Letters to Juliet Filmiyle Verona ve Siena Turu

Filmlerin çekildiği şehirler, dünya güzeli şehirlerde çekilen filmler!

Seviyorum, bu iki buluşma üzerine bakınmayı. Özellikle de, orada bulunmaktan keyif aldığım şehirler, o güzelim filmlere ev sahipliği yapıyorsa…

 Letters to Juliet / Aşk Mektupları (2010), filmindeki şehirler de bu açıklamaya dahil. Film, The New Yorker için çalışan hevesli yazar Sophie (Amanda Seyfried) üzerine odaklanıyor. O, İtalya’nın Verona şehrine gittiğinde, elli yaşındaki bir aşk hikayesinin ortasında bulur kendini.

Film, romantik-komedi ve dozunda dramın buluştuğu, izlerken keyif verenlerden. Verona, Siena havası almak için çok ideal bir seçim.

Filmde geçen yerleri aşağıda yazmaya başlıyorum. Sıradaki yolculuk planı için işinize / işimize yarayabilir. Verona’ya gittiğimde filmi henüz izlememiştim, izledikten sonra gitmeyi dilerdim 🙂

Not: Film, BluTV’de mevcut. Ayrıca bu filmin de yer aldığı “İtalya’da geçen filmler” yazısını da buraya ekliyorum.

Castel San Pietro – Verona

Sophie ve Victor çifti, New York’tan Verona’ya geliyorlar! Peki, Verona’da bu film eşliğinde neler görüyoruz?

Sant’Anastasia Kilisesi ve Lamberti Kulesi manzarası yani Verona manzarası. Bu kuledeki manzaraya bayılmıştım gerçekten.

Şehrin en iyi bakış açılarından biri olan Castel San Pietro’nun manzarası da gördüklerimizden. Kaleye giriş ücretsiz, ancak fünikülere binip daha fazlasını talep etmek ücretli. Değer!

Piazza Delle Erbe – Verona

https://www.instagram.com/p/B_67FfHg7Hz/

Bir sonraki durak ise Piazza Della Erbe! Verona’nın bu meydanı çok keyifli. Turist olmanın tadını bu meydanda fazlasıyla çıkarabilirsiniz.

Ponte Pietra – Verona

Bu köprü ne güzel! Milattan önce Romalılar tarafından inşa edilmiş, ancak II. Dünya Savaşı’nda yıkılmış ve yeniden inşa edilmiş hali bu.

Gardello Tower, Piazza Erbe – Verona

Piazza Della Erbe’ye geri döndük. Bu kez, ön planda Madonna Verona Çeşmesi ile meydanın köşesinde oturan Gardello Kulesi’ne yakın bakış atıyoruz.

Verona Arena, Piazza Bra – Verona

Sophie, Verona Arena’nın yanındaki Piazza Bra’da bize doğru yürüyor. Arena Roma’daki Kolezyum’a çok benziyor, haklısınız! Burası, yaz aylarında operalara ev sahipliği yapıyormuş.

Casa di Giulietta – Verona

Amanda Seyfried, filmin başrolünde yer alıyor.

Verona’nın şehir merkezinde dolanan Sophie, Casa di Giulietta’ya giriyor. Avlunun oralarda görüyoruz onu. Burada turist kalabalığından başka bir şey görmek çok zor. Ama Verona’ya kadar gitmişken, bir uğranabilir.

Evin hikayesi:

William Shakespeare’in oyunu Romeo ve Juliet’in bildiğinizi düşünüyorum. Bu kurgusal hikayenin karakterlerinin, Verona’da bulunduğu / yaşadığı varsayılıyor. Şimdi Juliet’in evi olarak bilinen yer hakkında detaylı bilgiler, girişte bir yerlerde yazıyor ama kalabalıktan orada durup, yazılanları okumak pek keyif vermemişti bana. Avluda Juliet’in bir de heykeli var, filmde de görüyoruz hatta. “İnanışa” göre aşkı bulmak için Juliet heykelinin sağ göğüsünü ovmanız gerekiyor. Görüyorsunuz ya, her şey “aşk” için.

Relais Borgo Scopeto Otel – Siena

Geldik Siena dolaylarına. Filmde, gerçek Lorenzo Bartolini’yi ararken, oldukça havalı bir otelde kalırlar. Söz konusu havalı otel ise; Relais Borgo Scopeto Otel. Otelde, ‘Sophie’nin Süiti’ adlı bir oda bile var.

Palazzo Tolomei – Siena

Claire, dinlenirken Sophie ve Charlie, Siena’yı keşfetme fırsatını yakalarlar…

Palazzo Tolomei! Bu meydanda görebileceğiniz, St.Christopher Kilisesi ile Sophie ve Charlie’nin yürüdüğü Cecco Angiolieri caddesi.

Piazza del Campo – Siena

Daha sonra ise yürürken, Avrupa’nın en büyük Orta Çağ meydanlarından biri olarak kabul edilen Piazza del Campo’dan geçiyorlar. Pubblico Sarayı’na da ev sahipliği yapan oldukça heybetli bir meydan.

Piazza San Giovanni – Siena

Sırada, gelato / dondurma almak var! Piazza San Giovanni’de bir gelato almak için otururlar. Siena Kadetrali’nin cephesini de hemen arkalarında görebilirsiniz.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir