Kaş’ta Denize Girilecek Enfes Yerler | 2020

*Bu yazı 31.08.2019 tarihinde güncellenmiştir.

Artık haziran ayının yaz mevsimi olarak sayılmayacağı yıllara doğru gidiyoruz galiba.

İstanbul için yağmurlu geçen haziran günlerinden sonra temmuzun gelmesiyle de birlikte yaz sıcakları yanı başımızda bitmeye başladı.

Deniz kenarında değilsem, pek çok insan gibi ben de şehrin göbeğinde aşırı sıcaklardan hoşlanmamaktayım. Haziran ayının gözünü seveyim.

Neyse, konumuz şu an deniz kenarında olanlar ya da olacak olanlar zaten.

Hatta Kaş’ta deniz kenarında olanlar diyerek çerçeveyi daha da daraltayım.

O zaman Kaş’ta denize girilecek yerler başlığının açılımını yapmaya başlayayım. Niyetim Kaş deniz rehberi oluşturmak değil elbette, aşağıda denize girdiğim ve keyif aldığım yerleri bulacaksınız. 🙂

Limanağzı Delos, Kaş’ın suyuyla kalbimi çalanlarından.

Limanağzı – Delos

Limanağzı, denizin çarşaf gibi olduğu yerlerden olduğu için hep favorim.

Kaş merkezden kalkan teknelerle (Tekne gidiş dönüş ücreti 2018’de 20 TL iken, 2019 yazında bu ücret 25 TL olmuştu)  15 dakika civarında ulaşabileceğiniz Limanağzı, içinde birkaç farklı plaj barındırmakta. Fazla bir yerleşim olmadığı için hem enfes deniz hem de kısmen sakinlik bulabilirsiniz.

Ben son dört yıldır Delos’a gidiyorum. En iyisi o olduğu ya da diğer plajlar çok kötü olduğu için değil. Biraz alışkanlık biraz da her gittiğim de sakinliğe denk geldiğim için. Plaj işletme açısından biraz silkelenmesi gerekiyor bence tabii. Suyu baya iyi çünkü.

Aynı zamanda burada konaklama da mevcut. Delos Beach Hotel’de bakir bir yaşam ortasında kalmak mümkün. Oda temizliğini geçtim hadi ama bu yaz sıcağında beş gün boyunca çarşaf değiştirmedikleri gerçeği bence olumsuz bir nokta.

Denize ilave olarak, kalmak için de tam hayallerdeki yer olacakken malesef kenardan dönüyor.

Delos

Diğer notlar;

Delos’un soğuk kahvesinin diğerlerine göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Bir de anne patates kızartması mevcut. (Bu yaz gittiğimde anne patatesi yerini dondurulmuşa bırakmıştı)

Ana yemeklerinden mesela tavuk ve köfte ızgaranın porsiyonunun bence küçük olduğunun da notunu düşeyim.

Kaş’taki hemen hemen her yerde plaj konusunda ücret planlaması şöyle;

Ya belirttikleri şezlong ücretini ödeyeceksiniz ya da yine belirlenmiş tutarda yiyip-içeceksiniz.

Delos’un bu seneki minimum tutarı kişi başı tutarı 45 TL’di. Çok! “Nasıl olsa iki bira içer ya da bir yemek yerim o hesaba denk getiririm” mantığını dayatıyorlar ama bu tüm günü orada geçirmeyi planlayanlar için uygun olur zaar. Şöyle azıcık yüzeyim geri döneyim kafası için bu paralar çok.

Delos, taşlık plaj olduğu için deniz ayakkabılarınızı da yanınıza almanızı tavsiye ederim.

Delos’tan Kaş merkeze sezonun en yoğun olduğu zamanlarda sık sık tekne kalkıyor ama kalabalık azaldığında en son tekne 19:00’da kalkıyor diye biliyorum.

Kredi kartı geçerli. Müzik çalmaktalar.

Leymona

Leymona Beach Club

Kaş’ta nerede denize girilir listesine devam. Müzik yok (artık var ve sadece reggae çalıyor :/), yoğun kalabalık yok (artık var). Kayalıklardan atlayarak ya da merdivenden usul usul serin sulara inmek var, deniz var, güneş var.

Şehir merkezinde, Hastane caddesinde yer alan Leymona;  Kaş’ta denize girilecek yerler içinden benim için yıldızı parlayanlardan.

2018 yazında burası gerçekten favorim olmuştu ama 2019 yazı için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Belki sabah erken saatlerde takılmak yine keyifli olabilir…

Geçen seneden en büyük farkı işletme değiştirmiş olmasıydı. Benim gözlemim o kalabalığı yönetmekte zorlandıkları yönünde. Kaş birbirinden farklı beach’lere sahip olmasıyla insana çok rahat bir şekilde makul ölçülerde karşılaştırma yapma imkanı sunuyor. Yani o kalabağı yöneten birileri varsa bir yerlerde, bence standartı düşürmemek adına eli yüzü düzgün tüm beach’ler yönetmeli.

Servis gayet güler yüzlü ve samimiydi ama menü bence kesinlikle baya elden geçmeli. Birkaç farklı şey sipariş ettik (kahve, karpuz – peynir…) ve ortalama yakalanan “standart” lezzeti bulamadım açıkçası.

2018 yazında kişi başı 25 TL harcama sınırı varken, 2019 yazında bu miktar 35 TL’ye çıkmış.

Kredi kartı geçerli.

Büyük Çakıl Plajı

Mis gibi ve tam keyif yapılacak yerlerden biri. Plajın içinde birçok işletme mevcut. Hepsinin şezlongu ayrı elbette. Hangi şezlonga oturursanız, oradan yeme-içme şartını da onaylıyorsunuz otomatik olarak.

Merkezden Büyük Çakıl’a, temponuza göre 20-25 dakikada yürümeniz mümkün. Tabii minibüsler de kalkmakta.

Benim önerim giderken fotoğraf çeke çeke yürümenizden yana, zira tepeden nefis bir deniz manzarası sizi takip ediyor, kaçırmayın.

Dönüşte de saat başı kalkan minibüslere binebilirsiniz.

Büyükçakıl Kaş

Burada da deniz ayakkabısı isabetli olacaktır.

Bu yaz Yakamoz’da boş şezlong bulduk, onun da minimum tutarı 30 TL’ydi. Menüsünün baya başarılı olduğunu düşünüyorum. Mesela şu aşağıdaki börek gayet iyiyken ve Frappe’m ise Kaş’ta içtiğim nadir gerçek Frappe’lerden biriydi.

Aslında Kaş’ta koşa koşa gerçek Frappe aramadım ama menüye Frappe yazdıkları için doğal onu beklemeye başlıyorum siparişi verince.

İşte burası menüde yazılanı, pratikte de karşıladı.

Kredi kartı geçerli.

Hidayet Koyu Plajı | Blanca Beach Hotel

Burası da sakin akan bir deniz için biçilmiş kaftan. İşletme ve mutfak anlamında da önde olan plajlardan.

Yer kapmak için sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim. 08:00-09:00 ideal olabilir.

Ya da akşam üstü gibi gidilebilir. Ah, bu yer kapma işi fena can sıkıcı.

Sezonun en en ortasında çok kalabalık olacağı için belki tat vermez ama sabahın ilk saatlerinde bir gidip, deniz siftahı yapmanızı öneririm. Merkezden yürüyerek gidebilirsiniz. Yaklaşık 45-50 dakika sürmekte, sakin bir tempoyla.

Dönüşte de 20 ve 50 geçe kalkan minibüslerle merkeze dönebilirsiniz.

Kredi kartı geçerli. Burası şemsiye (15 TL) ve şezlong (20 TL) için ücret talep etmekte sadece, yeme-içme kısmına karışmıyor.

Kaputaş Plajı

Tabii ki Kaputaş Plajı ile ilgili tek önerim sabah erken saatlerde gitmenizden yana oalcak. Yani bu hesaba göre bence sabah 10:00’da Kaputaş Plajı’ndan ayrılıyor olabilirsiniz. Mis gibi oteldeki kahvaltıya yetişirsiniz. Sonrasındaki kalabalığı ve zaten yoğun insan seli şehirlerden geldiğimizi düşününce, pişman olacağınıza inanmak istemiyorum 🙂

Gardan kalkan dolmuşlarla Kaputaş Plajı’na ulaşmak mümkün.

2019 yazında gitmedim, gidemedim. Ama iki kere önünden geçtim, var olan kalabalığın akıl alır bir yanı yoktu. Yayılan dedikodulara göre önümüzdeki seneler için plaja doğrudan inen asansör yapılacakmış!

Derya Beach

Kayalıklara kurulu mis gibi bir yaşam. Deniz dalgalıysa girmek aşırı keyifli değil ama burada takılmak oldukça keyifli.

Yeme-içme anlamında da tatilin tadına rahatça varabilirsiniz.

Şehir merkezinden yürüyerek ulaşmak mümkün.

Küçük Çakıl Plajı

İşte burası da yol üstü lezzet noktası gibi. Geçerken bir denize gireyim, iki güneşe bakayım, bol bol fotoğraf çekeyim tadında, şahane noktalardan.

Şehir merkezinden yürüyerek hemen ulaşabilirsiniz. Suyundaki o hafif serinlik, kimine göre soğunluk, benim aradığım keyiflerden. Ortada kurulu olan bir plaj düzeni olmadığı, yer bulursanız atın havluyu takılın mis gibi. Bu yaz, Küçük Çakıl’ı daha da sevdim.

İnceboğaz Plajı

İnceboğaz Plajı

Yine, sakin sular arayanlara önerebileceğim bir denize sahip burası da ama işletme açısından değerlendirince öyle aşırı, “mutlaka gidin” tadında bir önermede bulunamam.

Cennet gibi bir yer, huzur deposu illa bir görün derim ama önerim şöyle olur;

Mesela sabah yürüyüş yapmayı sevenler, merkezden ufak ufak yola çıksın, hastane caddesi üzerinden, yaklaşık 20-25 dakikada nefis bir yoldan da ilerleyerek İnceboğaz’a ulaşabilir. Şöyle bir yüz yıkama niyetine İnceboğaz’dan denize girip, ferahlayabilir.

O sabahki sakinlik gerçekten çok keyifli.

Şezlong ve şemsiye ücreti toplam 20 TL.

Not: Burası galiba daha çok çocuklu aileler için de gözde bir plaj.

Bilal’in Yeri

“Kaş – deniz” önerileri konusunda burası kesinlikle favorilerimden. Müzik yok, suyu nefis, doğru konumlanma sonucu ideal sakinlik de bulunuyor.

Limanağzı’nda yer alan Bilal’in Yeri, ulaşım açısından tıpkı yukarıda Delos için yazdığım notlarla aynı. En yoğun sezonda, sabah 10:30’dan sonra yer bulmak neredeyse imkansız ona göre. (Kaş’a kesinlikle eylül ayının ortalarında gidilmeli)

Ana yemek konusunda da başarılılar bence.

Yani burada şartlar elverişli, tavsiye ederim.

Minimum tutulan ücret 40 TL. Kredi kartı geçerli.

Kaş’ta hangi plajlara gidlir? sorusuna kişisel öneriler

Çınarlar Beach

Burayı, önerilerine güvendiğim kişiler önerdi, ben şezlonglarına yayılamadım ama Küçük Çakıl’ın hemen yanında yer alan Çınarlar Beach’e siz gidebilirsiniz. Tek bir günü aynı yerde geçirecek zamanımın olmadığı ana denk gelmişti, o yüzden istenilen minimum ücret tutarının 50 TL olması benim için eksiydi.

Kaş Camping

Kaş’ta kamp önerilerinin yıldızı

Burası da bir diğer favorilerimden. İşletme başarılı, yemeler-içmeler başarılı, deniz güzel…

Ayrıca, kamp yapanlar için tiril tiril duş alma yerleri mevcut.

Müzk çok hafif vardı ya da yoktu, tam hatırlamıyorum. Kredi kartı geçerli.

Tekne turu rotası

Daha fazlası için ise…

Merkezden kalkan tekne turlarına dahil olup, Kaş’ta denize girilecek enfes yerler listenizi epey bir genişletebilirsiniz. Uğranılan koylar gerçekten cezbedici.

Tekne turlarında ortlama fiyat (2018 yılı için) 100-150 arası.

Kalabalık olan teknelerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Tekne turu rotası

Dahasını da diyorsanız;

Feribota atlayıp, vizeniz de varsa hoop Meis’e geçin. Oranın da denizi çok güzel.

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir