İlk Kez Schengen Vize Başvurusunda Bulunacaklara Öneriler

Bu yazı 4 Şubat 2020 tarihinde güncellendi.

Öncelikle ilk önerim, Schengen vize başvurusu için daha işlemlere başlamadan, kendine dert edinen kişilere; sıkıntı yapmayın.

Zaten, hayalini kurduğun şehre ya da şehirlere para biriktirip  gitmeye çalışmak, ucuz uçak bileti kovalamak, yeterince insanın içine dert olabilecek bir süreçken bir de vize başvuru muhabbeti gerçekten oldukça can sıkıcı olmakta.

Tecrübelilere diyecek sözüm yok ama ilk kez Schengen vize başvurusunda bulunacak olan kişilere birkaç önerim var. Kendi deneyimlerimden de yola çıkarak, süreci madde madde açmak istiyorum.

İlk Kez Yurt Dışı Seyahatine Çıkacak Olanlara Öneriler >>>

Schengen Vize Ücretleri 2020

Avrupa Birliği üyesi ülkeler 2020 yılında, konsolosluk ücretlerini artırdı. Seyahat vizesi ücretlerine gelen zam, 60 euro’dan 80 euro’ya çıkartıldı.

2 Şubat tarihinden itibaren yüyürlüğe giren uygulama sonucu Schengen vize ücreti 80 euro oldu. Konuyla ilgili TÜRSAB’ın yaptığı açıklama şu şekilde;

“Yeni Vize Kanunu gereğince, Schengen Vize başvuru ücreti 2 Şubat 2020 itibariyle 60€’dan 80€‘ya yükseltilmiştir.

2 Şubat 2020 tarihi itibariyle şubelerimiz tarafından 80€ tahsil edileceğini ve başvuru sırasında Vize ücretinin tam ve hazır getirilmesi rica olunur. Vize ücreti, vize işlemleri karşılığında dış temsilcilikler (Konsolosluk/Elçilik) adına Euro olarak tahsil edilmektedir.”

2020 Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu Ücretleri Ne Kadar?

Torba yasa ile zam gelen yurt dışı çıkış harç pulu ücretlerinin 2020 rakamı 50 TL. Yurt dışı çıkış harç pulu ücreti 15 TL’den 50 TL’ye yükseltildi. :Çok ama çok fazla.

Havalimanından çeşitli yerlere konumlandırılmış matiklerden kredi kartı veya nakit ödeme ile alabilirsiniz. Kalabalık kuyruk gözünüzü korkutmasın, dağınık bir şekilde havalimanı girişlerden 4-5 adet matik mevcut.

Yolculuk Nereye?

Vize başvurusu muhabbetine başladıysanız, çoktan gideceğiniz ülkeye uçak bileti almışsınızdır diye düşünüyorum.
Pek çok ülkenin kendine göre bir resmi ofisi var. Vize başvurusu için ilk önce oralardan randevu almanız gerekli.
Diyelim İtalya’ya gidiyorsunuz; iData’nın internet sitesine gidip, randevu kısmını tıklayın ve süreci takip edin.
İşte seyahatinize göre, Google’a “X ülke vize başvurusu” yazınca karşınıza muhtemelen yetkili ofisin adresi çıkacaktır. Ona göre randevunuzu alınız.

-Randevu alırken de, seyahat tarihinizden bir ay öncesine vize başvuru tarihi almanızda fayda var. Yani bu da demek oluyor ki, ülkesine ve sezon yoğunluğuna göre değişse de, vize başvuru tarihi için randevu merkezini en az 7 hafta öncesinden aramanız ya da online başvuru yapmanız önemli. Bazı ülkelerde, 3 hafta sonrasına gün verildiği göz önünde bulundurulunca, tabii bu önemli bir konu.

İtalya ya da Yunanistan için hem online hem de telefon üzerinden vize randevusu alınırken, Almanya sadece online randevu sistemini kullanmakta. Bu tür farklılıklar olabiliyor.

Online ya da telefonla, vize başvurusu için randevu almaya hazırlanırken, pasaport bilgilerinizin yanınızda olmasında fayda var.

-Ülkelere göre bildiğim vize başvuru merkezlerini de aşağıya bırakıyorum.

İtalya – Almanya: iDATA

Fransa: VFS Global

Yunanistan: Kosmos

Avusturya: VFS Global

Evrak Hazırlık Süreci

Geldik en panik olunan kısma. Evrakların pür dikkat hazırlanması önemli. Evet, bu konuya önem verilmeli bence de ama gereksiz panikten de uzak durulmalı.

Gideceğiniz ülke için vize başvuru tarihi aldınız ve o büyük gün gelene kadar da evraklarınızı hazırlama noktasına geldiniz.

-İlk yapmanız gereken, gideceğiniz ülkenin sizden talep ettiği “Gerekli Evrak Listeleri”ni yazıcıdan çıkarmanız olacak. Vize randevusu aldığınız internet sitesinde evrak listeleri mevcut. Genel tablo aynı olsa da, bu evraklar ülkeden ülkeye farklılık göstermekte. O yüzden kulaktan dolma bilgilerle ilerlemeyin. İyice okuyun.

Küçük bir not olarak ise; seyahat sigortasını bir yıllık yaptırmanız, daha uzun vize alma konusunda pozitif noktalardan olabilir.

Yazıcıdan aldığınız çıktı üzerinden tik ata ata gitmekte fayda var.

Her şeyi yazıldığı gibi yaptığınız zaman endişe edecek bir şey de olmayacak.

Benim bu konuda sadece bir-iki ek önerim var.

İlki; ıslak imza önemli. Mesela Seyahat Sigortası konusunda, dekontunuzu bankadan ıslak imzalı almanızı tavsiye ederim. Islak imzasız olan online dekontu, var olan vizenizle seyahat ederken kullanmak daha doğru gibi.

İkincisi; Hesap Dökümü. Vize başvuru randevunuza gitmeden önce hesabınıza yüklü miktarlar yatırmaktan uzak durmanızı tavsiye ederim. Birden yüklenen bu yüklü para, takdir edersiniz ki dikkat çekecektir.

Eğer ülke, “hesabınızda, kalacağınız gün başına, şu kadar para mutlaka olmalıdır” tarzı bir ibare de bulunmamışsa para miktarına çok takılmanıza gerek yok bence. Elbette sıfır limit görünmesin ama maksimum 3-4 Bin TL normal koşullar altında yeterli olacaktır.

Son üç aylık hesap hareketlerinin talep edilmesinin bir sebebi de, sizin yaşadığınız ülkedeki olağan düzeninizi vurguluyor olması. Meselenin bir kısmı, “Bak ben bu ülkede yaşıyorum, para kazanıp, harcıyorum da ve tekrar buraya dönüp, paramı harcamaya devam edeceğim!” mesajı vermek. En azından benim gözlemlediğim.

 Aracı Vize Şirketleri Hakkında

Bence bireysel schengen vize başvurusu için aracı vize şirketlerine pek gerek yok. Vfs Global’in de aşağıdaki açıklaması es geçilmemeli.

Yani, Vfs Global’in ya da hangi ülkeden başvuruyorsanız o ülkeyle hangi resmi şirket ilgileniyorsa, onların web sitelerinde paylaştığı süreç üzerinden bizzat kendiniz ilerlemelisiniz. İlk Schengen’iniz de olsa.

Giriş ve sonuç kısmı da dahil olmak üzere, bütünüyle bu sizin süreciniz. Aracı şirketin nasıl bir esprisi var hala anlamış değilim. Aracı şirkete gitmek gibi bir gaflette yakın bir arkadaşım bulunduğu için de süreci ucundan kıyısından yakalamış oldum. Başımdan geçeni de kısaca paylaşmak isterim.

Yıl 2015. Arkadaşımla Yunanistan seyahatimiz için Kozmos’dan vize başvurusu için bir ay önceden randevumuzu aldık, evrak telaşına düştük. Arkadaşımla randevu zamanı açısından aramızda bir-iki gün vardı. Ben başvuruya gittim ve evraklarımı verdim. İşte o arada Atina’da grev sesleri yükseldi. Türkiye’deki Konsoloslukta, Atina’daki iş yavaşlığından başvuru işlemlerine yetişemeyeceğini söyledi ve arkadaşımın randevusu da dahil olmak üzere, tüm alınmış randevuları birkaç hafta sonraya öteledi.

Yeni başvuru tarihi ise Atina uçağımızın kalkacağı gündü. Okey. Tabii ki panik olduk ve ne yapsak derdine düştük. Bu arada benim pasaportum da hala konsolosluktaydı.

Çevremizin de verdiği yönlendirmelerle aracı vize şirketlerinden birine gittik. Onlarla ilk konuşmayı yaptığımızda, seyahatimize tam bir ay vardı. Bizim için hızlıca randevu alıp, evrakları da onlara iletince her şey kolay olacak diye düşündük ama öyle olmadı.

Vize randevumuz,aracı şirketle ilk iletişime geçtiğimiz tarihten iki hafta sonraya alınmıştı. İşte evrakları onlara ilettik, bir de 100 TL verdik üzerine ve randevu gününü beklemeye başladık.

Randevu günü, evrakları aracı vize şirketinden gelen kişiyle verdik, vize başvuru merkezinde yine süreci biz takip ettik doğal olarak, sonra evrakları  verdiğimize dair, başvuru merkezi bize takip numarası verdi ve çıktık. Beklemeye başladık. Ara ara bir gelişme var mı diye aracı vize şirketini yokladık ama “süreci takip ediyoruz, bir değişiklik yok” dediler.

Sonra günler geçti gitti ve seyahate 4 gün kaldı. Ortada hala pasaport ve vize yok. Vize Başvuru Merkezinin takip için vize de verdiği numarayla kontrol ettik ki, günler öncesinde eksik evrak var diye not düşmüşler. Bingo!

Aracı şirketin bundan tabii ki haberi yok. Biz koştur telaş eksik evrağı iletmek için vize başvuru merkezine gittik ama mülakat için yeni gün almamız gerektiği söylendi. Aracı vize şirketinin bu noktada da tabii ki bir yardımı olmadı. Yine biz koşturduk her şeye. Kısaca yeni alınan mülakat tarihiyle birlikte, hiç bir şey yetişmedi.

Arkadaşım vizeyi alamadı ve uçak kaçtı.

Demem o ki, aracı vize şirketinin ekstradan yaptığı pek bir şey yok, ya da bize öyle denk geldi. Kendi sürecinizi kendiniz takip edin.

Her şeyi dikkatlice okuyup, harfi harfi yaptıktan sonra sorun oluşturacak ne olabilir ki?

Not: Ben, aracı şirketleri kendi yaşadığım deneyimler göz önünde bulundurunca tercih etmiyorum ama tabii güvendiğiniz bir şirket veya referansına güvendiğiniz arkadaşınız önerdiyse tercih sizin. Hiç bir şirketi kötülemek değil amaç, sadece konu hassas, oluşabilecek mağduriyetlere karşı önlem almak lazım lazım.

Sonuç Ne Zaman Belli Olur?

Evrakları verdiniz, vize başvuru merkezi de size takip için bir numara verdi.Tamam bundan sonrası için takip süreci başlıyor. Dediğim gibi sezon yoğunluğuna göre de değişir elbette ama evrakları teslim ettikten 3-4 gün sonrası için vize durumunuz belli olur.

Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra da geriye, o sihirli tarihe bakma anı kalıyor.

Ne kadar vize verdiler acaba? Bu sorunun cevabı bir kere de yüzümü güldürse keşke…:)

Benim vize sürelerimde hiç istikrar olmadı. “Neye göre kaç ay aldım?” bilemiyorum. Bakalım, sıradaki vizemden uzun bir tarih için umutluyum.

This Article Has 159 Comments
 1. Muhammet Saç dedi ki:

  Teşekkürler !

 2. Fırat dedi ki:

  Merhaba , ben ispanya vizesi başvurusu yapacam ve bu benim ilk vize başvurum olacak onun için biraz panik ve telaşlıyim eğer yanlış ve eksik yapsam diye . Randevu alırken
  Randevudan sonra hemen evraklarimi yapmalıyım? ? Ben turizm sektöründe garsonluk yapıyorum , Madrid’e seyehat edecem ve bana ordan istek gelecek arkadaşımdan onların misafiri olacam Otel için rezervasyon yapmayacağım. Uçak billetimi de o kesecek, şimdi randevu için gittiğimde tam olarak hangi evraklar gerekiyor !!!

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,
   Görüşmeniz gerçekleştiyse umarım her şey yolunda gitmiştir. Eğer gerçekleşmediyse de, heyecan her vize sürecinde yaşanıyor tabii ama panik yapmamanızı tavsiye ederim. Evrak açısından eksik bir şeyler çıksa bile, sizden yeniden talep edip, sürece devam ediyorlar.
   Yanlış yönlendirmek istemem ama gerekli evraklar listesini de şurada görebilirsiniz;
   http://www.ispanyakonsoloslugu.com/ispanya-vizesi/ispanya-turistik-vize.html

   Sevgiler

 3. Burhan dedi ki:

  Merhaba.

  Eşim ve ben emekliyiz. Geçen sene Fransa’dan sorunsuz 6 aylık multi schengen vizesi almıştık ve bununla 2 defa aralıklarla yurt dışına çıkış yaptık.

  İlk çıkışımız seyahat acentası aracılığıyla oldu ikincisinde ise münferit çıkış yaptık.

  Bu sene yine münferit çıkış yapacağız. Gidiş dönüş uçak biletlerini ve 15 günlük tüm konaklamalarını internet üzerinden ödedik.

  Yalnız beni düşündüren tek şey şu oluyor;

  15 günlük seyahatte Fransa’dan ilk girişi yapmak zorundayım yapılan program gereği.
  6 gün Fransa da kalınacak ve 9 gün de ispanya’da.

  İspanya konsolosluğu ilk girişin Fransa’dan yapılacağı konusunda sorun yaşatır mı?

  Dediğim gibi bütün seyahat programı öncesinde bu şekilde yapıldı ve bunu değiştirme şansı da oldukça zor. Ödenen uçak biletleri ve oteller.

  Bu konuda bizi aydınlatırsanız seviniriz.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Fransa’dan vize aldınız ve yapmış olduğunuz seyahat kapsamında ilk olarak Fransa’dan giriş yapıp, sonra İspanya’ya geçiş yapacaksınız değil mi, yanlış anlamadıysam?

   Genel olarak en çok hangi ülkede kalacaksanız, o ülkenin vizesine başvurun cümlesi söylenmekte ama bu tamamen o ülkeye ve pasaport kontrolündeki memura bağlı biraz da bence. Sorun çıkaracakalrını sanmıyorum açıkçası, vakit geçireceğiniz ülkeler arasındaki gün paylaşımı birbirine çok yakın. Tavsiyem, dönüş uçak biletini ve konaklama bilgilerinizi giriş yaparken pasaport kontrolü sırasında yanınızda bulundurmanız olacak.

   Tabii, şu saatten sonra hiç bir şeyi değiştiremeyeceğinize göre yaşayıp görmek kalıyor galiba 🙂

 4. Burhan dedi ki:

  Evet aynen öyle. İspanya vizesiyle ilk giriş Fransa’ya yapılacak ve 6 gün sonra oradan karayolu ile 9 günlüğüne İspanya’ya geçilecek. ☺
  Teşekkür ederim…

 5. Mert dedi ki:

  Merhaba!
  Ben ogrenciyim, ilk defa yurt dışına cikicam ve vfsglobal den cek cumhuriyeti icin vize basvurusu yaptim ve teminat olarak sadece kendi banka hesabimi göstereceğim(yaklasik 4500 lira var) ve malesef son gun yuklu bi miktar yatircam. Ayrica booking.com dan yapilan odemesiz rezervasyonlarinda sıkıntı yaratabileceğini duydum. Sizce geri cevrilme olasiligim nedir? Teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Tabii ki, söyleyeceklerim sadece tahmini şeyler olacak. Vize randevusundan bir gün önce hesaba toplu para yatırmak pek tavsiye edilen bir şey değil gibi, ama ne olup olmayacağı hiç belli olmuyor, her ülkenin kendine göre değişebiliyor. Otel rezervasyonu için ise bu ücretsiz iptal edilebilir olanlardan değil mi? Genelde ben de öyle yapıyorum, eğer aynı şeyden bahsediyorsak. Geri çevrilme olmaz umarım, istediğin gibi geçer her şey:)

  • Zeynep dedi ki:

   Merak ettim son gün yatırmanız bir sıkıntı çıkardı mı?

 6. Sinem dedi ki:

  Merhaba ilk defa isoanya vizesi için başvuracağız eşim bankacı ben diş hekimiyim ev kredisi ödüyoruz ve bu aralar yoğun olmak üzere eksili hesplarımızı kullanıyorız hesabımı eksiye düşüp ayın 15inde tekrar artıya tabi ki geçiyor bu eksili hesaplarımız vize sürecinde sıkıntı yaşatır mı bize acaba ? Çünkü 3aylık hesap özeti vermemiz gerekliymiş ekimin başında gideceğiz şimdiden eksili hesaplarımız için önlem almamız gerekecek sıkıntı olur diyecekseniz şimdiden teşekkür ederim cevabınıza ve bir de booking den yaptığımız rezarvsyon snırım sıkıntı yaratmz değilmi orada vardığımız ödeme yapacağız çünkü

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Yorumlarım tabii ki, kişisel fikirlerimden ibaret ama üç aylık dökümü istemelerinin sebebi aslında “son üç aydır burada yaşıyorum ve burada para kazanıp, harcıyorum” demek gibi bir şey. O yuzden, eğer evrak listesinde, şu kadar gün için şu kadar para göstermelisiniz gibi bir ibare yoksa, hesabınızda makul miktarda göstereceğiniz para yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Yani, vize görüşmesine eksi bakiye ile gitmedikten sonra sorunla karşılasmazsınız bence diye düşünüyorum:)

   Booking konusunda da, genelde otelde ödeme oluyor diye biliyorum, en azından ben de şu zamana kadar hep öyle yaptım. Umarım her şey yolunda gider…

  • taner dedi ki:

   eksi hesap bakiyeli hesap cüzdanı ile üç kez almanyadan schengen almış biri olarak sorun olmayacağını düşünüyorum Hesabın hareketli olmasına bakıyorlar bence

   • Zehra balcı dedi ki:

    Merhaba , biz de arkadaşımla İtalya üzerinden başvurduk ; arkadaşım memur 4500 civarı maaşı var ama hesabında para göstermeyi unutmuşuz. Yani hesabı hareketli sürekli en son bankadan hesap dökümü alırken 200 tl gibi bi parayla , konsolosluğa teslim ettik evrakı. Acaba siz hangi ülkeye başvurdunuz, red yemek istemiyoruz .

 7. Sedat dedi ki:

  Merhaba ben Almanya’ya turistik seyahat planlıyorum. Bir şirkette çalışıyorum. Daha önce hiç yurtdışına çıkmadım yani pasaportum boş. Bu durum vize almamı olumsuz yönde etkiler mi? Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar, talep edilen evrakları istenilen şekilde verdikten sonra hiç bir sorun olacağını düşünmüyorum. Teşekkürler 🙂

 8. asu dedi ki:

  merhaba 1 yıl önce maltaya başvurmuştum vize reddi almıştım. sebep sunulan belgeler inandırıcı değilmiş, şimdi öğrenciyim 1 haftalık ve 8000 tllik hesap dökümüyle kız kardeşimi sponsor göstererek başvurmayı düşünüyorum fakat maltaya değil yunanistana. sizce red alma durumum var mıdır?

  • admin dedi ki:

   Merhaba, red alma kısmı belki hesabınıza birden yüklenen toplu parayla da(eğer öyleyse tabii) ilgili olabilir. O yüzden yüksek miktarlar gösterme derdinde olmadan, kendi hesabınızla başvurmanız belki daha doğru olabilir.
   Sevgiler

 9. Gülşe dedi ki:

  Merhabalar. Ev hanımı annem ve ben İtalya turuna çıkmayı düşünüyoruz. Ben 29 yaşında bekarım ve uzun zamandır çalışmıyorum, annem de ev hanımı. Emekliliği vs. yok ancak istenen teminatlara göre bir haftalık gezi için ikimize gerekenin de üstü miktarda vadeli mevduatı, ortak tapulu malı ve biraz kira geliri var. Babam emekli ama maaşı düşük sayılır. Benim ise belgelenebilecek bir gelirim veya birikimim yok. Sadece şahsi kredi kartımı ve faturaları internet üzerinden ödemek için açık tuttuğum, her ay birkaç yüz liralık miktarlarda hareket gösteren bir vadesiz hesabım var. Gerekli belgelerde hep “ev hanımına eşi sponsor olmalı” gibi ibareler mevcut ancak belirttiğim maddi durum göz önüne alındığında anneme ve bana babamın sponsor olması mı gerekir, yoksa annem hem kendi masraflarını hem benimkileri üstlenebilir mi? İkimizin de pasaportu 2013 yılında alındı. Annem hiç yurt dışına çıkmadı, ben de sadece iki kez vizesiz ülkelere seyahat ettim. Yani ilk kez vize başvurusunda bulunacağız. Tur satın alıp vizeye de başvurmadan önce bu konu hakkında biraz da olsa bilgi edinmeye çalışıyorum. Siz hangi yöntemi izlemenin daha sağlıklı olacağını düşünüyorsunuz?

  Biraz uzun yazdım kusura bakmayın ama çevrenizde benzer tecrübeler gördüyseniz ve bilginiz dahilindeyse cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Ben, çalışan kişiler için vize sürecine daha hakim olduğumu düşünüyorum. Bu konuda yanlış bir şey söyleyip, sizi farklı yönlendirmek istemem açıkçası. Ama tur almayı planlıyorsanız, onlar bu konuda detaylı bilgiyi paylaşıp, size yardımcı olacaklardır diye düşünüyorum. Umarım istediğiniz gibi ilerler süreç 🙂

 10. Kaan dedi ki:

  Merhabalar.Antalya’da yaşıyorum ve ikamet ediyorum.Özel bir okulda Özel Güvenlik Görevlisiyim.İşyerimde 1. yılımı doldurmama az süre kaldı.Yıllık izin süremin 5-6 günlük kadarını Avusturya-Viyana turistik tatil yaparak değerlendirmek istiyorum.Diğer soru-yorum yazan şahıslara benzer mi bilemiyorum ama benzeri durum sözkonusu ise lütfen kusura bakmayın.Benimde pasaportum elimde (2017 tarihli) ama yurtdışına çıkma fırsatım olamamıştı.Hatırlatacağım üzere 2018’in yaz aylarına doğru iznimi kullanacağım.Vfs Global’a başvurmadan önce neler yapmalıyım?
  Uçak bileti & Otel’i garantiye almam gerekiyor zannedersem.Yalnız işyerimin maaş ödemesi anlaşmalı banka tarafından sağlanıyor.Bunun haricinde ise 4 farklı bankadan kredi kartlarım var.Başvuru esnasında diğer banka/kredi kartlarımın da ekstresini isterler mi yada mesleğim “turistik vize” için olumsuz etken olabilir mi?
  Ben tek başıma gitmek istiyorum yani herhangi bir tur acentesi ile gitmek istemiyorum.Bu durumlar doğrultusunda bana tahmini 6 günlük Avusturya vizesi verirler mi veyahut önerileriniz varsa yazmanızı rica ediyorum.
  Teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,
   2018 yazında gitmeyi planlıyorsanız, gideceğiniz tarihten bir-iki ay önce vize başvuru merkezinden randevu aldıktan sonra, zaten gerisi su gibi gelecektir.
   Bahsettiğiniz şeyler, sizden istenecek olan evrak listesinde de mecburi bilgiler zaten. Mesleğinizin sorun olacağını düşünüyorum. Maaş ödemenizin son üç aylık dökümünü vermeniz yeterli olur gibi. Ama dediğim gibi, Avusturya’nın sizden isteyeceği evraklar arasında ekstradan bir şey varsa bilememe tabii. İstenilen tüm evrkları eksiksiz hazırladıktan sonra çıkmaması için bir sebep yok bence. Şimdiden iyi tatiller,

 11. Gülce dedi ki:

  Merhabalar,

  Bir tur şirketinden Almanya çıkışlı beneluks tatili satın alacağız.
  Bize ilk kez schengen alacağımız için konsolosluğa parmak izi vermeye gitmemiz gerektiğini söyediler.
  Benim direkt olarak IDatadan kendim başvuru yapmamla sizinle yapmam arasındaki fark nedir dediğimde ise biz sizin yerinize IDatadan randevu alıyoruz yani siz direkt konsolosluğa gitmiş olucaksınız bir daha IData ya gitmenize gerek kalmayacak dediler.. benim direkt iDatadan başvurmamla turdan almam arasında da 2 kişi için 60 euro fark var. Nasıl ilerleyelim sizce?Bilgilendirirseniz sevinirim, çok teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,
   Tabii ki, bu soruya cevap olarak tur şirketiyle yapın ya da yapmayın gibi kesin bir şey söylemek istemem. Ama ben bu zamana kadar hep kendim randevu alarak ilerledim hep, ufak tefek sorunlar çıktıgı da oldu ama genelde hepsi çözüme kavuştu. Mevzu bahis para az bir şey değil.
   Tur şirketi tüm süreci takip etmeyi istiyor olabilir ama “vize sürecini siz kendiniz de yapabilirsiniz” gibi bir opsiyon sundularsa tek başınıza devam edilebilir pekala.

   Almanya gibi bazı ülkelerin de vize evrakları konusunda titiz yaklaştığını biliyorum. Eksiksiz bir şekilde düzenlerseniz her şey yolunda gider diye düşünüyorum. Umarım kolayca geçer süreciniz.

 12. gülcan dedi ki:

  Merhabalar,
  Kasım ayında benelüks tatiline çıkmayı planlıyoruz. Tur şu şekilde:
  Düsseldorf çıkışlı sonrasında Bürksel’de 1 gece, Paris’te 3 gece, Lüksemburg’ta 1 gece, Amsterdam’da 2 gece sonrasında tekrar Düsseldorf’dan İstanbul.
  Schengen vizesini Almaya’dan mı almamız gerekir, yoksa en çok konaklayacağımız yerden mi?

  Çok teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Bu konuda tur şirketinizden de bilgi almanızda fayda var. Ben böyle ikili bir seyahat için başvururken (Paris giriş-Amsterdam çıkış/ sadece bir gün Amsterdam’da daha fazla kalacaktım) Fransa vize merkezi neden Hollanda’dan başvurmadığımı sormuştu. Vize çıktı, Fransa’dan giriş yaparken de bir sorun olmadı ama gerçekten hassas bir konu, özellikle işin içinde Almanya varsa.

   Ben Almanya’dan başvururdum büyük ihtimal. Bu arada vize başvuru merkezine de danışmıştım ilk başta, Fransa vize merkezi; “en çok nerede kalacaksan oradan al demişti”, çünkü genel prosedür cümlesi bundan yana. Ama işin içine tur girince nasıl oluyor tam emin değilim.

   Almanya vize merkezi veya tur şirketinizden de bir bilgi almanız iyi olabilir.

 13. elif dedi ki:

  Şöyle bir durum var ben öğrenciyim ama erasmus dışında sadece gezip görmek için Fransa ya gitmek istiyorum.
  Bu durumda öğrenci vizesi verilmiyormuş sanırım. İlla eğitim için gittiğini kanıtlamak gerekiyormuş. O yüzden turistik vizeye baktım ve kalacağım her gün için 120 euro hesabımda olması gerektiğini öğrendim. Haliyle öğrenci olduğum için 10 günlük bu tutarı hesabımda bulunduramam ama öğrenci vizesi de alamıyorum bu durumda ne yapmamı önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Ne kadar yükseltmişler günlük ücreti :/ Benim bu konuda bir önerim olamaz ne yazık ki…

   Eğer illa Fransa’ya gitmen şart değilse, banka hesabında göstermen için günlük ücret istemeyen ülkeler de var. Onlara da belki bakabilirsin. İtalya istemiyor diye biliyorum.

   Fransa için de vize merkezini arayıp oradaki yetkililerden de bilgi alabilirsin. Belki yazılı olmayan bir yol vardır.

 14. Ramazan dedi ki:

  Merhaba! Usanmadan sıkılmadan tek tek bütün soruları pozitif bir dille cevaplamış oluşunuz takdire şayan gerçekten.
  Müsaadenizle soruma geçmek istiyorum: Ben 2018 Mayıs ayında İspanya’ya Turistik bir gezi planlıyorum. Ve yanımda üniversite öğrencisi kardeşim de olacak. İlk Schengen vize başvurum olacağı için, istenen belgeler açıkçası gözümü korkuttu. Zira çalışmış olduğum şirketten, konsolosluğun istediği belgeleri istesem, nahoş bir tavırla ‘İstersen bir de şirketi üstüne yapalım, ne dersin?’ karşılığını almam kuvvetle muhtemel. Tecrübelerinize dayanarak, şirketten ibrazı istenen belgeleri ben nasıl alabilirim? (Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Kaydı, İmza Sirküsü vs.) Bu bir.
  İkincisi de, kardeşime yasal sponsor olabilir miyim? Anne-baba şartı var mı sponsorluk için?
  Bir diğer sorum da, Ankara’daki Büyükelçilik başvurusu. Yukarıda başınızdan geçen Yunanistan aracı kurum başvurusunu okudum. Ancak başvuruyu aracı şirket ile yapmam gereken bir durum var. Şahsi olarak Ankara’ya gidecek durumda değilim. Seyahatten 2 ay önce başvuru yapıldığı takdirde bir sorun yaşanmaz umarım? (Parmak izi için çağırmalarında bir problem yok.)

  • admin dedi ki:

   Teşekkür ederim 🙂

   Şirketten isteyeceğiniz belgeler için bir sorun çıkmaması gerek, genel insan kaynaklarının ya da bu işle kim sorumluysa onların elinin altında devamlı olan evraklar. Zor bir yanı ya da nahoş olacak bir durum söz konusu değil bence bu. Sponsorluk konusunda pek bir bilgim yok, yanlış yönlendirme yapmayayım.

   Her aracı şirketi elbette kötü değildir, sadece tedbirli ve dikkatli olmak iyi olacaktır açısından yazmıştım ben de o notu. İki ay yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Bir,bir buçuk ayda isabetli olabilir.

   İyi seyahatler şimdiden.

 15. Samed dedi ki:

  Merhabalar İtalya için vize başvurusu yapacağım ama idata bulunduğum ili kapsamıyor. Memur için hangi evraklar lazım olur? Banka için sadece 3 aylık maaş bordrosu yeterli mi yoksa hareket dökümü olan belge de istenir mi ?

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   İşlemlerinizi, idatanın kapsamında olan en yakın bir şehirde gerçekleştirmeyi düşünürseniz, idata.com’dan da memurlar için geçerli detaylı evrak listesine ulaşabilirsiniz. Belki bu link işinize yarar: https://www.idata.com.tr/ita/tr/p/gerekli-evraklar-ita#//

   Böyle bir detay var: MADDİ GELİR EVRAKLARI
   Şahsın maddi imkanlarını gösterir evrak : Banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış, son üç aylık ve tercihen maaş yatış işlemlerini gösteren hesap cüzdanı/dökümü aslı ve okunaklı fotokopisi, gelir beyanları, son üç ayın kaşeli ve imzalı maaş bordroları, emeklilik gelirleri, kira kontratları, tapular.

   • SAmed dedi ki:

    Bu evraklar çok değil mi kira kontratları, emeklilik gelirleri vs. Maaş bordrosu hesap dökümü yeterli olmaz mı

 16. melis dedi ki:

  Merhabalar esim ve ben Italya icin 10 gunluk vize almak istiyoruz. Esim emekli ben ev hanimiyim. Kirada oturuyoruz. 10 gunluk vize icin ucak biletleri ve kalicak yer haric, hesabimizda ne kadar para göstermek zorundayiz. Bilgi verirseniz sevinirim.

  Saygilarimla.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   İtalya vize başvurusu esnasında “günlük olarak hesapta şu kadar ücret bulunmalıdır” gibi bir istek talep etmemekte. Hesabınızda para gösterirken, birden yapılan yüklü para transferlerinden uzak durmanızı tavsiye ederim sadece. İstenilen şey son üç aydaki hesap hareketleri, ki hesapta toplu para gösteriminden daha önemli bir konu diyebilirim benim gözlemlediğim. Kendi maddi durumunuza göre hesabınızda onu göstermeniz yeterli olacaktır.

   • melis dedi ki:

    10 gunluk vize icin ucak bileti , otel rez.dan sonra 10.000 tl göstermek yeterli olabilir ozaman ? Esim ve benim icin.

 17. melis dedi ki:

  Ucak biletimizi konsolosluga italya giris cikisli göstersek, ama donusumuz baska bir schengen ulkesinden olursa sorun olur mu ?

 18. Duygu dedi ki:

  Merhaba
  Ben ve 3 küçük kızım hollanda ya birkaç gunluk tatil ve gezi için başvuru yaptık .bütün evraklar tamam üstüme 2016 aracım var ssk li calisanm ve banka giriş cikislarim iyi yani bir bankadan 60 bin tl giriş çıkış diğer bankadan 90 bin tl giriş çıkış var son altı da. Ve 6500 tl hesapta param vardı sizce şansım varmi

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Evraklarınız istenildiği gibi hazırlandıysa, neden çıkmasın. 🙂

   • Gizem dedi ki:

    Değerli admin , tesadüfen sitenize girdim sardım yorum yapıyorum.
    bu yorum size msj niteliğinde onaylamayın diğer yorumlarımı onaylayacağınızı da pek sanmıyorum gerçi. Anlaşılacağı üzere siz bu işi pek bilmiyorsunuz yani akıl verecek kadar bilmiyorsunuz afbuyrun üstelik verdiğiniz akılların da çoğu yanlış çok özür diliyorum affınıza sığınıyorum. Yazınızda aracıları danışmanları vs kötülemişsiniz asıl yanlış olan kritik durumdaki dosyaları kişilerin kendi hazırlamaları. Vize alacak adam bile bu şekilde Red alabiliyor. Çok görüyoruz 150tl vermemek için başına türlü tatsız hadise gelenleri. Kendi kızının düğününe gidemeyecek pozisyona düşenler oluyor biz işi biliyoruz nasıl olsa bi kere yaptık diye düşündükleri için. Ama haklısınız piyasa dolandırıcı, işi sallayıcı, Red alsın vize yetişmesin bana ne ci kaynıyor hatta sizin paylaştığınız bir link bile konsoloslukla alakası olmayan bir yerin linki. Burası bu linklere tıklansın diye yapılmış olsa yazınızda kötüleme olmazdı diye düşünüyorum. Tamamen iyi niyetimle size bu msjı yazıyorum. Bu nedenle internet reklamları ile iş yapan firmalara değil gezen tozan vize almış kişilerin referansı ile vize danışmanı bulunmasını tavsiye edebilirsiniz. Hangi şehir olduğu önemli bile değil doğru adres vize kurtarır yanlış adres uçak da yaktırır vize de yaktırır. Demişsiniz ya ekmeğimizin peşindeyiz hah bu yazı işini dürüst ve iyi bir şekilde yapan ve insanların hayallerinin gerçekleşmesini mucizevi şekilde (meslek sırları diyelim) sağlayabilen kişileri de kötülüyor üstelik zavallı insancıklar bu önyargı nedeni ile vize alabilecekken Red de alabilir. Başınıza gelen hadise için üzgünüm yanlış yere gitmişsiniz sizi sallamışlar ama beş parmağın beşi bir değil. Aksi gibi şahsen ben yaptığım her işle gurur duyarım müşterilerimin hepsi taraftardır çünkü ben olmasam yanacak seyahetleri kurtarırım. Çıkmayacak veya yetişmeyecek vizeleri çıkartırım. Gerçekten Oluru hiç yoksa da üç kuruş için kimsenin hayalleriyle oynamam. Niye bu kadar kişiselleştirdim bilmiyorum ama baya alındım. ☺️

    • admin dedi ki:

     Merhabalar Gizem hanım,

     Elbette sizin gibi bu işi yaparak hayatımı devam ettiriyor değilim. Yazının tüm aşamalarında kendi sürecimi paylaştım okuduğunuz üzere, yorum yazan kişilere de acenta çalışanı göreviyle değil yaşadığım şeylerden yola çıkarak geri dönüş yapmaktayım.
     Ben kötü bir deneyim yaşamış olabilirim, bunu da belirtip yorumlarım arasında paylaşıyor olmam da gayet doğal bir şey olsa gerek. Kişisel olarak turistik vize için aracı şirketlere gerek duymuyorum. Yazdığınız yorumlar da sanki ben bu düşüncenin aksini savunmuyorum diye gibi geldi bana. Zaten paylaşılan sorunlara göre insanların aracı şirketlere başvurabileceklerini de ekliyorum ama sizin yorumlara bakıp bu konudaki bilgimi sınamanızı samimi bulmadım. Benden çok daha doğru yönlendirmeler yapacağınıza inanıyorum ama kimi zaman “kişisel deneyimler” bir şirketin, acentanın yaklaşımından daha önemli olabiliyor. Benim için konuya bakış açım bu şekilde açıkçası 🙂

 19. Çiğdem dedi ki:

  Erkek arkadaşım Hollanda’da erasmus yapıyor ve bir haftalığına onu ziyaret etmek için Hollanda’ya gitmek istiyorum. Bununla ilgili iki sorum var;
  1- Babam asgari ücretle çalışıyor, annem şu an işsiz. Üzerimize bir ev var. Ben de İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum. Öğrenci olduğum için babamın bana sponsor olması gerekiyormuş. Babamın asgari ücret alması sponsor olması konusunda bir sorun yaratır mı? Banka hesabına para koymamız bu işi kolaylaştırır mı? Bu şartlarda vize alanlarınız var mı?
  2- Erkek arkadaşım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ama Hollanda’da oturma izni olduğu için bana davet mektubu gönderebilir mi? Onun davet etmesi şüpheye sebep olur mu?

 20. Eser dedi ki:

  Merhaba. Kız arkadaşım ve ben yunanistan girişli makedonya ve macaristan gezisi yapmayı planlıyoruz. O bir şirkette insan kaynakları müdürü ve evrakları hazır. Bende öğrenciyim ve kendime ait bir hesabim yok. Işyeri sahibi ablam bana sponsor olacak ve evrakları hazır. Çarşamba günü için vize şirketinden randevu aldık. Ablamın euro hesabında 3000 var ve diğer tl hesap ekstereleri de 6 aylık alınmış durumda. Uçak biletlerini satın alıp oteller ve interrail bilet hazır . Sorum atina makedonya ve macar gezisi çıkış olarak tekrar atina mi yapmak zorundayız yoksa macar çıkışı yapabilir miyiz?

 21. Ali Özçelik dedi ki:

  Merhaba benim sigortam yok ve şu anda çalışmıyorum halen yüksek lisans öğrencisiyim daha doğru bir ifadeyle işsiz ve sigortasızım. ETS, Pronto gibi şirketler aracılığıyla haftalık yurt dışı turlarına katılmak istiyorum. Mesela Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere yada Amerika gibi ülkelere gitmek için vize alabilir miyim? İşsiz ve sigortasız olmam acaba bir sorun olur mu? Bankada küçük (cüzi bir miktar) bir hesabım var, kendime ait arabam var. Acaba vize alabilir miyim? Bahsettiğim gibi sadece tur şirketleri aracılığıyla gitmeyi düşünüyorum, cevaplarsanız çok memnun olurum, iyi günler iyi çalışmalar dilerim.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,
   Tur şirketleri bu durumda nasıl ilerliyor pek emin değilim ama elbette de bir çözümü vardır, bence yönlendirme açısından yardımcı olurlar 🙂

 22. Derya dedi ki:

  Merhaba eşimle birlikte yılbaşı tatili icin almanyadan uçak bileti aldık almanya vizesine basvuracagiz vize baslangic tarihi ucak biletimizin tarihi ile aynı mi olur

 23. Can dedi ki:

  Merhaba. Ben geçtigimiz yaz Fransa’ya vize basvurusu yaptim. Vizem geri donecegime dair bir kanit sunamadigim ve seyahat nedenlerimi kanitlamadigim icin reddedildi. Vize basvurumu halam ravetiyeye gondererek gerceklestirdim. Simdi ara tatilde 20 gunluk bir tatil planliyorum. Ama bu sefer vize basvurusunda ucak bilet rezervasyonuyls yapmao istiyorum. Davetiyemin yanina ekstra olarak halamlarda kalmayacagimi onlara uzak olan Paris’te kalacagimi halamlarinda oraya gelecegini yazmayi dusunuyorum. Sizce mantikli mi? Ayrica unibersite ogrencisiyim. Sizcebir kere davetiye ile basvuru yapip red almisken simdi otel rezervasyonu ile yapmam sikinti yaratir mi?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Bence davetiye mevzusunu hiç dahil etmeden, otel rezervasyon+uçak bileti gibi olmazsa olmaz bilgileri ekleyip o şekilde başvurabilirsiniz. İstedikleri tüm evrakları eksiksiz bir şkilde ekleyip, davetiye olmadan da halledebilirsniz diye düşünüyorum.

 24. aras dedi ki:

  merhaba ilk vize almaya çalışmam olacak ve aralıkta italyaya gitmek istiyorum ama ikamet adresimden dolayı istanbula gitmem gerektigi söylendi. ve iki defa gidecegim söylendi devlet memuru oldugum icin o kadar iznim yok. bende ankaradan fransa vizesi alıp italyay gidebilrmiyim . örnegin fransada davet gelse kac gün vize alabilrim. ayrıca fransa vizesi ile ilk olarak italyaya gitmem sorun olurmu?

  • admin dedi ki:

   X ülkeden vize alıp Y ülkeye girmek biraz riskli bir durum olabiliyor. Pasaport kontroldeki memurun anlayışla yaklaşmasına baglı biraz da. Ayrıca İkinci vizeye başvurduğunuzda, Fransa’dan alıp, İtalya’ya girmişssin durumunu göz önünde bulundurabiliyorlar.

 25. Canan dedi ki:

  Merhaba,
  Fransa vize başvuru evrakları arasında uçak bileti ya da rezervasyonu isteniyor. Vizenin onaylanmaması ihtimali sebebiyle satınalmadan rezervasyon yaptırmak istiyorum. Fakat THY idi sanırım, saatlik rezervasyon yapabildim, online ücretsiz olarak.
  Ama başvuru esnasında geçerli bir rezervasyon olması gerekiyor. Nasıl yapılıyor, bilginizi rica ederim.
  İyi akşamlar

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Uçak rezervasyonu için çok esnek yaklaşımlar yok diye biliyorum. Pegasus ücretli bir şekilde rezervasyon yapmakta bildiğim kadaryla. Evet, vize çıkmazsa yanacak olan bilet ve harç ücreti için endişeleniyor insan ama uçak ve otel bilgilerinin kesinliği de vize başvurusu için en önemli noktalardan. Onu da es geçmemek lazım bence.
   Benim vizem yetişmediğinde, Pegasus, uçuş zamanına göre tabii, çok küçük bir kesintiyle paramı geri iade etmişti.
   Online rezervasyon yaparak hiç ilerlemediğim için pek yardımcı olamayacağım. Sevgiler 🙂

 26. Mehmet dedi ki:

  Merhaba az önce Almanya vize için başvuru yaptım.Davetiye uçak bileti dahil herşeyim tamamdı.Benden 10.Ayın maaş bordrosunu istediler bende 7-8-9 var 10u almadı çünkü orada işten çıkş tarihi yazıyordu turizm sektöründe mevsimlik işçi olduğum için ama otelden aldığım nisanda işe başlayacağıma ve o tarihe kadar izinli olduğuma dair belgem vardı onun dışında herşeyim tamdı fakat yinede maaş bordrosu için eksik evrak dilekçesi vermek durumunda kaldım.Açıklamaya kasım 1 de izne çıktığım için elime geçmediğini yazdım.Sizce bu evrak durumu ne kadar etkiler ? teşekkür ederim

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Evrak bilgisi sonuçlandıysa umarım istediğiniz gibi ilerlemiştir her şey. Eksik evrak konusunda biraz titizler ama içinizi ferah tutun 🙂

   Sevgiler

 27. Ulaş dedi ki:

  Merhaba,hayırlı günler.Aralık sonu için 3-4 günlüğüne Belçika’ya gitmek istiyorum.Bütün evraklarım tamam,olması gerekenden de fazlasını yaptım.faaliyet belgesi,ticari gazete,vergi levhaları,hesap dökümleri,SSK dökümleri vs 3 aylıksa ben 6 aylık verdim.banka hesabına da gereken meblağı yatırdım başvurudan 15-20 önce..bi kamu kurumunda taşeron firma aracılığıyla calışıyorum.Kusura bakmayın cok uzattım sorum şu; başvuru yapıp parmak izi vermeye gittiğimde oradaki acenta görevlilerinden biri bana pasaportun boş olduğu için Yani daha önce vize almayıp bu ilk vize işlemi olduğu icin red yeme ihtimalimin %95 olduğunu söyledi.Tabi ki hersey allahın takdiri ama bu tür söylemleri duymak insanın canını cok acıtıyor..Yüksek bilgileriniz ve tecrübenizle azıcıkta olsa cevap verebilirseniz yüreğime su serpmiş olursunuz.şimdiden cok teşekkür ederim.hayırlı günler

 28. Ulaş dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin.Ben bir kamu kurumunda taşeron firma aracılığıyla görev yapıyorum.Aralık sonunda Belçika’ya 4 günlüğüne turist olarak gitmek istiyorum.Gereken evrakların hepsi fazlasıyla (örneğin 3 aylık bi belgeyse ben 6 aylık yaptırdım),vergi levhasından,faaliyet belgesine,ticari sicil kaydından gazetesine kadar hazırladım.parmak izi vermek icin gittiğimde orada acenta görevlisi olan birisi bana pasaportum boş olduğu için Yani daha önce hiç vize olmadığı için ve Yaşımın genç olduğu için red yeme ihtimalinin %98 olduğunu söyledi.bu benim bütün moral motivasyonumu ,düşündüğüm hayalini kurduğum onca şeyi yerle bir etti.Sizden ricam Engin tecrübelerinizle azıcık da olsa bana açıklama yapabilirseniz yüreğime su serpmiş olacaksınız.Şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Sonuçta pasaporta bir şekilde o ilk vize basılacak. Ama bir ay verirler ama bir hafta. Evraklarınız tam olduktan sonra, red yiyecek ne olabilir.
   Sevgiler

 29. Can dedi ki:

  Merhabalar, iDATA’dan 4-5 Aralık tarihlerinden birinne randevu alacağım Almanya vize başvurusu için. Uçak biletim alındı, Otel rezervasyonum yapıldı 23 aralık dönüş 26 aralık için. Sizce 22 aralığa kadar vizemin çıkma şansı nedir ? Ve 3 aylık hesap dökümü + bankada gösterilecek para için Faiz hesabı olur değil mi ? Her ay para gelen faiz hesabının gösterilmeside bir sorun yaratmaz ?

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,faiz hesabı hakkında pek detaylı bir bilgim yok, yanıltmayayım sizi. o biraz da dönemin yoğunluğuna göre şekilleniyor, normalde bir haftada çıkıyor ama yılbaşı süreci ne kadar yoğun olur kestiremedim.
   Sevgiler

 30. Mehmet Beslenen dedi ki:

  Merhabalar hocam Almanya vizesi almak için başvuru yapacam öğrenci olarak ama babamın yani bana sponsor olacak kişinin banka hesabı yok ama maaş bondrosu var benim banka hesabım var acaba kendi hesap dökümümü ve babamın maaş bondrosunu versem vizem verilirmi sizce.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Sponsor göstererek yapılan vize başvurusuna pek hakim değilim ne yazık ki, yanıltmış olmayayım.

 31. koko dedi ki:

  selam
  öncellikle iyi günler dilerim,fuar katılım amaçlı 42 günlük süreli 30 gün kullanım amaçlı vize verdiler geçen sene-bu sene tekrar fuar katılım amaçlı vize başvurusnda 1 ay önceden bulundum,6 yıldır aynı şirkette çalışıyorum 1 adet ev 1 adet araba tapusu koydum ve 1 yıllık seyehat sigortası yaptırdım,sorum bana bu sefer verecekleri ticari vize 90 günlük olma sansı veya fazla olma sansı varmı?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Vize süresinin, toplamda kaçıncı vizeniz olduğuyla da ilgisi var. 1 ay da çıkabilir 90 gün de.

 32. ahmet dedi ki:

  merhaba, kız arkadaşımla birlikte 2 haftalık avrupa seyahati için italya vizesi başvurusu yapacağız. ben sponsor olarak düzenli maaşı olan babamı göstereceğim kendisi sigortalı bir işçi ne evraklar gerekir acaba? her baktığım yerden farklı bir şey çıkıyor da. bi de benim hesap dökümümde para olmayacak. bütün para son ayda elime geçecek, o saatten sonra da dikkat çeker dediğiniz gibi. hesap dökümü istememişler ama yine de çok sıkıntı olur mu bu durum?

 33. Selda dedi ki:

  Eşim ve çocuklar la toplam 4 kişi almanyaya gidecez 20 gunlune karşı taraf davetiyeyle bankada en az ne kadar para göstermemiz lazım

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Almanya’nın vize evrakları listesinde “hesabınızda gün başına düşen para şu kadar olmalı” tarzında bir açıklama yazıyorsa, ona göre bir para göstermeniz uygun olur tabii. Ama bu parayı vize evraklarını hazırlamadan hemen önce hesabınıza yatırırsanız da dikkat çeker diye düşünüyourm.

   Sevgiler,

 34. İko dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben ilkkez yurt dişi seyahati yapacağım ve nişanlımla İtalya’ya gitmek icin evrak hazırlama sürecindeyiz daha doğrusu nişanlım hem işi gereği hemde turistik amaçlı daha önce bir cok ülkeye gittiği icin onun shengen vizesi var Suan bende vize başvurusu yapmak icin gerekli evrakları topladım ogrenciyim babamı sponsor gosterdim tapu araç ruhsatı hem babamın hem benim hesap dökümümüz öğrenci belgeleri dilekçeler nişanlımın vizesi pasaportu dilekçesi uçak biletleri ve otel rezervasyonları yapıldı fakat sadece 1 şehirde kalmayacağımız icin ilk Romada bir otelde işlemi yaptırdık kredi kartıyla 2 günlük satın aldık toplamda 5 gün kalacağız diğer 3 günü normal iptal edilebilir rezervasyon yaptık ve otel belli bir tutarın 2 gün içinde yatırılmamasi durumunda iptal olacağıyla ilgili mail gönderdi. Benim sormak istediğim acaba konsoloslukta tek tek bu oteller aranıp teyit alınıyor mu ? Sadece otel yüzünden red alma durumu nedir? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Ben bütün seyahat planlarımda (vize başvuru süreci dahil) iptal edilebilir yapıyorum. Sorun çıkacağını düşünmüyorum.
   İyi seyahatler

 35. Efe dedi ki:

  Merhaba ben 13 ocakta fransaya gitmek icin bilet aldim.öğrenciyim ama bir problemim var ilk dönem dersim olmadığı için kayit olamadım 2. Dönem 1 dersim var ve öğrenci belgesini sadece 2. Dönem alabiliyorum kısacası dondurulmus kaydım ama hala öğrenciyim. Tüm belgelerim hazır öğrenci belgem hariç onuda özel olarak universitem konsolosluğa yazı yazacak oğrenci olduğuma dair. Kabul ederlermi acaba ilk schengen basvurum . Sponsor belgelerim herşeyim tamam. Tek sorunum ve korkum öğrenci belgem. Alacagim belge ogrenci islerinden degil yuksekokul mudurlugunden direkt konsolosluga durumumu aciklayan belge.Sizce yazi kabul olurmu tesekkurler.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Okul süreci ile bildiklerim sana yardımcı olmayabilir.
   Öğrenci belgesi istenilen şekilde gelmese bile, eksik evrak diye geri dönerler diye düşünüyorum en kötü. O da telafisi olan bir şey zaten.

 36. Rıdvan el turko dedi ki:

  Merhabalar Ben Almanyaya Seyahat Edeceğim Aklımda Tek bir Soru Var İs Yerimden İstenilen Evrakları İs Yerim Vermeyebilir mi Yani Bu Konuda Sıkıntı Yaşatırlar mı bana ?

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,
   Evrakaların hiç biri sıkıntı çıkaracak şeyler şeyler, genelde ellerinin altında olan bilgiler. Hatta bazılarını online siz de çıkarabilirsiniz. Sorun olmasını gerektirecek bir şey yok bence.

 37. dilara dedi ki:

  Merhaba. 3 gün Fransa’da kalacağım ve vize başvurusunda bulunacağım. Çalışıyorum. Kardeşim de aynı şekilde alıcak ve öğrenci kendisi. Masraflarını ben karşılıyor gözüksem olur heralde? Kredi kartlarımı,üstüme olan tapuları ve bankada vadesiz hesabımdan 4-5 binlik bir hesabı göstersem yeterli midir? Ektsra vadeli hesabım da var.
  Hem benim için hem kardeşim için yeterli midir?

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Fransa istenen evraklar listesinde hesapta, kalınacak her bir gün için 120 euro gösterilmesini talep ediyor. 3 çarpı 120 euro gibi.

   Eğer bu hesaba denk geliyorsa, yeterlidir tabii.

   🙂

 38. Burak dedi ki:

  Merhabalar.
  Orta Avrupa Turu satın aldım ben ve Tur şirketi otel rezervasyonlarında ve uçak biletlerinde benim il ismimi yazmayarak diğer ismim ve soy ismimle yazmış ve bende vizeme Çek Cumhuriyeti Ankaradan başvurumu gerçekleştirdim.Tüm Tur belgelerinden il ismim yazılmamış ve sadece atıyorum Burak ABABAB yazılmış halbuki normalde adım Blablabla Burak ABABAB aynen böyle.Başvuru formumda ise ismim tam yazmakta, hesap dökümümde tam yazmakta, öğrenci belgemde, nüfus kayıt örneğimde kısacası Tur belgeleri hariç hepsinde ismim gayet düzgün yazılmış durumda.
  Bende az önce elçiliğe mail attım, Tur şirketinin hatası olduğunu eğer sorun teşkil ederse düzeltilmiş belgeleri mail olarak iletebileceğime dair.
  Sizin görüşleriniz nelerdir acaba ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   En doğru yolu izlemişsiniz bence, bu konudaki süreci tur şirketine bırakmadan sizin de takip etmenizi tavsiye ederim.

   Sevgiler 🙂

 39. Pelin Uludağ dedi ki:

  Merhaba, öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Benim aklıma bir soru takıldığı için sormak istiyorum. Portekizde Erasmus öğrencisi olarak yer alacağım ve portekiz elçiliği babama ait hesap dökümü istedi içerisinde en az bir aylık maaş kadar bakiye bulunmalıdır diye de not düşmüşler. Benim babam hem emekli hem çalışıyor. Şu an hesap bakiyesinde emekli maaşı kadar ücret var . Sorum şu acaba yetkililer hem emekli hem çalıştığı tutar toplamında mı bir bakiye olmasını istiyor yoksa sadece maaş bakiyesi yeterli olur mu? düşünceleriniz neler acaba?
  Şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Pek emin olmamakla birlikte bence ilgilendikleri kısım sadece emekliliğe dair belgeler. Emeklilik maaş bakiyesi yeterli olur bence. Ayrıca ikisinin de toplam bakiyesinin gösterildiği belgeler de sorun çıkarmaz diye düşünüyorum.

   Sevgiler 🙂

 40. Evrensel dedi ki:

  Merhaba
  Fransa için vize başvurusu yaptım 3 aylık dil eğitimi için. Vize tarihi seyahat tarihiyle bir mi başlıyor yoksa başvuru tarihiyle mi?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Seyahat tarihinizle başlatıyorlar genelde ama bazı durumlarda pasaportu size teslim ettikleri günden de başlatabiliyorlar :/

 41. Kamil dedi ki:

  Merhaba ben 9 ocakta direkt olarak hollanda konsolosluğuna başvuruda bulundum schengen vizesi için hesabımda yaklaşık 3 hafta önce yatırdığım 9 bin tl ve 1 yılda kullandığım hesabıma yatan 1000 tl yi geçmeyen tutarlar vardı neyse soruma geleyim acaba bu 9 bin tl yatırmam durumu olumsuz etkilermi işsiz olduğum için bi sorun olurmu vede aile ziyareti yapacağım tüm belgeleri eksiksiz verdim çok heyecanlıyım red gelirmi

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Birden yatırılan toplu paralar bazen sorun teşkil edebiliyor ama evraklarınız da tamsa her şey yolunda gecer umarım 🙂

 42. Fatih dedi ki:

  Merhaba, ben ilk defa bir shengen ülkesine Fransa’ya gitmek istiyorum..ortağı olduğum şirketten istedikleri bütün belgeler hazir fakat sirkette mudurlugum olmadigi icin imza sirkulerim yok..bunun yerine hem sirket adina yapabileceklerimin uzunca yazildigi noter onayli bir vekaletname ve kendi imza beyannamem var..sadece bir bankada (kisisel) son 3 ayda 140 bin lira giris cikis var..ve ekstradan Paris Descartes Universitesinde olan bir profesorden bir davetiyem var fakat bu davetiye ye ek bir kimlik fotokopisi yada belediyeden alinmis bir belge yok sadece kisisel bilgileri ve iletisim bilgileri mevcut..eksik belge sorun cikarabildigi icin soruyorum hocam bunlar sorun teskil eder mi ? Simdiden tesekkur ederim hocam..saygilar..

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Daha detaylı bilgi istemek için evet eksik belge diyebilirler bence.

   Kolaylıklar,

 43. Tuğçe dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben devlet memuru olarak Fransa vizesi ne başvurmak istiyorum.ancak şimdiden bir ay sonrası için izinli olduğuma dair belge vermiyorlar.malum olaganustuhal de etkili.yani en erken iznime bir hafta kala ancak alabilirim bu belgeyi.dolayisiyla vize başvurusunu bu izin belgesi olmadan yapabilir miyim.ya da aynı durumda olanlar nasıl bir yol izleyebilir acaba.cevaplarsaniz çok sevirim

 44. Mehmet emin dedi ki:

  Merhaba,
  Biz araç ile 3 kişi olara italyaya gideceğiz gerekli tüm evraklarımızı ilettik fakat diğer iki kişi iş için gidecek ve davetiyeleri var ben devlet memuru olduğum için turistik vizeye başvuru yaptım arkadaşların davetiyesi olduğu için ve benim devlet memuru olmam herhangi bir sorun teşkil edermi?

 45. Serkan Uyar dedi ki:

  Merhabalar. Öncelikle ilginiz ve yardımınız için tşkler. Mesleğim doktor. Yaklaşık 2 sene önce fransadan turistik multi girişli vize aldım fakat daha sonradan gelişen sebeplerden dolayı fransa gezim iptal oldu ve direkt Cenevreye sorunsuz giriş yaptım. Fransaya o viseyle giriş yapamadan türkiyeye döndüm. Şuanda Monako’ya bir kongre için uçak biletim/ otel reserszyonun yapıldı kongre kayıt belgemde mevcut. Fransa vize konusunda sıkıntı çıkarırmı? Tecrübelerinize göre yoruöunız be olur? Çoğu kişi sıkıntı çıkarmaz ama kısa süreli ve multi değil tek giriş verir diyorlar? Tşkler

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Aynı süreç sürekli yapılırsa belki sıkıntı çıkabilir ama bir seferden bir sorun çıkaracakalrını düşünmüyorum.

   Sevgiler

 46. Ersin dedi ki:

  Merhabalar,ben başvuru yapıcam İtalya’ya babamın inşaat şirketinde çalışan görünüyorum,şirket evrakları tam,hesabımda 2 ay önce vadelideydi ve ben bu toplu parayı vadesize aktardım,maaşımda tam yatıyor hesaba,birde hesaptan futbol bahisi oynuyorum arada bu bir sıkıntı yaratır mı,ikin cisi bizim işimiz gereği işimiz olursa sigortamız yeri geliyor 1 yıl yatıyor işimiz biterse çıkış yapıyorüz,en son 9 cu ayda eylülde çıkışım oldu ve aralıkta tekrar işe başladık sigorta girişim oldu,bu durumda aralık ve ocak ayının maaş bordrosu var elimde 2 aylık vermem sıkıntı olur mu ? Şimdiden teşekkürler vereceğiniz cevap için saygılar

 47. Nujin dedi ki:

  Merhaba, bir iş seyahati için Berlin’e gideceğim eşimde bana eşlik edecek turist olarak başvuru için randevular aracı firmanın Web sitesinden online olarak alınıyor. Önleme randevu alırken aile başvurusu mu bireysel başvurumu yaptığınızı soruyorlar fakat aile başvurusu seçtiğinizde başvuru amacı birden fazla seçilemiyor.
  İkimizin de ayrı ayrı bireysel başvuru yapması sorun yaratır mı üstelik aynı günler izin alamadık farklı günler randevu almamamız sıkıntı yaratır mı ?

 48. Şeyma dedi ki:

  Merhabalar, biz arkadaslarımla birlikte Mayıs’ta Prague’a gitmek için uçak bileti almıştık. Şu an Schengen Vizesi için başvuru yapacagız, aracı başvuruyu aracı şirketle yapmak zorunda mıyız ? Ayrıca Schengen vizesi alabilmemiz için otel vs. rezervasyonumuz olmak zorunda mı ? Bizi aydınlatırsanız çok sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar, vize başvurusu için aracı şirketle başvurma zorunluluğunuz yok. Resmi vize ofisinden de gerçekleştirebilirsiniiz. Bütün rezervasyon bilgilerinizi evraklarınıza eklemeniz gerekli 🙂

 49. sevcan dedi ki:

  merhabalar, 23 martta hollandaya gitmeyi planlıyorum, yalnızca 2 gün kalacağım. Şuan evrak toplama aşamasındayım henüz vizeye başvurmadım. Biraz ani gelişen bir seyahat planı oldu. Öncelikle avukatım, maaş hesabımın dökümünü aldım ancak ay sonu olduğundan dolayı bakiyem yoktu. Bu sebeple hesabıma nakit girişi sağladım. Başvurudan önce olumsuz bi etkisi olabileceğini biliyorum ancak 3 aylık düzenli olarak akışım var elimde siz ne düşünüyorsunuz?
  Bir de vfs global aracılığı ile başvuracağım, orda yazan belgeler arasında imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi ve faaliyet belgesi yok. Mail yoluyla kendilerine sorduğumda hollanda için o belgeleri istenmediğini söyledir. Eğer şirket sahibi veya ortağı değilseniz, çalışansanız gerek yok dediler. Ancak her yerde istenen belgeler arasında sayılmış. Sizin bu konuda bir bilginiz var mı?

  • admin dedi ki:

   Merhaba geç gördüm mesajınızı kusura bakmayın,
   imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi ve faaliyet belgesi gibi belgeler çalışan olsanız da isteniyor, çalıştığınız şirket için.
   Turistik gezi belgeleri arasında ne yazıyorsa onlar yeterlidir eğer yazmıyorsa da Hollanda istemiyordur belki.

 50. Dilara dedi ki:

  Merhaba. İlk defa yurt dışına çıkacağım. İtalya vizes alıcam hem kendime her kardeşime. Kardeşim öğrenci baba dışında ben de sponsor olabiliyor muyum ona? Olucaksam ablası olduğuma dair belge mi almam gerekiyor? Teşekkürler

 51. Dilara dedi ki:

  Bir de hesabımdaki para vadeli hesapta ve dolar bazında bir sıkıntı olur mu?

 52. Ahmet Aksoy dedi ki:

  Merhabalar ben ilk defa schengen vizesi alacam ilk seyahatim olacak sormak istediğim kritik soru şu ben uçak bileti aldım diyelim 13 mart a vize bana çıkarsa uçuş yapacağım tarihe mi çıkıyor yoksa bilet alıp da 1 2 gün sonrasına vize çıkan var mı?

 53. Pırıl dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 10 günlük schengen bölgesinde tatil planladım. İlk gideceğim ülke İtalya diye oraya başvuru yaptım.sonucum geldi number of entries olan yerde 01 yazıyor. Tatil rotamın nasıl olduğuyla ilgili vize evraklarımı verirken dilekçe ile birkaç ülkeye daha geçişimin olduğunu oralarda nerde kalacağım ve geçişlerinde uçakla yapacağımın uçak biletlerimi evraklarla verdim. Tatil rotam İtalya-Fransa-Amsterdam şeklinde ve ülkeler arası geçişler uçakla. Benim schengen bölgesine giriş hakkım 1 peki ben diğer ülkelere geçiş sağlayamayacak mıyım diğer ülkelerin havalimanlarında sorun mu yaşarım?

 54. Mesut dedi ki:

  Merhaba benim aklımı idata bugün karıştırdı ve sizede sormak istiyorum. Ben gidiş İtalya dönüş Belçika uçak biletlerimi aldım. Başlangıçta 2 gece Roma’da sonrasında uçak biletimi aldım 3 gece Paris’te, 4 gecede Belçika’da dayımlarda kalacağım. idata görevlisi bana en çok hangi ülkede kalacaksam oranın vizesine başvurmam gerektiğini söyledi yani Belçika. Benim kafama takılan en son durağım Belçika ben oranın vizesine başvurursam 6’sı İtalya başlangıcım için o tarihte vize verirler mi? İyice kafam karıştı. Teşekkürler.

 55. Mahmut AKSOY dedi ki:

  Merhaba. 2012 yilindan beri Cin Halk Cumhuriyet’inde ogrenci olarak yasiyorum. Pasaportum uzerinde 11 adet Cin Halk Cumhuriyeti ogrenci vizesi mevcut. 2015 yilinda filipinlere, 2017 yilindada Japonyaya vize gerektirmeden giris cikis yaptim.

  Ilk defa schengen basvurusu yapacagim. Italya’ya vize basvurusu yapmak istiyorum fakat ogrenci oldugumdan dolayi ailemin gelir beyani mi etmesi gerekiyor ? Benim sahsima ait Turkiye’de ve Cin’deki banka hesaplarimda 10 bin dolar uzeri nakitin belgesini vermem yeterli olur mu?

  Son olarak sormak istedigim; Buradaki araci sirket, okudugum okuldan izin kagidi almam gerektigini soyledi, boyle bir zorunluluk var mi ?

 56. Nuran dedi ki:

  Merhabalar,
  Temmuz 15 de Amsterdam 18-23 Temmuz aralığında da İtalya seyahati planlıyoruz.
  İlk vizem olacak öncelikle belirteyim.
  En uzun süre kalınacak yerden vize başvurusu yapın gibi şeyler var internette ama Hollanda ile ilişkiler zaten gergin İtalyadan alacağım vize ile Hollanda dan başlamam sorun olur mu?
  Cevaplarsanız çok sevinirim.

 57. MURAT KESER dedi ki:

  vize maceramı sizinle paylaşmak istiyorum, ünüversitesi ogrencisi olan oglum akraba ziyareti için alman konsolosluguna başvurdu istedikleri bütün evraklar tamdı ve maddi olarakta almanyada 50 sene yaşayacak evrak sunduk 9. maddeden red verdiler itiraz ettik itiraz red edildi oglum daha önce 4 kere vize almış bir kişiydi bunun adını koyamadık vize görevlilerin hesabı nedir bilmiyoruz

 58. Tevv dedi ki:

  Merhaba,öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Kamuda çalışıyorum iyi bir pozisyonda. Ev,araba vs bunları da telkinler doğrultusunda vize başvurumda verdim 10 günlük italya seyehati yapmayı planlıyorum.3 Nşsan 2018 idata ile görüşücem benim sorum10 nisana bileyim var yetişme ihtimali nedir,pascalyayı hesaba katmadım maalesef.şimdiden teşekkürler

 59. Serpil dedi ki:

  Merhaba idata dan almanya schengen vizesi için başvurumu yaptım. İlk vize başvurum. İstenen tüm evrakları eksiksiz tamamladım (hesap hareketlerim maaş hesaplarım ev tapu hatta gidiş-dönüş uçak biletlerini dahi alıp ekledim. Almanya da yaşayan kuzenim(amcamın oğlu) davetiye mi gönderdi. 15 gün sonra pasaportum geldi ben vizem çıktı diye sevinirken
  Kargoyu açtığımda pasaportuma konsolosluğun mavi bir damgasının vurulduğunu, kuzenimin gönderdiği davetiyeyi ve bireyler yazan ek bir evrak olduğunu gördüm, çok üzüldüm ve panik oldum. Gelen evrakta 60.00eur gibi bir rakam var davetiye de 29 euro yazıyor. Bunu teminatın 60 euro olması lazım gibi algıladım. Bu doğrumu,? Şimdi ne yapmam gerekiyor? Uçak biletim gidiş 10 haziran bu süre içinde yetişirim? Yardımınızı rica ediyorum çok teşekkür ederim. Merhaba

 60. Selcuk dedi ki:

  Merhaba Almanya başvurusu için parmak izi verdikten sonra hesaptaki parayı cekebilirmiyim

 61. Enis dedi ki:

  Merhabalar Hocam;
  Ben arkadaşımla beraber bir avrupa turu planlıyorum ve ikimizde öğrenciyiz. Onun yeşil pasaportu var fakat benim yok. Gezi planımız 2-3 hafta sürecek.
  Nerden vizeyi almalıyım?
  Gerekli evraklar dışında ne yapmalıyım?
  Hesapta ne kadar para olmalı?
  Daha önce Amerikaya Work and Travel yaptım 3 ay boyunca bunun bir avantajı olur mu?
  Almanya’da amcamlar yaşıyor onun yanına bir davetiye alıp gitsek daha mı iyi olur?
  Ve bu işlemleri yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
  Çok soru sordum biliyorum ama yardımcı olursanız çok sevinirim….

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Hangi ülkeden giriş yapacaksanız, vizenizi oradan almanız gerekiyor.
   Evrakları eksiksiz hazırladıktan sonra yapmanız gereken bir şey yok bence.
   Hesaptaki para ise gideceğiniz ülkeye göre değişebiliyor, bazı ülkeler evrak listesinde “günlük şu kadar para bulundurulmalıdır” maddesi ekliyor.
   Davetiye işini bilemeyeceğim.
   İyi yolculuklar 🙂

 62. bülent dedi ki:

  Merhabalar,
  01.07.2018-10.07.2018 tarihleri arasında Bulgaristan Tralsilvanya ve Romanya turuna ailece katılacağız.Bu ülkeler için Schengen vizesi olmadığını söylediler.Yunanistan üzerinden multi schengen vizesi talep edin fakat Yunanistan ülkesinede giriş çıkış yapın diyorlar.Schengen vizesini daha sonra başka bir gezi olunca kullanabilmek için.
  Yunanistan’da 1 günlük konaklayıp giriş çıkış yaptığımız taktirde Bulgaristan Tralsilvanya Romanya turunda vize sorunu yaşarmıyız.Birde konsolosluk vize süresini kaç gün verebilir.Daha önceden yine turla İtalya ve İspanyaya gitmiştik.Gittiğimiz bu geziler sürernin daha uzun olmasında etkili olurmu.
  Şimdiden teşekkürler.

 63. Esma dedi ki:

  Merhaba.esimle birlikte italya vizesi için başvurduk ilk defa.bana 3aylik vize çıktı eşime çıkmadı ben memurum eşim çalışan.gerrkce olarak maddi durumu gösterir belgelerin eksikliği veya inandırıcılığı demişler.butun belgeler tamdı eşimin hesabında benimkinden daha çok para bulunuyordu.ama değerlendirirken sanırım ayrı değerlendirdiler ben bir hafta önce ikimizin ortak olan ama benim adıma kayıtlı hesaptan eşimin maaş hesabı olmayan yani hareket olmayan hesabına yüklü bi miktar para aktardım ondan olabilir mi acaba.aktardgima dair belgeyi benden almadilar ve ben bu durumu basvuru dilekcesin de de belirtmedim ne yapmamız gerekiyo nasil bir yol izlememiz gerekiyor çok can sıkıcı bir durum

 64. oyku dedi ki:

  Merhaba, ben iki günlük italya gezisi için vfs global ile vize başvurusunda bulundum, Devlet kurumunda mühendis olarak çalışıyorum, Ancak hesapta olması gereken parayı nişanlım bana atmıştı, ordakiler bana anne babaya dair evrak isteyebilirler dediler, reddedilme olasılığı yüksek midir? Düzenli bir gelirim var, bulunduğum kurum tarafından izin onay belgelerim var ?

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,
   Anne-babaya dair neden evrak isteyebilirler, onu anlayamadım açıkçası. Son üç aya ait hesap akışınızı onlara sunduktan sonra…

 65. selçuk dedi ki:

  Merhabalar Sayın Admin,

  Bu yaz için Bulgaristana kız arkadaşımın yanına gitmek istiyorum o yüzden 3 ay kalabileceğim shengen vizesi almak için uğraşıyorum daha önce bulgaristana oradan yollanan davetiye ile aile-arkadaş ziyareti vizesiyle 2 kez gittim. Birkaç avrupa ülkesi ve amerika vizemde bulunmakta. sorum şudur Yünanistandan shengen vizesi alırsam yünanistandan giriş yapmam şart mı ? bir de bulgaristandan yollanan davet mektubu yünanistandan alınacak shengen vizesi için nerede kalacağıma dair kanıt oluşturur mu davetiye almalımıyım?

 66. Adnan dedi ki:

  sızı dınleyerek 3 hafta sonrasına rezervasyon yaptırdım.ve su an cok pişman kaldım sızı dınleyeyerk. vıze 4 gun ıcınde elıme ulaştı. yunanıstan Vizesi

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Burada benim size nasıl bir yönlendirmem oldu acaba? Ben yazının içeriğinde kendi deneyimleri paylaşıyorum sadece.

 67. maksat eziyet dedi ki:

  merhabalar:) sorum şu ki ispanya aldığımız uçak biletleri varış madrid geri dönüş barcelona olduğun için bu ikissi arasındaki yapacağımız yolculuğun otobüs veya tren artık nasıl olucaksa bunu da vize başvurusunda belgelememiz gerekli değil mi?

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Ben daha önce böyle geçişlerimde eklememiştim ama siz biletleri hazır ettiyseniz ekleyebilirsiniz tabii.

 68. Sümeyye dedi ki:

  Merhaba biz otobüsle Avrupa turu yapan 17 günlük bir tur seyahatine başvurduk. Vize için kendilerinin bağlı olduğu tur şirketini önerdiler. Fransa’dan başvuruyorlarmış. Daha rahat ve kolay alırsınız dediler. Fiyat ise 130 Euro. Bizde acaba kendimiz alabilir miyiz diye düşündük çünkü 60 Euro fiyatıymış normalde. İlk defa alacağımız içinde tedirginiz bide otobüsle yolculuk olacağı için hangi ülkeden alacağımızı bilemiyoruz. Bu konuda tavsiyeniz olur mu? Devlet okulunda öğretmeniz

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   İşin içine tur girince ve seyahat süresi de uzun olunca anlaşmalı şirketle de ilerlenebilir gibi geliyor.
   Fakat Fransa’dan giriş yapılacaksa, güzel detaylı bir listede hazırlayıp Fransa’ya kendinizde başvurabilirsiniz.

 69. ismail dedi ki:

  merhaba,
  almanya vizesi alıp karayoluyla bulgaristan,sırbistan,macaristan, hırvatistan,italya ve avusturya turu yapmak istiyorum.
  vize şirketi karayolu seyahati olacağı için problem olmaz mecbur o ülkelerden transit geçmek zorunda olduğun için gidebilirsin dedi.
  acaba herhangi bir problem yaşar mıyım. ya da almanya’ya kadar gitme zorunluluğum var mı?
  ve en çok da italya biraz rota dışında kalıyor gibi, almanya’ya girmeden italya’ya girme şansım var mı ?
  teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,
   KArayolu yolculuğu konusunda pek derin bilgilerim yok ama almanyadan aldığınız vizeyle almanyaya girmeden seyahati bitirdiğinizde, ikinci kez almanyaya vize başvurusnda bulunursanız sıkıntı çıkabilir.

 70. Gizem dedi ki:

  Merhaba ben malta üzerinden vize başvurusunda bulundum ama eksik evragı tamamlayacak vakit sunmadikları için geri çektim simdi Fransa üzerinden almak için başvuru yapacağım 4 gun Fransa da kalıp sonra maltaya gecegim 2 hafta orada olacağım dil geliştirmek adına boyle bir yol izleyecegim sizce doğru mu ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,
   Fransa etabı kısa gibi dil öğrenmek adına ama Malta’dan umarım memnun ayrılırsınız.

 71. Zeynep dedi ki:

  Merhaba. Schengen vizesine başvurdum, öğretmenim. Maaş bordrosu son 3 aylık göndermem gerekirken 1 aylık gönderdim. Sizce problem çıkar mı?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,
   Öğretmenlerde farklı bir prosedür izleniyor mu emin değilim ama 1 aylık evrak sıkıntı çıkarabilir, bence tabii. Umarım sorunsuz hallolur.

 72. Yunus Emre dedi ki:

  Merhabalar , ispanyada n3 aylık eğitim amaçlı schengen vizemi aldım. Erasmus+ stajı için gidiyorum. Sorum şu vize süremi ispanyadayken uzatma şansım var mı ? Var ise hangi belgeler gerekli oluyor , biliyorsanız cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler 😀

 73. selin dedi ki:

  merhaba , ogrenciyim sevgilim erasmusa gidecek bende onu ziyarete gidecegim 6 ayda 2 defa toplam 1 ay kadar oalcak sekilde vizem daha once hic olmadi . Vize islemlerimi nasil tamamlamaliyim ? Hesabimda ne kadar para bulunmali ? Turist vizesi alabilir miyim ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,
   İstenilen evrakları eksizsiz tamamladıktan sonra bir sorun çıkmaz diye düşünüyorum.
   Hesapta gösterilmesi gereken para ise ülkeden ülkeye değişebiliyor, bu detay genelde vize evrak listesinde “günlük şu kadar para bulundurulmalıdır” şekilnde ekleniyor.

 74. Fatih dedi ki:

  Merhaba,
  Almanya vizesi alıp yaklaşık 1 ay tatil yapmayı düşünüyorum . Almanya da tanıdıklarım olduğundan dolayı Davetiye mektubunu yazdırabiliyorum fakat suan öğrenciyim tek gelir kaynağım KYK(kredi) gözüküyor . Kendimi sponsor olarak göstersem banka hesabı acıp 2000£ gibi bir para yatırsam (1 ay için ) sizce şansım ne durumda olur .

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,
   Hesaba birden yüklü para yüklemenin pek doğru bir hamle olacağını düşünmüyorum şahsen ama öğrenci olduğunuz için de süreç nasıl ilerliyor emin değilim 🙂

 75. Baris dedi ki:

  Iyı günler. Ben danimarkaya gideceğim. Öncelikle pasaport için randevu aldım cuma gününe. Randevuya gitmeden harç parasını yatırmam gerekiyor oradan aldığım makbuz ile randevuya gitmem gerekiyor dimi. Pasaportum çıktıktan sonra biletimi seyahat acenta firmasından rezervasyon yapacağım bu yeterli oluyormuş sanırım. Halamın yanına gideceğim kuzenimin düğünü için. Bileti de o şekilde hallettikten sonra önce bana oradan istek mi yapacaklar yoksa ben vize başvurusu mu yapacağım. Yardımcı olur musunuz.

 76. Burcu dedi ki:

  Merhabalar, ben ve kardeşim italya için tur aracılığıyla vize basvurusu yaptık sponsor olarak babamı gösterdik. Babam emekli ,memur yada şirket çalışanı değil kendi işini yapıyor fakat o kadar büyük çaplı bir sey olmadığından bunun yerine kira geliri,tabu ve hesap hareketlerinin bulunduğu yaklaşık içinde 18000 tl bakiye bulunun banka hesap dökümünü gösterdik . Sizce bu vize almamız için yeterli olur mu?

 77. SEL dedi ki:

  Selam
  Ağutos ayında 15 günlük bi tura çıkacağım motor ile artçı olarak. Hesabımda 3 bin tl var. Kalacağımız yerler hazır. Arkadaşımın motor ehliyet, ruhsat belgeleri , uluslar arası sürücü belgesi vs hepsini kendi belgelerimin arasına koydum, fakat idata hesabımdaki paranın yetmeyeceğini söyledi artçı olduğum için yol ücreti verme gibi bi durumum yok sizce çıkar mı vizem acaba 🙁 teşekkürler

 78. kadir dedi ki:

  merhaba,
  Eşim ve bebeğimizle birlikte yunanistan için schengen vizesi alacağım.
  Anlamadığı konu şirket sahibi olarak bütün evrakları hazırladım ancak,
  çocuk ve eşler için sponsor olan kişinin tüm evrakları istenir diye bir ibare
  mevcut. Sayfa saya hazırladığım evrakları eşimin ve kızımın dosyasınada kopya
  olarak eklemek mi gerekiyor. Hepimiz aynı günde randevu aldık. Yoksa hepsi
  benim dosyamda görülür mü? Şimdiden tecrübeniz için teşekkürler.

 79. Yakup dedi ki:

  Merhaba
  Benim aklımda bi sorum var
  Geçen sene eylül 2017 de yunanistan kos adasına
  Bir günlük yunan vizesi aldım
  Gezdim geldim aynı gün
  Benim sorum shangen ülkelere başvuru yapsam vize alma ihtimalim nedir.Bide çalışıyorum sigortam yok şuanda geçmişe dönük var sadece
  Cvp için teşekkirler .

  • admin dedi ki:

   Merhaba,
   İstenilen evrakları hazırlayıp teslim ettikten sonrası için beklemek dışında bir şey diyemeyeceğim. 🙂

 80. meryem dedi ki:

  merhabalar
  İlk kez yurt dışına çıkacağım ve almanyadan davet mektubu aldım. Fakat orada bulunan ailem Fransaya tatile gittiler ve benim Fransaya gitmem gerekiyor bu durumda. Almanya Schengen vizesi aldım giriş çıkışı Fransadan yapsam sorun olur mu?

  • admin dedi ki:

   Merhaba, hangi ülkeden vize aldıysanız o ülkeye giriş yapılması yönünde sistem ama bilemem elbette sorun çıkarırlar mı…

 81. Murat dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben erasmus ile avusturyaya gideceğim vizeye başvurdum büyük ihtimal 6 aylık çok girişli d vizesi verecekler ancak daha sonra avusturyada oturum müsadesine başvurmam gerek, başvuru formunda ilk giriş noktasını avusturya olarak seçtim ancak arabayla gideceğim dolayısıyla ilk giriş noktasından önce pek çok ülkeden geçmiş olacağım son olarak almanyadan avusturyaya geçeceğim başvuru formunda ki işaretlemem yüzünde oturum müsadesi almakta zorluk yaşar mıyım? ve yol hattı üzerindeki diğer ülkelerden geçerken sorun yaşar mıyım? Teşekkür ederim.

 82. Selin dedi ki:

  Merhaba Ekimde satın aldığım italya turu için bir sıkıntım var ve sizden cevap vermenizi diliyorum. Öğrenciyim ve sponsor olarak babamı göstermek istiyordum fakat şöyle bir sıkıntı çıktı babamın amcam ile ortak bir işyerleri var ve burası amcamın üzerine. Babam da bir süredir işsiz gözüküyormuş fakat işyeriyle ilgili tüm parasal şeyler babamın kredi kartı üzerinden işliyor. Babam çalışan gözükmediği için bana sponsor olacak kimse kalmıyor. Bu durumda ne yapmalıyım sizce? Babamın hesabı hâlâ hareketli gözüktüğü için dilekçe tarzı birşey yazarak sorunu halledebilir miyim lütfen yardımcı olun…

 83. Can dedi ki:

  Merhaba, uygun fiyata praga gidis donus bilet aldim 10 gun arayla. Tek başıma gidecegim. Ve ilk yurtdisi seyahatim olacak. Fakat seyahatimda viyana ve budapeste’ye de gitmek istiyorum. Bu sehirlere otobus veya trenle gidecegim ama bunu vize basvurusunda nasil belirtmem gerekir? Yani otobus veya tren bileti almali miyim vize basvurusunda gostermek icin? Diğer opsiyon olarak zaten donus biletim yine Pragdan, dolayisiyla 10 günlük tatilimi sadece çek cumhuriyetinde gösterecek şekilde otel rezervasyonu yapsam daha iyi olur? Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Bence de sadece prag geziniz için bir düzenleme yapabilirsiniz. Ama gideceğiniz yerler için de biletler, konaklamalar hazırsa ekleyebilirsiniz de.

 84. Yasin dedi ki:

  Selam,

  hesapta en az 4 – 5 bin tl yazmışsın güncel kur üzerinden 1000 € bile etmiyor banka hesabından takılma ihtimalim var mı 5 bin tl için?

  • admin dedi ki:

   Bence gideceğiniz ülkenin evrak listesinde yer alan “hesapta gün başına x para bulundurulmalıdır” ibaresini baz alabilirsiniz. Mesela Fransa günlük 120 euro civarı olmak zorunda notu ekliyordu. Yine bu bakış açısı baz alınabilir bence, yani ben öyle yapardım.

 85. gökhan dedi ki:

  Merhaba,
  VFS global şirketi üzerinden Çek Cumhuriyeti Schengen vizesine başvurdum ve bütün evraklarımı eksiksiz teslim ettim(hesap dökümü, çalıştığım firmadan istenen belgeler,seyahat sigortası,otel rezervasyonu,gidiş dönüş uçak bileti vs..). Hesabımda da 10 bin tl nin üstünde bir para var. Fakat beni konsolosluğa görüşmeye çağırdılar ve seyahat amacımı, neden bu ülkeyi seçtiğimi, mesleğimi vs sordular. Seyahat planımla ilgili verdiğim cevaplardan çok tatmin olmadığını hissettim görevli arkadaşın. Sizce red yeme ihtimalim nedir? İçimde reddedileceğine dair bir his oluşmaya başladı da.

 86. Cansu dedi ki:

  Vfs globalin sitesinde yardım almayın demiyor, yetkili olmayan, kapı önünde bekleyen kişilere itimat etmeyin diyor. Aracısız başvurun deme gibi bir lüksleri yok çünkü zaten kendileri de aracı. Ben 5 vizemi de aracısız aldım aracılara karşıyım ama yazınızdaki hatayı düzeltmek istedim. İyi günler.

  • Cansu dedi ki:

   Ama paylaşımız çok güzel olmuş emek vermişsiniz, bilmeyenler için çok faydalı bir yazı, emeğinize sağlık.

 87. Selen dedi ki:

  Merhabalar bir sorum olacak. Fransadan başvuru yaparak schengen vizesi aldım (multiple-3 ay geçerliliği olan). Seyahat planım Paris(2 gün) – Brüksel-Brugge(2 gün)- Amsterdam (4 gün) olacak şekilde olacak. Fakat başvuru esnasında, VFS bana hangi ülkede daha çok kalacaksam o ülkeden başvurmam gerektiğini söyledi. Bende bütün evrak hazırlığımı Fransa ya göre hazırladığım için Belçika otel bilgilerimi çıkarıp başka bir otelden fransayıda dört gün gösterdim. Ama gieceğim tarihe kadar bunu iptal etmem gerekiyor çünkü iptal ücreti ödemek istemiyorum. Belirttiğimden başka bir otel (yani reelde iki gün kalacağım oteli göstersem, pasaport kontrolünde bir sıkıntı çıkar mı? ya da başka bir öneriniz var mı.

  Çok acil dönüş yapabilirseniz çok memnun olacağım.

  Şimdiden teşekkür ederim.

 88. Canberk Okut dedi ki:

  Merhabalar,Meslek Yüksek Okulu Öğrencisiyim.. Benim şubatın 1 inde Hollanda’ya kız arkadaşımı ziyarete gitmek istiyorum, Babası bana belediye onaylı davetiye formu 3 aylık maaş bordrosu ve dilekçe yollayacak dilekçe de (kızımın arkadaşı olan can masraflarını ben üstleneceğim) gibi bir ifade yazacak kendi finansal belgelerimde ise annem vefaat ettiği için annemim SGK 4a ölüm aylığını alıyorum bunu gösterirsem kabul olur mu? 2-)kabul olmaz ise ablamı sponsor gösterebiliyormuyum? 3-) eğer kendi aylığımı gösterir ise ne olasılıkla kabul olur? not: Daha önce Yunanistan kapıda vize si var

 89. ayberk dedi ki:

  Merhabalar perşembe günü macaristan vizesi için vize görüşmesine gidicem.Öğrenci olduğum için sponsporlu gidicem.Babamın bankasında hesap haraketleri düzgün ve yüksek meblalar var fakat dolar üzerinden parasını bankada tutuyor.Babamın hesap dökümündeki miktar vize için yeterli mi ,ben kendi hesap dökümündeki miktar 400-500 tl civarı babamdan kendi hesabıma havale yapmalımıyım yoksa bir sorun çıkarırlar mı ?

 90. Gala19 dedi ki:

  Merhabalar Almanya aile ziyareti için vize başvurusu yaptım,almanca ögretmenligi okuyorum,daha önce almanyada ögrenci olarak bir kaç sene bulundum.Davetiyem var,sponsor olarak kendim banka hesabıma biriktirdigim parayı yatırdım 8 bin tl civarı,üstüme araba var,1 ay kalmak isstiyorum sizce olumlu sonuclanır mı?

 91. yusuf dedi ki:

  Güzel bir paylaşım olmuş teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir