Bologna Yeme İçme Önerileri

İlk kez göreceğim bir yer için günler öncesinden araştırmalara, notlar almalara başlayamadığım gerçeği Bologna’ya gidiş sürecinde de yakamı bırakmadı ya da ben bu hallerin, tavırların yakasını bırakmadım da denebilir.

Gidilmesi gereken mekanların, görülmesi gereken yerlerin içinden en yapılması “mecburi” olanları not alıyorum ama kafamda o şehirle ilgili hiç bir şey oluşmadan da havaya girip, doğru seçimler yapamıyorum malesef. Yapamıyormuşum işte bir kez daha anladım. Neyse ki Serra’nın gönderdiği öneriler sayesinde, ilk günleri güzelce kotaracak bir yeme- içme listesi vardı elimde.

 

15 Mart günü Bologna’ya vardığımızda, “yaşasın ne güzel yemekler yiyeceğiz” diye sevinçten ölmek üzeredeydik ki, havalimanında tam iki buçuk saat pasaport kuyruğuna takıldık. Güzel bir hoşgeldin karşılaması olmuş değil mi?

 

Pasaport kontrolünü geçip, kalacağımız yere vardığımızda cümleden “yaşasın” kısmını çıkarıp, “karnımız çok aç, ne olur yemek yiyelim artık” diye devam etmek zorunda kaldık. Böylelikle de Bologna’daki yeme – içme sürecimizi başlatmış olduk.

Bologna’da Ne Yenir?

 

Bologna Yeme İçme Önerileri 2

Dilim pizzalar nefis

Pizzeria Due Torri 

Bologna‘da ilk uğradığımız mekan, dilim pizzacı oldu. Şahaneydi. Doyurucuydu. Küçük dükkanda yapılan bu çeşit çeşit pizzalarla kafayı yemek mümkün. Şöyle ayak üstü bir – iki dilim pizza götüreyim derseniz bir uğrayın, bütün pizzayı paket yaptırıp gözünüze kestirdiğiniz bir yere de alıp götürüp, takılabilirsiniz.

Adres: Str. Maggiore, 2, Bologna

Bologna Yeme İçme Önerileri 3

Bu kaçıncı dilim pizza?

Ristorantino Il Tinello

İlk akşam yemeği için mekan arayışındayız, ara sokaklarda kaybolduğumuzu düşündüğümüz an karşımıza çıkan Ristorantino Il Tinello tam da istediğim gibi bir yer çıktı. Atmosferi ve yemekleri gayet lezizdi. Menü’den Ravioli’yi seçtik, zaten öyle acayip çeşitli bir menüde değildi. Porsiyon olarak azıcık daha büyük olsaydı süper olurdu. Masaya önden gelen tuzsuz ekmek de elbette ki, Ravioli’nin domates suyundan şöyle usulca gezdirildi. Tek başına hiç bir lezzeti olmayan ekmek birden bambaşka bir şeye dönüştü.

Adres: Via de’ Giudei, 1/c, 40126 Bologna

Bologna Yeme İçme Önerileri 55

Tadı damağımda hala…

 

Gelateria Gianni 

İlk günün kapanışı da dondurmaya yakışırdı elbette. Bologna‘da kulelerin hemen orada yer alan Gelateria Gianni’nin özellikle Ricotta Peynirli dondurması, diğer yediğim mekanlardan çok daha iyiydi.

Bologna Yeme İçme Önerileri

Dondurmaaaaaaa

 

Le Petit Cafe

Günaydın! Bologna’da hava yağışlı ama mis gibi. Sabah işe gidenlerin koşturması haricinde sokaklar müthiş sakinlikte. Sabahları, “işe gitmeden önce cafe’de bir şeyler atıştırayım, iki gazete okuyayım” diyen kitleyle birlikte takılmak da keyifli bir şey. Kaldığımız yere çok yakın olduğu için Le Petit Cafe’ye kruvasan ve kahve partisi yapmaya gittik. Bologna‘da arka sokaklardaki pek çok yer nasıl da minnoş.

Adres: Strada Maggiore 25/d, 40125 Bologna

 

Bologna Yeme İçme Önerileri 78

 

Cafe Vanity Sessantasette

Öğleni ettik ama deli gibi yağmur yağıyor, taaa sabahtan beri işte. Hiç dinmedi! Biraz inat ettik, yürüdük ettik ama daha fazla ıslanmamak için karşımıza çıkan Cafe Vanity’ye girdik. Baya sevimli, tatlı bir yer. Yol üstünde yer alıyor oluşundan ötürü gireni çıkanı çok. Orman meyveli çay denedik, biraz da kurabiye işte ortaya. Kahvaltı vakti de güzel olabilir burada takılmak.

Adres: 2, Via dell’Indipendenza, 67, 40126 Bologna

Bologna Yeme İçme Önerileri g5

 

Gelateria Gamberini

Sırada şehrin en baba mekanlarından biri var: Gamberini! Buraya mecbur uğranmalı, kaçmaz. 1907 yılında açılmış olan pastahanenin dekoru, atmosferi, tatlıları, kahveleri süper. Beklentiyi daha yükselteyim mi? İlk başta vitrini bir “error” vermenize sebep olsa da, sonra toparlanıyor insan kendini. Benim için en iyisi ufak ufak alıp, pek çok şeyin sırayla tadına bakmak oldu. Fotoğrafta gördüğünüz minik lokmalar 1 euro. Meyveli olan lokmaları tercih etmenizi öneririm. Her şey çok taze. Ay!

Adres: Via Ugo Bassi, 10/R, 40123 Bologna

Bologna Yeme İçme Önerileri bg

 

 

Osteria dell’Orsa

İlk gün şöyle hızlıca şehri turlayıp, kafamızda bir şeylerin oluşmasıyla mekan listesi çıkarmaya başlamıştık. Hesaplı ve lezzetli mekan arayışımızın karşılığı olarak Osteria dell’Orsa not aldığımız mekanların başında geldi ve karnımızı doyurmaya gittik. Doyduk, yaşasın. Mekana saat 19:00 öncesinde gitmekte fayda var. Aperitivo sonrasında yemek yemek için mekanlara hücum eden İtalyan’ları göz önünde bulundurmak lazım. Oldukça yerel bir yer ve her şey lezzetli. Tercihinizi Bolonez soslu makarnadan yana kullanabilirsiniz. Önden de bir Bruschetta almanızı öneririm. Ekmekleri çok lezizdi.

Adres: Via 40126, Via Mentana, 1, 40126 Bologna

Bologna Yeme İçme Önerileri bgf

 

Mercato Delle Erbe

Burası tam hayallerimdeki yer. Manav olma arzusunun doruklara çıktığı bir atmosfer. Hem yemek yerlerinin bulunduğu hem de sebze – meyvenin satıldığı şahane bir ortam. Manav kısmı öğlene kadar açık diye biliyorum, yeme – içme yerlerindeki hayat ise geceye kadar devam ediyor. Gündüz vakti gidilip, marketin arka kısmındaki merdivenlerde oturmak lazım. Biraz da taze meyve aldınız mı tamamdır.

Adres: Via Ugo Bassi, 25, Bologna

Bologna Yeme İçme Önerileri 67

 

PizzArtist

Biraz daha dilim pizzaya ne dersiniz? Evet dediniz, değil mi? PizzArtist’e iyi ki gitmişiz. Çok başarılıydı. Öğrenci kesiminin çoğunlukla burada bulabilirsiniz. Mekan, 10 euro’nun altındaki alışverişe kredi kartı ödemesine çok sıcak bakmıyor, zaten komisyon da ekliyor. Nakit bulundurmayı unutmayın.

Adres:  Via Marsala, 35, 40126 Bologna

bologna'da ne yenir 90

 

Gelatauro 

Burası tam bir arka sokak muhteşemi. Bologna’nın en iyi dondurmacıları listesinde de görebilirsiniz bu mütevazı yeri. Yeme  -içme listenize mutlaka ekleyiniz.

Adres: Via S. Vitale, 98, 40125 Bologna

 

I dolci di Nonna Vincenza

Bologna’da kaldığımız süre boyunca karşımıza çıkan en modern dekora sahip mekandı herhalde. Çalışanları da baya güler yüzlü genç bir tayfa. Hatta içlerinden biri kendi aramızda Türkçe konuştuğumuzu duyunca, “merhaba dostlar” dedi.  Giovanni, iki yıl Ankara’da yaşamış ve mekana her gidişimizde çat pat olmasına rağmen bizimle Türkçe konuşmayı tercih etti. Şaşkınlık, nedense bir sevinç ve çeşitli duygular işte. I dolci di Nonna Vincenza’ya dönecek olursak kruvasanları çok iyiydi, kahvaltıya gidiniz. Hafta içi 08:00, hafta sonu da 08:30’da açılıyor.

Adres: Aeroporto di Bologna, Via del Triumvirato, 84, Bologna

bologna'da ne yenir 93

Tamburini

Şehrin hem popüler hem de efsane yerlerinden biri olan Tamburini, özellikle makarna alışverişi için biçilmiş kaftan. Tabii fiyatları market algısına göre biraz yüksek ama denenmesi gereken yerlerden biri. Akşam erkenden kapandıkları için öğle yemeğinizi burada yiyip, makarnalarının tadına öyle varabilirsiniz. İsterseniz de sonrasında alışveriş işte. Zaten Tamburini’nin bulunduğu makarna ve et ürünleri alışverişi için en uygun yer. Sokağın bir diğer efsanesi de Paolo Atti. Hiç bir şey almasanız bile vitrininin önünde takılmakta oldukça keyif verici. Eataly de bu sokakta haberiniz olsun.

Adres: Via Caprarie, 1  40124 Bologna

Impero Caprarie

Listemin sonlarında kaldı ama burası müthiş bir tiramisu yediğim çok leziz bir yer. Gerçekten çok başarılıydı. Vitrinleri de zaten fena çekici. Pastahane kültürü ne kadar da güzel bir şey. Çay siparişi verince kişiye özel koca bir demlik geliyor masaya, bir de çeşit çeşit Twinings marka sallama çaylar. İstediğinizi seçin, demlikte o kadar çok sıcak su var ki, çay çeşitlerinden merak ettiklerinizi sırayla azar azar deneyebilirsiniz. Aperitivo hadisesi burada da ortaya çıkıyor. Denebilir.

Adres: Via Caprarie, 4, 40124 Bologna

bologna'da ne yenir 69

Bologna yeme – içme önerilerim, içinde baya iyilerde var tabii, ama şehrin en iyileri” listesi olmamakla beraber, böyle bir şehirde ne, ne kadar kötü olabilir diye de düşünüyor insan tabii.

Bir de gitmeden önce “Bologna’da ne yenir?” listesi yapacaksanız, bulunduğunuz konumu ve mekanların birbirine mesafesini de göz ardı etmemekte fayda var. Şehir yürüye yürüye yaşandığı için bir yerden sonra ta bir uçtan başka bir uça yürümek çook yorucu olabiliyor. En güzeli şehrin merkezinde haritayı açıp / google map / yandex / foursquare vb. en yakın rotaları belirlemek. Ya da kaybola kaybola şansa mekan keşfetmek de denenebilir.

Bologna'da ne yenir

Bologna’da Nerede Kalınır?

Bu küçük ve keyifli şehri daha da içinize çeke çeke hissetmek isterseniz kesinlikle Airbnb’den ev kiralamanızı öneririm. Binalar şahane olduğu için baya güzel bir apartman dairesinde kalma şansınız oldukça yüksek.

Otellerin çoğu eski kafa kalmış gibi o yüzden merkezde ve her yere yürüme mesafesinde bir ev kiralamak en iyisi.

Havalimanından Sonra…

Eğer merkezde kalacaksanız; havalimanından merkeze taksi yaklaşık olarak 15 – 17 euro arası tutuyor. Otobüs bileti ise 6 euro, o yüzden iki -üç kişi gittiyseniz özellikle Bologna’ya, kesinlikle taksi. Zaten tekrar havalimanına dönene kadar bir daha hiç araca binmenize gerek kalmayacak.

Taksiciler her yerde kurnaz tabii, havalimanından merkeze 20 euro vermiştik ama dönüş yolunda 15 euro tuttu.

bologna'da ne yenir 564

Alışveriş Noktaları

Bologna’da ev ürünleri satan mağaza sayısı o kadar çok ki, hiç aklınızda yoksa bile ( ki benim hep aklımdaydı ) kendinizi alışveriş yaparken bulabilirsiniz.

Bu mağazaların başında Kasanova geliyor. Her türlü ürün mevcut, moka pot kahve makinelerinden uygun fiyatlı bir şeyler bulabilirsiniz.

Bir diğer şahane mağaza ise Maisons du Monde. Buraya bayıldım. Mağazayı açık bulana kadar baya uğraştım. Hafta içi 20:00 ya da 19:00’da kapanıyor, tam hatırlamıyorum. Bologna merkezde az vakit geçirdiğim günlerde keşfettiğim için tam doyamadım.

bologna'da ne yenir 510

Bir diğer efsane ise Tiger. Venedik’te de karşıma çıkan Tiger, hediyelik eşyada hesaplı alışverişin tek adresi oldu benim için. Bardaklar, çanaklar, defterler, bez çantalar… Mutlaka ziyaret edin.

Yeme – içme alışverişleriniz için ise şehirdeki marketlere hücum. Atti, Tamburini’den sonra tabii ve daha hesaplısı için elbette ki.

*Bologna’nın en en güzel yanlarından biri de trenle her yere neredeyse yakın konumda yer alıyor oluşu. Floronsa ve Venedik bu rotalardan sadece ikisi. En kısa zamanda bu iki şehir için de öneriler gelecek, yani öyle umuyorum.

*Öğrencilerin ağırlıklı olduğu şehirlerde hayatın her daim canlı oluşu nasıl şahaneyse, Bologna’da bu şahanelik hissi iki ya da üçle çarpılıyor. Enerjisi çok yüksek bir şehir.

Bologna’da görülmesi gereken yerlerden de bahsetmek istiyorum ama yazı aldı başını gitti. Onlar da başka posta artık.

Bologna Yeme İçme Önerileri

 

This Article Has 7 Comments
 1. admin dedi ki:

  süper

 2. Müşra dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Özellikle PizzArtist harika görünüyor!

  • admin dedi ki:

   Ay teşekkür ederim 🙂 “Bu sadece bir pizza” konuşması da burada yaşanmıştı zaten :/

 3. Inci dedi ki:

  Ugo diye bir dondurmaci vardir, tamamen tesaduf kesfetmistik biz de. Super otesii!! Sonraki seyahatleriniz icin belki listeye alinir 🙂

 4. duru dedi ki:

  Selam, nerede konakladınız, tavsiye eder misiniz?

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   İlk gidişimde airbnb’den ev kiralamıştım, ikincide de Bologna Inn’de kaldım.
   Bologna Inn’den çok memnun kalmıştım, otelin bölgesi merkez sayılırdı ama yine de daha yakın noktalara da bakılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir