İlk Kez Schengen Vize Başvurusunda Bulunacaklara Öneriler

Öncelikle ilk önerim, Schengen vize başvurusu için daha işlemlere başlamadan, kendine dert edinen kişilere; sıkıntı yapmayın.

Zaten, hayalini kurduğun şehre ya da şehirlere para biriktirip  gitmeye çalışmak, ucuz uçak bileti kovalamak, yeterince insanın içine dert olabilecek bir süreçken bir de vize başvuru muhabbeti gerçekten oldukça can sıkıcı olmakta.

Tecrübelilere diyecek sözüm yok ama ilk kez Schengen vize başvurusunda bulunacak olan kişilere birkaç önerim var. Kendi deneyimlerimden de yola çıkarak, süreci madde madde açmak istiyorum.

 

 

Yolculuk Nereye?

Vize başvurusu muhabbetine başladıysanız, çoktan gideceğiniz ülkeye uçak bileti almışsınızdır diye düşünüyorum.
Pek çok ülkenin kendine göre bir resmi ofisi var. Vize başvurusu için ilk önce oralardan randevu almanız gerekli.
Diyelim İtalya’ya gidiyorsunuz; iData’nın internet sitesine gidip, randevu kısmını tıklayın ve süreci takip edin.
İşte seyahatinize göre, Google’a “X ülke vize başvurusu” yazınca karşınıza muhtemelen yetkili ofisin adresi çıkacaktır. Ona göre randevunuzu alınız.

 

-Randevu alırken de, seyahat tarihinizden bir ay öncesine vize başvuru tarihi almanızda fayda var. Yani bu da demek oluyor ki, ülkesine ve sezon yoğunluğuna göre değişse de, vize başvuru tarihi için randevu merkezini en az 7 hafta öncesinden aramanız ya da online başvuru yapmanız önemli. Bazı ülkelerde, 3 hafta sonrasına gün verildiği göz önünde bulundurulunca, tabii bu önemli bir konu.

İtalya ya da Yunanistan için hem online hem de telefon üzerinden vize randevusu alınırken, Almanya sadece online randevu sistemini kullanmakta. Bu tür farklılıklar olabiliyor.

Online ya da telefonla, vize başvurusu için randevu almaya hazırlanırken, pasaport bilgilerinizin yanınızda olmasında fayda var.

-Ülkelere göre bildiğim vize başvuru merkezlerini de aşağıya bırakıyorum.

İtalya – Almanya: iDATA

Fransa: VFS Global

Yunanistan: Kosmos

Avusturya: VFS Global

 

Evrak Hazırlık Süreci

Geldik en panik olunan kısma. Evrakların pür dikkat hazırlanması önemli. Evet, bu konuya önem verilmeli bence de ama gereksiz panikten de uzak durulmalı.

Gideceğiniz ülke için vize başvuru tarihi aldınız ve o büyük gün gelene kadar da evraklarınızı hazırlama noktasına geldiniz.

-İlk yapmanız gereken, gideceğiniz ülkenin sizden talep ettiği “Gerekli Evrak Listeleri”ni yazıcıdan çıkarmanız olacak. Vize randevusu aldığınız internet sitesinde evrak listeleri mevcut. Genel tablo aynı olsa da, bu evraklar ülkeden ülkeye farklılık göstermekte. O yüzden kulaktan dolma bilgilerle ilerlemeyin. İyice okuyun.

Yazıcıdan aldığınız çıktı üzerinden tik ata ata gitmekte fayda var.

Her şeyi yazıldığı gibi yaptığınız zaman endişe edecek bir şey de olmayacak.

 

Benim bu konuda sadece bir-iki ek önerim var.

İlki; ıslak imza önemli. Mesela Seyahat Sigortası konusunda, dekontunuzu bankadan ıslak imzalı almanızı tavsiye ederim. Islak imzasız olan online dekontu, var olan vizenizle seyahat ederken kullanmak daha doğru gibi.

İkincisi; Hesap Dökümü. Vize başvuru randevunuza gitmeden önce hesabınıza yüklü miktarlar yatırmaktan uzak durmanızı tavsiye ederim. Birden yüklenen bu yüklü para, takdir edersiniz ki dikkat çekecektir.

Eğer ülke, “hesabınızda, kalacağınız gün başına, şu kadar para mutlaka olmalıdır” tarzı bir ibare de bulunmamışsa para miktarına çok takılmanıza gerek yok bence. Elbette sıfır limit görünmesin ama maksimum 4-5 Bin TL normal koşullar altında yeterli olacaktır.

Son üç aylık hesap hareketlerinin talep edilmesinin bir sebebi de, sizin yaşadığınız ülkedeki olağan düzeninizi vurguluyor olması. Meselenin bir kısmı, “Bak ben bu ülkede yaşıyorum, para kazanıp, harcıyorum da ve tekrar buraya dönüp, paramı harcamaya devam edeceğim!” mesajı vermek. En azından benim gözlemlediğim.

 

 Aracı Vize Şirketleri Hakkında

Bence bireysel schengen vize başvurusu için aracı vize şirketlerine pek gerek yok. Bunu ben demiyorum, yani ben de diyorum da tabii ama Vfs Global’in aşağıdaki açıklaması es geçilmemeli. Olur da bana inanmazsanız:)

 

 

Yani, Vfs Global’in ya da hangi ülkeden başvuruyorsanız o ülkeyle hangi resmi şirket ilgileniyorsa, onların web sitelerinde paylaştığı süreç üzerinden bizzat kendiniz ilerlemelisiniz. İlk Schengen’iniz de olsa.

Giriş ve sonuç kısmı da dahil olmak üzere, bütünüyle bu sizin süreciniz. Aracı şirketin nasıl bir esprisi var hala anlamış değilim. Aracı şirkete gitmek gibi bir gaflette yakın bir arkadaşım bulunduğu için de süreci ucundan kıyısından yakalamış oldum. Başımdan geçeni de kısaca paylaşmak isterim.

 

Yıl 2015. Arkadaşımla Yunanistan seyahatimiz için Kozmos’dan vize başvurusu için bir ay önceden randevumuzu aldık, evrak telaşına düştük. Arkadaşımla randevu zamanı açısından aramızda bir-iki gün vardı. Ben başvuruya gittim ve evraklarımı verdim. İşte o arada Atina’da grev sesleri yükseldi. Türkiye’deki Konsoloslukta, Atina’daki iş yavaşlığından başvuru işlemlerine yetişemeyeceğini söyledi ve arkadaşımın randevusu da dahil olmak üzere, tüm alınmış randevuları birkaç hafta sonraya öteledi.

Yeni başvuru tarihi ise Atina uçağımızın kalkacağı gündü. Okey. Tabii ki panik olduk ve ne yapsak derdine düştük. Bu arada benim pasaportum da hala konsolosluktaydı.

Çevremizin de verdiği yönlendirmelerle aracı vize şirketlerinden birine gittik. Onlarla ilk konuşmayı yaptığımızda, seyahatimize tam bir ay vardı. Bizim için hızlıca randevu alıp, evrakları da onlara iletince her şey kolay olacak diye düşündük ama öyle olmadı.

Vize randevumuz,aracı şirketle ilk iletişime geçtiğimiz tarihten iki hafta sonraya alınmıştı. İşte evrakları onlara ilettik, bir de 100 TL verdik üzerine ve randevu gününü beklemeye başladık.

 

Randevu günü, evrakları aracı vize şirketinden gelen kişiyle verdik, vize başvuru merkezinde yine süreci biz takip ettik doğal olarak, sonra evrakları  verdiğimize dair, başvuru merkezi bize takip numarası verdi ve çıktık. Beklemeye başladık. Ara ara bir gelişme var mı diye aracı vize şirketini yokladık ama “süreci takip ediyoruz, bir değişiklik yok” dediler.

Sonra günler geçti gitti ve seyahate 4 gün kaldı. Ortada hala pasaport ve vize yok. Vize Başvuru Merkezinin takip için vize de verdiği numarayla kontrol ettik ki, günler öncesinde eksik evrak var diye not düşmüşler. Bingo!

Aracı şirketin bundan tabii ki haberi yok. Biz koştur telaş eksik evrağı iletmek için vize başvuru merkezine gittik ama mülakat için yeni gün almamız gerektiği söylendi. Aracı vize şirketinin bu noktada da tabii ki bir yardımı olmadı. Yine biz koşturduk her şeye. Kısaca yeni alınan mülakat tarihiyle birlikte, hiç bir şey yetişmedi.

Arkadaşım vizeyi alamadı ve uçak kaçtı.

 

Demem o ki, aracı vize şirketinin ekstradan yaptığı pek bir şey yok, ya da bize öyle denk geldi. Kendi sürecinizi kendiniz takip edin.

Her şeyi dikkatlice okuyup, harfi harfi yaptıktan sonra sorun oluşturacak ne olabilir ki?

 

Sonuç Ne Zaman Belli Olur?

Evrakları verdiniz, vize başvuru merkezi de size takip için bir numara verdi.Tamam bundan sonrası için takip süreci başlıyor. Dediğim gibi sezon yoğunluğuna göre de değişir elbette ama evrakları teslim ettikten 3-4 gün sonrası için vize durumunuz belli olur.

Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra da geriye, o sihirli tarihe bakma anı kalıyor.

Ne kadar vize verdiler acaba? Bu sorunun cevabı bir kere de yüzümü güldürse keşke…:)

Benim vize sürelerimde hiç istikrar olmadı. “Neye göre kaç ay aldım?” bilemiyorum. Bakalım, sıradaki vizemden uzun bir tarih için umutluyum.

İlk Kez Schengen Vize Başvurusunda Bulunacaklara Öneriler

 

This Article Has 59 Comments
 1. Muhammet Saç dedi ki:

  Teşekkürler !

 2. Fırat dedi ki:

  Merhaba , ben ispanya vizesi başvurusu yapacam ve bu benim ilk vize başvurum olacak onun için biraz panik ve telaşlıyim eğer yanlış ve eksik yapsam diye . Randevu alırken
  Randevudan sonra hemen evraklarimi yapmalıyım? ? Ben turizm sektöründe garsonluk yapıyorum , Madrid’e seyehat edecem ve bana ordan istek gelecek arkadaşımdan onların misafiri olacam Otel için rezervasyon yapmayacağım. Uçak billetimi de o kesecek, şimdi randevu için gittiğimde tam olarak hangi evraklar gerekiyor !!!

 3. Burhan dedi ki:

  Merhaba.

  Eşim ve ben emekliyiz. Geçen sene Fransa’dan sorunsuz 6 aylık multi schengen vizesi almıştık ve bununla 2 defa aralıklarla yurt dışına çıkış yaptık.

  İlk çıkışımız seyahat acentası aracılığıyla oldu ikincisinde ise münferit çıkış yaptık.

  Bu sene yine münferit çıkış yapacağız. Gidiş dönüş uçak biletlerini ve 15 günlük tüm konaklamalarını internet üzerinden ödedik.

  Yalnız beni düşündüren tek şey şu oluyor;

  15 günlük seyahatte Fransa’dan ilk girişi yapmak zorundayım yapılan program gereği.
  6 gün Fransa da kalınacak ve 9 gün de ispanya’da.

  İspanya konsolosluğu ilk girişin Fransa’dan yapılacağı konusunda sorun yaşatır mı?

  Dediğim gibi bütün seyahat programı öncesinde bu şekilde yapıldı ve bunu değiştirme şansı da oldukça zor. Ödenen uçak biletleri ve oteller.

  Bu konuda bizi aydınlatırsanız seviniriz.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Fransa’dan vize aldınız ve yapmış olduğunuz seyahat kapsamında ilk olarak Fransa’dan giriş yapıp, sonra İspanya’ya geçiş yapacaksınız değil mi, yanlış anlamadıysam?

   Genel olarak en çok hangi ülkede kalacaksanız, o ülkenin vizesine başvurun cümlesi söylenmekte ama bu tamamen o ülkeye ve pasaport kontrolündeki memura bağlı biraz da bence. Sorun çıkaracakalrını sanmıyorum açıkçası, vakit geçireceğiniz ülkeler arasındaki gün paylaşımı birbirine çok yakın. Tavsiyem, dönüş uçak biletini ve konaklama bilgilerinizi giriş yaparken pasaport kontrolü sırasında yanınızda bulundurmanız olacak.

   Tabii, şu saatten sonra hiç bir şeyi değiştiremeyeceğinize göre yaşayıp görmek kalıyor galiba 🙂

 4. Burhan dedi ki:

  Evet aynen öyle. İspanya vizesiyle ilk giriş Fransa’ya yapılacak ve 6 gün sonra oradan karayolu ile 9 günlüğüne İspanya’ya geçilecek. ☺
  Teşekkür ederim…

 5. Mert dedi ki:

  Merhaba!
  Ben ogrenciyim, ilk defa yurt dışına cikicam ve vfsglobal den cek cumhuriyeti icin vize basvurusu yaptim ve teminat olarak sadece kendi banka hesabimi göstereceğim(yaklasik 4500 lira var) ve malesef son gun yuklu bi miktar yatircam. Ayrica booking.com dan yapilan odemesiz rezervasyonlarinda sıkıntı yaratabileceğini duydum. Sizce geri cevrilme olasiligim nedir? Teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Tabii ki, söyleyeceklerim sadece tahmini şeyler olacak. Vize randevusundan bir gün önce hesaba toplu para yatırmak pek tavsiye edilen bir şey değil gibi, ama ne olup olmayacağı hiç belli olmuyor, her ülkenin kendine göre değişebiliyor. Otel rezervasyonu için ise bu ücretsiz iptal edilebilir olanlardan değil mi? Genelde ben de öyle yapıyorum, eğer aynı şeyden bahsediyorsak. Geri çevrilme olmaz umarım, istediğin gibi geçer her şey:)

 6. Sinem dedi ki:

  Merhaba ilk defa isoanya vizesi için başvuracağız eşim bankacı ben diş hekimiyim ev kredisi ödüyoruz ve bu aralar yoğun olmak üzere eksili hesplarımızı kullanıyorız hesabımı eksiye düşüp ayın 15inde tekrar artıya tabi ki geçiyor bu eksili hesaplarımız vize sürecinde sıkıntı yaşatır mı bize acaba ? Çünkü 3aylık hesap özeti vermemiz gerekliymiş ekimin başında gideceğiz şimdiden eksili hesaplarımız için önlem almamız gerekecek sıkıntı olur diyecekseniz şimdiden teşekkür ederim cevabınıza ve bir de booking den yaptığımız rezarvsyon snırım sıkıntı yaratmz değilmi orada vardığımız ödeme yapacağız çünkü

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Yorumlarım tabii ki, kişisel fikirlerimden ibaret ama üç aylık dökümü istemelerinin sebebi aslında “son üç aydır burada yaşıyorum ve burada para kazanıp, harcıyorum” demek gibi bir şey. O yuzden, eğer evrak listesinde, şu kadar gün için şu kadar para göstermelisiniz gibi bir ibare yoksa, hesabınızda makul miktarda göstereceğiniz para yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Yani, vize görüşmesine eksi bakiye ile gitmedikten sonra sorunla karşılasmazsınız bence diye düşünüyorum:)

   Booking konusunda da, genelde otelde ödeme oluyor diye biliyorum, en azından ben de şu zamana kadar hep öyle yaptım. Umarım her şey yolunda gider…

 7. Sedat dedi ki:

  Merhaba ben Almanya’ya turistik seyahat planlıyorum. Bir şirkette çalışıyorum. Daha önce hiç yurtdışına çıkmadım yani pasaportum boş. Bu durum vize almamı olumsuz yönde etkiler mi? Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar, talep edilen evrakları istenilen şekilde verdikten sonra hiç bir sorun olacağını düşünmüyorum. Teşekkürler 🙂

 8. asu dedi ki:

  merhaba 1 yıl önce maltaya başvurmuştum vize reddi almıştım. sebep sunulan belgeler inandırıcı değilmiş, şimdi öğrenciyim 1 haftalık ve 8000 tllik hesap dökümüyle kız kardeşimi sponsor göstererek başvurmayı düşünüyorum fakat maltaya değil yunanistana. sizce red alma durumum var mıdır?

  • admin dedi ki:

   Merhaba, red alma kısmı belki hesabınıza birden yüklenen toplu parayla da(eğer öyleyse tabii) ilgili olabilir. O yüzden yüksek miktarlar gösterme derdinde olmadan, kendi hesabınızla başvurmanız belki daha doğru olabilir.
   Sevgiler

 9. Gülşe dedi ki:

  Merhabalar. Ev hanımı annem ve ben İtalya turuna çıkmayı düşünüyoruz. Ben 29 yaşında bekarım ve uzun zamandır çalışmıyorum, annem de ev hanımı. Emekliliği vs. yok ancak istenen teminatlara göre bir haftalık gezi için ikimize gerekenin de üstü miktarda vadeli mevduatı, ortak tapulu malı ve biraz kira geliri var. Babam emekli ama maaşı düşük sayılır. Benim ise belgelenebilecek bir gelirim veya birikimim yok. Sadece şahsi kredi kartımı ve faturaları internet üzerinden ödemek için açık tuttuğum, her ay birkaç yüz liralık miktarlarda hareket gösteren bir vadesiz hesabım var. Gerekli belgelerde hep “ev hanımına eşi sponsor olmalı” gibi ibareler mevcut ancak belirttiğim maddi durum göz önüne alındığında anneme ve bana babamın sponsor olması mı gerekir, yoksa annem hem kendi masraflarını hem benimkileri üstlenebilir mi? İkimizin de pasaportu 2013 yılında alındı. Annem hiç yurt dışına çıkmadı, ben de sadece iki kez vizesiz ülkelere seyahat ettim. Yani ilk kez vize başvurusunda bulunacağız. Tur satın alıp vizeye de başvurmadan önce bu konu hakkında biraz da olsa bilgi edinmeye çalışıyorum. Siz hangi yöntemi izlemenin daha sağlıklı olacağını düşünüyorsunuz?

  Biraz uzun yazdım kusura bakmayın ama çevrenizde benzer tecrübeler gördüyseniz ve bilginiz dahilindeyse cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Ben, çalışan kişiler için vize sürecine daha hakim olduğumu düşünüyorum. Bu konuda yanlış bir şey söyleyip, sizi farklı yönlendirmek istemem açıkçası. Ama tur almayı planlıyorsanız, onlar bu konuda detaylı bilgiyi paylaşıp, size yardımcı olacaklardır diye düşünüyorum. Umarım istediğiniz gibi ilerler süreç 🙂

 10. Kaan dedi ki:

  Merhabalar.Antalya’da yaşıyorum ve ikamet ediyorum.Özel bir okulda Özel Güvenlik Görevlisiyim.İşyerimde 1. yılımı doldurmama az süre kaldı.Yıllık izin süremin 5-6 günlük kadarını Avusturya-Viyana turistik tatil yaparak değerlendirmek istiyorum.Diğer soru-yorum yazan şahıslara benzer mi bilemiyorum ama benzeri durum sözkonusu ise lütfen kusura bakmayın.Benimde pasaportum elimde (2017 tarihli) ama yurtdışına çıkma fırsatım olamamıştı.Hatırlatacağım üzere 2018’in yaz aylarına doğru iznimi kullanacağım.Vfs Global’a başvurmadan önce neler yapmalıyım?
  Uçak bileti & Otel’i garantiye almam gerekiyor zannedersem.Yalnız işyerimin maaş ödemesi anlaşmalı banka tarafından sağlanıyor.Bunun haricinde ise 4 farklı bankadan kredi kartlarım var.Başvuru esnasında diğer banka/kredi kartlarımın da ekstresini isterler mi yada mesleğim “turistik vize” için olumsuz etken olabilir mi?
  Ben tek başıma gitmek istiyorum yani herhangi bir tur acentesi ile gitmek istemiyorum.Bu durumlar doğrultusunda bana tahmini 6 günlük Avusturya vizesi verirler mi veyahut önerileriniz varsa yazmanızı rica ediyorum.
  Teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,
   2018 yazında gitmeyi planlıyorsanız, gideceğiniz tarihten bir-iki ay önce vize başvuru merkezinden randevu aldıktan sonra, zaten gerisi su gibi gelecektir.
   Bahsettiğiniz şeyler, sizden istenecek olan evrak listesinde de mecburi bilgiler zaten. Mesleğinizin sorun olacağını düşünüyorum. Maaş ödemenizin son üç aylık dökümünü vermeniz yeterli olur gibi. Ama dediğim gibi, Avusturya’nın sizden isteyeceği evraklar arasında ekstradan bir şey varsa bilememe tabii. İstenilen tüm evrkları eksiksiz hazırladıktan sonra çıkmaması için bir sebep yok bence. Şimdiden iyi tatiller,

 11. Gülce dedi ki:

  Merhabalar,

  Bir tur şirketinden Almanya çıkışlı beneluks tatili satın alacağız.
  Bize ilk kez schengen alacağımız için konsolosluğa parmak izi vermeye gitmemiz gerektiğini söyediler.
  Benim direkt olarak IDatadan kendim başvuru yapmamla sizinle yapmam arasındaki fark nedir dediğimde ise biz sizin yerinize IDatadan randevu alıyoruz yani siz direkt konsolosluğa gitmiş olucaksınız bir daha IData ya gitmenize gerek kalmayacak dediler.. benim direkt iDatadan başvurmamla turdan almam arasında da 2 kişi için 60 euro fark var. Nasıl ilerleyelim sizce?Bilgilendirirseniz sevinirim, çok teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,
   Tabii ki, bu soruya cevap olarak tur şirketiyle yapın ya da yapmayın gibi kesin bir şey söylemek istemem. Ama ben bu zamana kadar hep kendim randevu alarak ilerledim hep, ufak tefek sorunlar çıktıgı da oldu ama genelde hepsi çözüme kavuştu. Mevzu bahis para az bir şey değil.
   Tur şirketi tüm süreci takip etmeyi istiyor olabilir ama “vize sürecini siz kendiniz de yapabilirsiniz” gibi bir opsiyon sundularsa tek başınıza devam edilebilir pekala.

   Almanya gibi bazı ülkelerin de vize evrakları konusunda titiz yaklaştığını biliyorum. Eksiksiz bir şekilde düzenlerseniz her şey yolunda gider diye düşünüyorum. Umarım kolayca geçer süreciniz.

 12. gülcan dedi ki:

  Merhabalar,
  Kasım ayında benelüks tatiline çıkmayı planlıyoruz. Tur şu şekilde:
  Düsseldorf çıkışlı sonrasında Bürksel’de 1 gece, Paris’te 3 gece, Lüksemburg’ta 1 gece, Amsterdam’da 2 gece sonrasında tekrar Düsseldorf’dan İstanbul.
  Schengen vizesini Almaya’dan mı almamız gerekir, yoksa en çok konaklayacağımız yerden mi?

  Çok teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Bu konuda tur şirketinizden de bilgi almanızda fayda var. Ben böyle ikili bir seyahat için başvururken (Paris giriş-Amsterdam çıkış/ sadece bir gün Amsterdam’da daha fazla kalacaktım) Fransa vize merkezi neden Hollanda’dan başvurmadığımı sormuştu. Vize çıktı, Fransa’dan giriş yaparken de bir sorun olmadı ama gerçekten hassas bir konu, özellikle işin içinde Almanya varsa.

   Ben Almanya’dan başvururdum büyük ihtimal. Bu arada vize başvuru merkezine de danışmıştım ilk başta, Fransa vize merkezi; “en çok nerede kalacaksan oradan al demişti”, çünkü genel prosedür cümlesi bundan yana. Ama işin içine tur girince nasıl oluyor tam emin değilim.

   Almanya vize merkezi veya tur şirketinizden de bir bilgi almanız iyi olabilir.

 13. elif dedi ki:

  Şöyle bir durum var ben öğrenciyim ama erasmus dışında sadece gezip görmek için Fransa ya gitmek istiyorum.
  Bu durumda öğrenci vizesi verilmiyormuş sanırım. İlla eğitim için gittiğini kanıtlamak gerekiyormuş. O yüzden turistik vizeye baktım ve kalacağım her gün için 120 euro hesabımda olması gerektiğini öğrendim. Haliyle öğrenci olduğum için 10 günlük bu tutarı hesabımda bulunduramam ama öğrenci vizesi de alamıyorum bu durumda ne yapmamı önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Ne kadar yükseltmişler günlük ücreti :/ Benim bu konuda bir önerim olamaz ne yazık ki…

   Eğer illa Fransa’ya gitmen şart değilse, banka hesabında göstermen için günlük ücret istemeyen ülkeler de var. Onlara da belki bakabilirsin. İtalya istemiyor diye biliyorum.

   Fransa için de vize merkezini arayıp oradaki yetkililerden de bilgi alabilirsin. Belki yazılı olmayan bir yol vardır.

 14. Ramazan dedi ki:

  Merhaba! Usanmadan sıkılmadan tek tek bütün soruları pozitif bir dille cevaplamış oluşunuz takdire şayan gerçekten.
  Müsaadenizle soruma geçmek istiyorum: Ben 2018 Mayıs ayında İspanya’ya Turistik bir gezi planlıyorum. Ve yanımda üniversite öğrencisi kardeşim de olacak. İlk Schengen vize başvurum olacağı için, istenen belgeler açıkçası gözümü korkuttu. Zira çalışmış olduğum şirketten, konsolosluğun istediği belgeleri istesem, nahoş bir tavırla ‘İstersen bir de şirketi üstüne yapalım, ne dersin?’ karşılığını almam kuvvetle muhtemel. Tecrübelerinize dayanarak, şirketten ibrazı istenen belgeleri ben nasıl alabilirim? (Faaliyet Belgesi, Ticaret Sicil Kaydı, İmza Sirküsü vs.) Bu bir.
  İkincisi de, kardeşime yasal sponsor olabilir miyim? Anne-baba şartı var mı sponsorluk için?
  Bir diğer sorum da, Ankara’daki Büyükelçilik başvurusu. Yukarıda başınızdan geçen Yunanistan aracı kurum başvurusunu okudum. Ancak başvuruyu aracı şirket ile yapmam gereken bir durum var. Şahsi olarak Ankara’ya gidecek durumda değilim. Seyahatten 2 ay önce başvuru yapıldığı takdirde bir sorun yaşanmaz umarım? (Parmak izi için çağırmalarında bir problem yok.)

  • admin dedi ki:

   Teşekkür ederim 🙂

   Şirketten isteyeceğiniz belgeler için bir sorun çıkmaması gerek, genel insan kaynaklarının ya da bu işle kim sorumluysa onların elinin altında devamlı olan evraklar. Zor bir yanı ya da nahoş olacak bir durum söz konusu değil bence bu. Sponsorluk konusunda pek bir bilgim yok, yanlış yönlendirme yapmayayım.

   Her aracı şirketi elbette kötü değildir, sadece tedbirli ve dikkatli olmak iyi olacaktır açısından yazmıştım ben de o notu. İki ay yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Bir,bir buçuk ayda isabetli olabilir.

   İyi seyahatler şimdiden.

 15. Samed dedi ki:

  Merhabalar İtalya için vize başvurusu yapacağım ama idata bulunduğum ili kapsamıyor. Memur için hangi evraklar lazım olur? Banka için sadece 3 aylık maaş bordrosu yeterli mi yoksa hareket dökümü olan belge de istenir mi ?

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   İşlemlerinizi, idatanın kapsamında olan en yakın bir şehirde gerçekleştirmeyi düşünürseniz, idata.com’dan da memurlar için geçerli detaylı evrak listesine ulaşabilirsiniz. Belki bu link işinize yarar: https://www.idata.com.tr/ita/tr/p/gerekli-evraklar-ita#//

   Böyle bir detay var: MADDİ GELİR EVRAKLARI
   Şahsın maddi imkanlarını gösterir evrak : Banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış, son üç aylık ve tercihen maaş yatış işlemlerini gösteren hesap cüzdanı/dökümü aslı ve okunaklı fotokopisi, gelir beyanları, son üç ayın kaşeli ve imzalı maaş bordroları, emeklilik gelirleri, kira kontratları, tapular.

   • SAmed dedi ki:

    Bu evraklar çok değil mi kira kontratları, emeklilik gelirleri vs. Maaş bordrosu hesap dökümü yeterli olmaz mı

 16. melis dedi ki:

  Merhabalar esim ve ben Italya icin 10 gunluk vize almak istiyoruz. Esim emekli ben ev hanimiyim. Kirada oturuyoruz. 10 gunluk vize icin ucak biletleri ve kalicak yer haric, hesabimizda ne kadar para göstermek zorundayiz. Bilgi verirseniz sevinirim.

  Saygilarimla.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   İtalya vize başvurusu esnasında “günlük olarak hesapta şu kadar ücret bulunmalıdır” gibi bir istek talep etmemekte. Hesabınızda para gösterirken, birden yapılan yüklü para transferlerinden uzak durmanızı tavsiye ederim sadece. İstenilen şey son üç aydaki hesap hareketleri, ki hesapta toplu para gösteriminden daha önemli bir konu diyebilirim benim gözlemlediğim. Kendi maddi durumunuza göre hesabınızda onu göstermeniz yeterli olacaktır.

   • melis dedi ki:

    10 gunluk vize icin ucak bileti , otel rez.dan sonra 10.000 tl göstermek yeterli olabilir ozaman ? Esim ve benim icin.

 17. melis dedi ki:

  Ucak biletimizi konsolosluga italya giris cikisli göstersek, ama donusumuz baska bir schengen ulkesinden olursa sorun olur mu ?

 18. Duygu dedi ki:

  Merhaba
  Ben ve 3 küçük kızım hollanda ya birkaç gunluk tatil ve gezi için başvuru yaptık .bütün evraklar tamam üstüme 2016 aracım var ssk li calisanm ve banka giriş cikislarim iyi yani bir bankadan 60 bin tl giriş çıkış diğer bankadan 90 bin tl giriş çıkış var son altı da. Ve 6500 tl hesapta param vardı sizce şansım varmi

 19. Çiğdem dedi ki:

  Erkek arkadaşım Hollanda’da erasmus yapıyor ve bir haftalığına onu ziyaret etmek için Hollanda’ya gitmek istiyorum. Bununla ilgili iki sorum var;
  1- Babam asgari ücretle çalışıyor, annem şu an işsiz. Üzerimize bir ev var. Ben de İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum. Öğrenci olduğum için babamın bana sponsor olması gerekiyormuş. Babamın asgari ücret alması sponsor olması konusunda bir sorun yaratır mı? Banka hesabına para koymamız bu işi kolaylaştırır mı? Bu şartlarda vize alanlarınız var mı?
  2- Erkek arkadaşım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ama Hollanda’da oturma izni olduğu için bana davet mektubu gönderebilir mi? Onun davet etmesi şüpheye sebep olur mu?

 20. Eser dedi ki:

  Merhaba. Kız arkadaşım ve ben yunanistan girişli makedonya ve macaristan gezisi yapmayı planlıyoruz. O bir şirkette insan kaynakları müdürü ve evrakları hazır. Bende öğrenciyim ve kendime ait bir hesabim yok. Işyeri sahibi ablam bana sponsor olacak ve evrakları hazır. Çarşamba günü için vize şirketinden randevu aldık. Ablamın euro hesabında 3000 var ve diğer tl hesap ekstereleri de 6 aylık alınmış durumda. Uçak biletlerini satın alıp oteller ve interrail bilet hazır . Sorum atina makedonya ve macar gezisi çıkış olarak tekrar atina mi yapmak zorundayız yoksa macar çıkışı yapabilir miyiz?

 21. Ali Özçelik dedi ki:

  Merhaba benim sigortam yok ve şu anda çalışmıyorum halen yüksek lisans öğrencisiyim daha doğru bir ifadeyle işsiz ve sigortasızım. ETS, Pronto gibi şirketler aracılığıyla haftalık yurt dışı turlarına katılmak istiyorum. Mesela Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere yada Amerika gibi ülkelere gitmek için vize alabilir miyim? İşsiz ve sigortasız olmam acaba bir sorun olur mu? Bankada küçük (cüzi bir miktar) bir hesabım var, kendime ait arabam var. Acaba vize alabilir miyim? Bahsettiğim gibi sadece tur şirketleri aracılığıyla gitmeyi düşünüyorum, cevaplarsanız çok memnun olurum, iyi günler iyi çalışmalar dilerim.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,
   Tur şirketleri bu durumda nasıl ilerliyor pek emin değilim ama elbette de bir çözümü vardır, bence yönlendirme açısından yardımcı olurlar 🙂

 22. Derya dedi ki:

  Merhaba eşimle birlikte yılbaşı tatili icin almanyadan uçak bileti aldık almanya vizesine basvuracagiz vize baslangic tarihi ucak biletimizin tarihi ile aynı mi olur

 23. Can dedi ki:

  Merhaba. Ben geçtigimiz yaz Fransa’ya vize basvurusu yaptim. Vizem geri donecegime dair bir kanit sunamadigim ve seyahat nedenlerimi kanitlamadigim icin reddedildi. Vize basvurumu halam ravetiyeye gondererek gerceklestirdim. Simdi ara tatilde 20 gunluk bir tatil planliyorum. Ama bu sefer vize basvurusunda ucak bilet rezervasyonuyls yapmao istiyorum. Davetiyemin yanina ekstra olarak halamlarda kalmayacagimi onlara uzak olan Paris’te kalacagimi halamlarinda oraya gelecegini yazmayi dusunuyorum. Sizce mantikli mi? Ayrica unibersite ogrencisiyim. Sizcebir kere davetiye ile basvuru yapip red almisken simdi otel rezervasyonu ile yapmam sikinti yaratir mi?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Bence davetiye mevzusunu hiç dahil etmeden, otel rezervasyon+uçak bileti gibi olmazsa olmaz bilgileri ekleyip o şekilde başvurabilirsiniz. İstedikleri tüm evrakları eksiksiz bir şkilde ekleyip, davetiye olmadan da halledebilirsniz diye düşünüyorum.

 24. aras dedi ki:

  merhaba ilk vize almaya çalışmam olacak ve aralıkta italyaya gitmek istiyorum ama ikamet adresimden dolayı istanbula gitmem gerektigi söylendi. ve iki defa gidecegim söylendi devlet memuru oldugum icin o kadar iznim yok. bende ankaradan fransa vizesi alıp italyay gidebilrmiyim . örnegin fransada davet gelse kac gün vize alabilrim. ayrıca fransa vizesi ile ilk olarak italyaya gitmem sorun olurmu?

  • admin dedi ki:

   X ülkeden vize alıp Y ülkeye girmek biraz riskli bir durum olabiliyor. Pasaport kontroldeki memurun anlayışla yaklaşmasına baglı biraz da. Ayrıca İkinci vizeye başvurduğunuzda, Fransa’dan alıp, İtalya’ya girmişssin durumunu göz önünde bulundurabiliyorlar.

 25. Canan dedi ki:

  Merhaba,
  Fransa vize başvuru evrakları arasında uçak bileti ya da rezervasyonu isteniyor. Vizenin onaylanmaması ihtimali sebebiyle satınalmadan rezervasyon yaptırmak istiyorum. Fakat THY idi sanırım, saatlik rezervasyon yapabildim, online ücretsiz olarak.
  Ama başvuru esnasında geçerli bir rezervasyon olması gerekiyor. Nasıl yapılıyor, bilginizi rica ederim.
  İyi akşamlar

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Uçak rezervasyonu için çok esnek yaklaşımlar yok diye biliyorum. Pegasus ücretli bir şekilde rezervasyon yapmakta bildiğim kadaryla. Evet, vize çıkmazsa yanacak olan bilet ve harç ücreti için endişeleniyor insan ama uçak ve otel bilgilerinin kesinliği de vize başvurusu için en önemli noktalardan. Onu da es geçmemek lazım bence.
   Benim vizem yetişmediğinde, Pegasus, uçuş zamanına göre tabii, çok küçük bir kesintiyle paramı geri iade etmişti.
   Online rezervasyon yaparak hiç ilerlemediğim için pek yardımcı olamayacağım. Sevgiler 🙂

 26. Mehmet dedi ki:

  Merhaba az önce Almanya vize için başvuru yaptım.Davetiye uçak bileti dahil herşeyim tamamdı.Benden 10.Ayın maaş bordrosunu istediler bende 7-8-9 var 10u almadı çünkü orada işten çıkş tarihi yazıyordu turizm sektöründe mevsimlik işçi olduğum için ama otelden aldığım nisanda işe başlayacağıma ve o tarihe kadar izinli olduğuma dair belgem vardı onun dışında herşeyim tamdı fakat yinede maaş bordrosu için eksik evrak dilekçesi vermek durumunda kaldım.Açıklamaya kasım 1 de izne çıktığım için elime geçmediğini yazdım.Sizce bu evrak durumu ne kadar etkiler ? teşekkür ederim

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Evrak bilgisi sonuçlandıysa umarım istediğiniz gibi ilerlemiştir her şey. Eksik evrak konusunda biraz titizler ama içinizi ferah tutun 🙂

   Sevgiler

 27. Ulaş dedi ki:

  Merhaba,hayırlı günler.Aralık sonu için 3-4 günlüğüne Belçika’ya gitmek istiyorum.Bütün evraklarım tamam,olması gerekenden de fazlasını yaptım.faaliyet belgesi,ticari gazete,vergi levhaları,hesap dökümleri,SSK dökümleri vs 3 aylıksa ben 6 aylık verdim.banka hesabına da gereken meblağı yatırdım başvurudan 15-20 önce..bi kamu kurumunda taşeron firma aracılığıyla calışıyorum.Kusura bakmayın cok uzattım sorum şu; başvuru yapıp parmak izi vermeye gittiğimde oradaki acenta görevlilerinden biri bana pasaportun boş olduğu için Yani daha önce vize almayıp bu ilk vize işlemi olduğu icin red yeme ihtimalimin %95 olduğunu söyledi.Tabi ki hersey allahın takdiri ama bu tür söylemleri duymak insanın canını cok acıtıyor..Yüksek bilgileriniz ve tecrübenizle azıcıkta olsa cevap verebilirseniz yüreğime su serpmiş olursunuz.şimdiden cok teşekkür ederim.hayırlı günler

 28. Ulaş dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin.Ben bir kamu kurumunda taşeron firma aracılığıyla görev yapıyorum.Aralık sonunda Belçika’ya 4 günlüğüne turist olarak gitmek istiyorum.Gereken evrakların hepsi fazlasıyla (örneğin 3 aylık bi belgeyse ben 6 aylık yaptırdım),vergi levhasından,faaliyet belgesine,ticari sicil kaydından gazetesine kadar hazırladım.parmak izi vermek icin gittiğimde orada acenta görevlisi olan birisi bana pasaportum boş olduğu için Yani daha önce hiç vize olmadığı için ve Yaşımın genç olduğu için red yeme ihtimalinin %98 olduğunu söyledi.bu benim bütün moral motivasyonumu ,düşündüğüm hayalini kurduğum onca şeyi yerle bir etti.Sizden ricam Engin tecrübelerinizle azıcık da olsa bana açıklama yapabilirseniz yüreğime su serpmiş olacaksınız.Şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Sonuçta pasaporta bir şekilde o ilk vize basılacak. Ama bir ay verirler ama bir hafta. Evraklarınız tam olduktan sonra, red yiyecek ne olabilir.
   Sevgiler

 29. Can dedi ki:

  Merhabalar, iDATA’dan 4-5 Aralık tarihlerinden birinne randevu alacağım Almanya vize başvurusu için. Uçak biletim alındı, Otel rezervasyonum yapıldı 23 aralık dönüş 26 aralık için. Sizce 22 aralığa kadar vizemin çıkma şansı nedir ? Ve 3 aylık hesap dökümü + bankada gösterilecek para için Faiz hesabı olur değil mi ? Her ay para gelen faiz hesabının gösterilmeside bir sorun yaratmaz ?

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,faiz hesabı hakkında pek detaylı bir bilgim yok, yanıltmayayım sizi. o biraz da dönemin yoğunluğuna göre şekilleniyor, normalde bir haftada çıkıyor ama yılbaşı süreci ne kadar yoğun olur kestiremedim.
   Sevgiler

 30. Mehmet Beslenen dedi ki:

  Merhabalar hocam Almanya vizesi almak için başvuru yapacam öğrenci olarak ama babamın yani bana sponsor olacak kişinin banka hesabı yok ama maaş bondrosu var benim banka hesabım var acaba kendi hesap dökümümü ve babamın maaş bondrosunu versem vizem verilirmi sizce.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Sponsor göstererek yapılan vize başvurusuna pek hakim değilim ne yazık ki, yanıltmış olmayayım.

 31. koko dedi ki:

  selam
  öncellikle iyi günler dilerim,fuar katılım amaçlı 42 günlük süreli 30 gün kullanım amaçlı vize verdiler geçen sene-bu sene tekrar fuar katılım amaçlı vize başvurusnda 1 ay önceden bulundum,6 yıldır aynı şirkette çalışıyorum 1 adet ev 1 adet araba tapusu koydum ve 1 yıllık seyehat sigortası yaptırdım,sorum bana bu sefer verecekleri ticari vize 90 günlük olma sansı veya fazla olma sansı varmı?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Vize süresinin, toplamda kaçıncı vizeniz olduğuyla da ilgisi var. 1 ay da çıkabilir 90 gün de.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir