Bakalım, sıradaki vizemden uzun bir tarih için umutluyum.

This Article Has 5 Comments
 1. Muhammet Saç dedi ki:

  Teşekkürler !

 2. Fırat dedi ki:

  Merhaba , ben ispanya vizesi başvurusu yapacam ve bu benim ilk vize başvurum olacak onun için biraz panik ve telaşlıyim eğer yanlış ve eksik yapsam diye . Randevu alırken
  Randevudan sonra hemen evraklarimi yapmalıyım? ? Ben turizm sektöründe garsonluk yapıyorum , Madrid’e seyehat edecem ve bana ordan istek gelecek arkadaşımdan onların misafiri olacam Otel için rezervasyon yapmayacağım. Uçak billetimi de o kesecek, şimdi randevu için gittiğimde tam olarak hangi evraklar gerekiyor !!!

 3. Burhan dedi ki:

  Merhaba.

  Eşim ve ben emekliyiz. Geçen sene Fransa’dan sorunsuz 6 aylık multi schengen vizesi almıştık ve bununla 2 defa aralıklarla yurt dışına çıkış yaptık.

  İlk çıkışımız seyahat acentası aracılığıyla oldu ikincisinde ise münferit çıkış yaptık.

  Bu sene yine münferit çıkış yapacağız. Gidiş dönüş uçak biletlerini ve 15 günlük tüm konaklamalarını internet üzerinden ödedik.

  Yalnız beni düşündüren tek şey şu oluyor;

  15 günlük seyahatte Fransa’dan ilk girişi yapmak zorundayım yapılan program gereği.
  6 gün Fransa da kalınacak ve 9 gün de ispanya’da.

  İspanya konsolosluğu ilk girişin Fransa’dan yapılacağı konusunda sorun yaşatır mı?

  Dediğim gibi bütün seyahat programı öncesinde bu şekilde yapıldı ve bunu değiştirme şansı da oldukça zor. Ödenen uçak biletleri ve oteller.

  Bu konuda bizi aydınlatırsanız seviniriz.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Fransa’dan vize aldınız ve yapmış olduğunuz seyahat kapsamında ilk olarak Fransa’dan giriş yapıp, sonra İspanya’ya geçiş yapacaksınız değil mi, yanlış anlamadıysam?

   Genel olarak en çok hangi ülkede kalacaksanız, o ülkenin vizesine başvurun cümlesi söylenmekte ama bu tamamen o ülkeye ve pasaport kontrolündeki memura bağlı biraz da bence. Sorun çıkaracakalrını sanmıyorum açıkçası, vakit geçireceğiniz ülkeler arasındaki gün paylaşımı birbirine çok yakın. Tavsiyem, dönüş uçak biletini ve konaklama bilgilerinizi giriş yaparken pasaport kontrolü sırasında yanınızda bulundurmanız olacak.

   Tabii, şu saatten sonra hiç bir şeyi değiştiremeyeceğinize göre yaşayıp görmek kalıyor galiba 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir