İstanbul’dan Datça’ya Nasıl Gidilir? Alternatifli Güncel Öneriler

İstanbul’dan Datça’ya Nasıl Gidilir? Alternatifli Güncel Öneriler

“Kaş mı Datça mı?”

Başak burcu olduğum için bu soruya yaklaşık birkaç ay kadar cevap veremedim ve yaz tatili programına da başlangıç yapamamış oldum.

Neyse ki Candan’ın işe el atması üzerine ve “Datça, Eylül’de nefis olur, kesin Datça’ya gel” demesinin akabininde de rotayı Datça’ya çevirdim.

İstanbul'dan Datça'ya Nasıl Gidilir? Alternatifli Güncel Öneriler 5

Pegasus’la hoppp Dalaman, oradan Marmaras ve Datça

 

Bu işe bayıldım tabii. Yine giderim. Ama bu sevme işinde, eminim ki sezon bitiminde gitmiş olmamın etkisi çok yüksek. Ne şezlong ne de restoranlarda masa kapmaca oynadım. Huzurlu huzurlu aktı gitti günler.

Ama her şeyin haricinde, ne kadar kalabalık olursa da olsun, Datça’nın her türlü sevilesi hali var gibi.

Peki, şimdi sıra, “gittim, gördüm, sevdim” kısmından sonra yapılacak olan bölümde. Önerileri ve deneyimleri paylaşmada.

İstanbul'dan Datça'ya Nasıl Gidilir? Alternatifli Güncel Öneriler 4

Datça’ya giden virajlı yollar

Fakat, elbette ki her şeyden önce “Datça’ya nasıl gidilir?” kısmını çözmek lazım. Önerilerim aşağıda.

Datça’ya nasıl gidilir?

Otobüs yolculuğuyla Datça merkeze kadar gelebilirsiniz ama otobüsle yolculuk yapmak, benim gibi bel fıtığı olanlara pek iyi gelmeyeceği için gözleri uçağa çeviriyoruz.

Pegasus’la geçirilen 1 saatlik yolculuk sonrası Dalaman’a varıp, oradan Datça’ya yol almak daha doğru olacak.

 

İstanbul'dan Datça'ya Nasıl Gidilir? Alternatifli Güncel Öneriler 3

Marmaris’ten kalkan Datça minibüsünden sevgiler

 

İlk Alternatif: Dalaman-Datça

Dalaman’a vardıktan sonra ya Muttaş kullanıp direkt Datça’ya varabilirsiniz. Ya da önce Marmaris’e geçip oradan da Datça’ya geçebilirsiniz.

Muttaş şahane bir şey. İndi bindi yapmadan direkt Datça’ya gidiyorsunuz. Yaklaşık olarak 2,5 saat sürüyor. Fiyatı da kişi başı 40 TL.

Tek sorun, sefer saatlerinin sık olmaması. Günde üç kere var galiba. Uçak saatinizi Muttaş’a göre belirlemek bence isabetli olacak. Sefer saatlerine şuradan bakabilirsiniz.

İkinci Alternatif: Dalaman-Marmaris-Datça

Bu yol da gayet rahat ve kullanışlı bir ulaşım şekli. Dalaman’dan uçak saatlerine göre Marmaris’e araçlar kalkıyor. Sezonun en ama en ortasında gitmiyorsanız, bu araçta, uçaktan inince yer bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Marmaris aracı, kişi başı 15 TL alıyor. Yol, Dalaman’dan Marmaris’e 1,5 saat sürüyor.

 

İstanbul'dan Datça'ya Nasıl Gidilir? Alternatifli Güncel Öneriler 2

Hello Datça

Marmaris’ten sonrası için de Datça servislerine doğru ilerleyin. Hemen indiğiniz yerin oralardan kalkıyor. Saat başı hareket ediyor galiba araçlar. Şuradan kontrol edebilirsiniz.

Bu yolculuk da 1,5 saat sürüyor. Yine kişi başı 15 TL. Minibüste en öne oturmanızı tavsiye ederim. Datça’ya gidiş yolu çok keyifli ve virajlı elbette.

Bu arada Marmaris’e gelince, Datça minibüslerini beklerken karşınıza çıkacak olan gözlemecilerden, açlığınıza düşüp, yememenizi tavsiye ederim. Belki bir paket bisküvi daha iyi gider?

Neredeyse bir gün sürdü Datça’ya varmam. Gece otobüs yolculuğu yapmak belki de daha doğru olacak. İndi bindi yaparak, klimalı araçlarla seyahat ederek yol anlaşılmıyor gibi geliyor ama sabah 10:00 uçağına binmek için evden 7:00’de çıktığım düşünülünce, Datça’ya da 17:30 gibi vardığım göz önünde bulundurulunca otobüs yolculuğu biraz daha cana yakın gelebilir.

İstanbul'dan Datça'ya Nasıl Gidilir? Alternatifli Güncel Öneriler

Sahildeki masalar akşam yemeği için hazır.

 

Neyse Datça’ya sağ salim geldiğimize göre kendimizi yeme-içme işlerine adayabiliriz. Denizi unutmadım, ona da geleceğim 🙂

Diğer Datça postları için takipte kalınız, isterseniz de yazılı öneriler gelene kadar Fooduristik’in Youtube kanalındaki “Datça Seyahatimin Özeti” videosunu izleyip, kanala abone olabilirsiniz.

 

Bu arada  bir diğer alterntif, Bodrum üzerinden de Datça’ya geçebilirsiniz. Ama Bodrum uçak biletleri daha pahalı olduğu için, benim baktığım dönemde, Dalaman üzerinden gitmeyi tercih etmiştim.

 

 

Bu videoyu izleyen şunu da izler!

 

Datça’ya giden Cunda’ya da gider.” Cunda’da Nerede Ne Yenir?” önerileri için >>>

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir