Yunanistan Kapı Vizesi Almak ya da Almamak

-Ya nasıl olsa kapıda vize alırım!

(ALAMADI)

(Bu yazı 24 Ekim 2017 tarihinde güncellenmiştir.)

Yunanistan adaları için geçerli olan kapıda vize alma olayının, bakkaldan ekmek, yoğurt almak gibi bir şey olduğunu bilinç altımıza kim yerleştirdi acaba. Gerçi kelime grubu olarak, bu yanlış algıya çok müsait duruyor. Kapıdan beş dakikada alınan vize gibi dursa da işin gerçeği öyle değil tam.

Nedir Bu Kapıdan Vize Almak?

Yunanistan’ın 6 adasına vize eşliğinde kolayca geçmenin bir yolu olarak tanımlanmakta. Bu adalar ise; Rodos, Kos, Samos, Midilli, Sakız, Kastellorizo (Meis ).

Alınan vize 15 günlüktür. Nisan-Ekim 2017 tarihleri arasında alınabilecek bir vizedir. Kasım ayında gidip kapıda vize almak mümkün görünmemekte.

Yani kapıda vize hadisesi, bariz bir şekilde Türkiye’ye yakın adalara daha fazla turist çekmek için ortaya atılmış bir şey işte.

 

 

Peki ne değildir?

Bir Schengen vizesi değildir. Burası önemli. Yani, hazır vizeyi almışken oradan oraya hop geçerim durumu söz konusu değil.

Mesela Kaş’tan Meis adasına geçeceksiniz, Meis vapurunun kalkmasına da yaklaşık 1 saat var. O bir saat içerisinde gidip alınan bir şey de değildir bu vize.

 

Çok mu gereklidir?

Eğer o adaya mutlaka gidecekseniz,  arkadaşlarınızla aniden bir tatil planı yaptınız ve yolculuk önce Bodrum sonra Kos, “o adaya gitmezsem olmaz, ne gerekliyse yapmaya hazırım”, diyorsanız o başka ya da farklı  önemli bir durum varsa işte…

Ama onun haricinde, tek bir seferlik giriş için yaklaşık 80 euro masraf yapmaya ve türlü türlü evraklar hazırlamayı gözünüz yiyorsa o durumda da yapılabilir tabii.

Eğer yukarıda yazdığım adalardan birine gitmeyi planlıyor ve yaklaşık bir ya da bir buçuk ay kadar zamanınız varsa, önerim Yunanistan için Schengen vizesine başvurmanız olacak.

Çünkü Yunanistan için Schengen vize ücreti de 60 Euro. Hiç değilse aldığınız vizeyle, tabii çıktığı gün sayısına göre, birkaç yer daha görme şansınız artar.

 

Kapıdan vize için gerekli evraklar nelerdir?

  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi ve aslı
  • Vize başvuru formu
  • Otel rezervasyon çıktısı ( Günübirlikçiler için bu bilgiye gerek yok tabii)
  • Feribot biletleri
  • Banka hesap cüzdanı fotokopisi
  • Güncelleme: Kapıda vize için başvuru alan aracı şirketlerin resmi sitelerinde yukarıdaki evraklar yazmakta. Ama yaz ortası Kaş -Meis geçişi için kapıda vizeye başvuran arkadaşım bir kimlik ve pasaport bilgileriyle bu işi halletti. Evraklarını cumartesi sabahtan vermişti ve salı günü pasaportu hazırdı. Yani o 60 euro’yu ulaşıma verir gibi düşünüp, seyahatinizi renklendirebilirsiniz. Süreç gayet kolay işledi.

Vize ücretleri yetişkinler için 60 Euro iken, 0-12 yaş çocuklar için ise 10 Euro.

Vizenizin çıkması için evraklarınızı, seyahat tarihinizden en geç 3 gün önce aracı şirketlere teslim etmeniz gerekiyor.

Mesela; Kaş-Meis gibi bir plan düşünüyorsanız vize için şu siteye göz atabilirsiniz.  ( Daha fazla bilgi almanız için önermekteyim, bu şirketten vizeye başvurmuşluğum bulunmamakta.)

 

 

Yunanistan’ın Pek Bilinmeyen Adası; Agistri 

Atina Yeme İçme Önerileri

 

 

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir