İtalya’da Geçen İlham Verici Filmler

Evde kaldığımız bu günlerde, en çok İtalya’nın kulakları çınlıyordur herhalde. Akdeniz ruhunun insana iyi geldiği gerçeği yeni bir bilgi değil elbette… O güzel anıları anmadan ve yenilerini de düşlemeden olmaz.

Eğer, şöyle rüyalarıma da girsin diyorsanız, İtalya’da geçen / çekilen filmlerden kısa bir öneri listesi aşağıda sizi bekliyor.

Daha önce İtalya’ya gitmiş olun ya da olmayın; havaya girmeyi, güzel güneşli günleri düşlemenin tam zamanı.

Not: İtalya’da çekilen filmlerin sayısı elbette ki oldukça fazla, eksik olan yapımları zamanla eklemeye çalışacağım.

Bu listeye ilave olarak “Son 50 yılda çekilen seyahat filmleri” ve “Son 40 yılda çekilen yemek filmleri” yazılarına da göz atabilirsiniz.

The Talented Mr. Ripley |1999

İtalya’da çekilen filmler

Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Cate Blanchett ve Jude Law’un oynadığı The Talented Mr. Ripley, alçak gönüllü sanatçı Tom Ripley, aşırı duygusal milyoner playboy Dickie Greenleaf’ı New York’a geri getirmek için İtalya’ya gönderilir. Ah! Sonrasında da olaylar gelişir, akar gider.

İtalya’nın çeşitli yerleri dahil olmak üzere, Napoli civarındaki Ischia Ponte ve Ischia Porte isimli iki adada da geçen sahneleriyle akıllara yerleşen film, özellikle de bu açıdan oldukça ilham verici. Sicilya’nın kuzeybatı kıyısındaki Palermo, Bagno Antonio plajı, Procida adası filmdeki lokasyonlardan bazıları.

The Two Popes | 2019

The Two Popes, Netflix’ten izlenebilir

Anthony Hopkins ve Jonathan Pryce ile doyumsuz bir seyir zevki sunan The Two Popes; yaşanmış olaylardan uyarlanan bir film. Papa 16. Benedict’in geleceğin papası Kardinal Bergoglio ile arasında kurulan beklenmedik dostluk keyif verici detaylarla dolu. Roma ve Lazio ekseninde çekilen filme Caserta Sarayı ve Villa Farnese de ev sahipliği yaptı. Arjantin, Buenos Aires’teki sahnelere de sevgiler.

Under the Tuscan Sun | 2003

Ani bir kararla İtalya’ya taşınmak mı? Olabilir! Frances Mayes (Diane Lane) karakterinin Toskana’ya bağlı Cortona kasabasındaki yeni evini keşfe hazır mısınız? Roma, Floransa ve Positano ise bu keşfe ortak olan lokasyonlardan.

Call Me By Your Name | 2017

İtaya’da geçen filmler

Ah! James Ivory’nin senaryosunu yazdığı, Luca Guadagnino’nun yönettiği bu film hem hikayesiyle hem de insanın içini ısıtan sahneleriyle elbette ki unutulmazlardan.

1983 yılında İtalya’nın en kuzeyinde geçiyor film. Lombardiya’daki Crema, Moscazzano ve Bergamo çevresinde çekilen Call Me by Your Name, özellikle de o şahane evdeki sahneleriyle seyir zevkini artırıyor. Timothée Chalamet ve Armie Hammer’ın başrolünde yer aldığı filmin diğer yıldız oyuncusu ise kesinlikle İtalya.

Roman Holiday | 1953

Roma’da çekilen filmler

Yaşasın Roma! Amerikalı gazeteci Joe Bradley (Gregory Peck), Hepburn’un kariyerini başlatan ve ona Oscar kazandıran bu klasik 60’lar romantizminde, Roma’nın turistik yerlerinin etrafında, Prenses Ann’i (Audrey Hepburn) keyifli bir maceraya çıkarıyor.

İspanyol Merdivenleri’nde yenen dondurmanın tadı sanki damağımda!

I Am Love | 2009

Yönetmen Luca Guadagnino’nun şehir tasvirlerinden etkilenmemek ne mümkün. Köklü bir İtalyan aileye gelin gelen Rus asıllı Emma Recchi karakterini canlandıran Tilda Swinton, kusursuzluğun bir kez daha sembolü oluyor adeta. Filme ev sahipliği yapan, Milano’da yer alan Villa Necchi Campiglio, savaşlar arası dönemin İtalyan mimarisinin mükemmel bir şekilde başarılı lüks bir örneği. Sade, heybetli ve nefes kesen bir bahçe ile çevrili, yüzme havuzu ve tenis kortu ile tamamlanan “ev” kesinlikle filmi izlemek için en geçerli sebeplerden.

Bu bina aynı zamanda ziyarete de açık. Milano’ya yolunuz düşerse listenizde olsun. Film aynı zamanda Kuzey İtalya’da yer alan bol güneşli Sanremo şehrini de gözlerimizin önüne seriyor.

Stealing Beauty | 1996

Yönetmen Bernardo Bertolucci’nin bu unutulmaz filmi, güzeller güzeli Liv Tyler’ı gözümüzü kırpmadan izlememizi sağlıyor. Annesinin ölümünden sonra, annesinin arkadaşlarını ziyarete Toskana’ya gelen 18 yaşındaki Lucy (Liv Tyler), aynı zamanda alabildiğine yeşil topraklarda kendi kişisel yolculuğuna da çıkıyor.

Çekimler için İtalya’nın Siena bölgesindeki Castello di Brolio kullanıldı. Göz kamaştırıcı!

A Room With A View | 1985

Yönetmen James Ivory ve yapımcı İsmail Merchant’ın EM Forster’ın kitap uyarlamalarının ilki olan A Room With a View / Manzaralı Bir Oda, Merchant-Ivory iş birliğinin unutulmazlarından. Taze ve tutkulu, hareketli ve eğlenceli, romantik ve hayalperest bir film. Lucy Honeychurch (Helena Bonham Carter) Floransa seyahati sırasında siz de yanında alıyor ve taaa uzaklara götürüyor. Favori filmlerinden!

Much Ado About Nothing | 1993

Yolculuk Toskana’ya. Shakespeare’in bu klasik eserinden uyarlanan film, gerçek Shakespeare tarzında; romantizm dozu yüksek, pratik zekâya sahip ve elbette intikamla dolu. Toskana esintili bu filmi listenize eklemenizi öneririm.

A Bigger Splash | 2015

Yine bir Luca Guadagnino filmi. Şehirleri merkeze koyduğu filmler hep çok güzel. İtalya’nın Pantelleria adasında çekilen film, atmosferiyle kalpleri çalıyor.

Eat Pray Love | 2010

Julia Roberts’ın iştah açıcı İtalya yolculuğuna eşlik etmemek olmaz. Ryan Murphy’nin yazdığı bu film; pizza, makarna ve dondurma konusunda da iştah kabartıyor. Roma sokakları sizi bekler, haydi!

Rome With Love | 2012

Woody Allen’ın şehir temalı filmleri listesinde elbette ki Roma da var. Woody Allen, Penelope Cruz, Ellen Page, Alec Baldwin gibi isimlerin yer aldığı film, Roma tatiline çıkan Amerikalı mimar John’un hikayesiyle başlıyor. Roma sokaklarında nefis bir tur için ideal filmlerden.

This Article Has 4 Comments
  1. Zeynep dedi ki:

    Harika bir liste! Emeğine sağlık. All Roads Lead to Rome da eklenebilir 🙂

  2. Hande dedi ki:

    Tam istediğim liste ferzan özpetek filmlerini de unutmamalı.. saturno contro mesela.. özellikle son sahnelerin geçtiği yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir