Netflix’te İzleyebileceğiniz Yemek Temalı Filmler

Yemek temalı belgesel ve tv programları kadar çok fazla seçenek olmasa da, Netflix’te izleyebileceğiniz yeme-içme temalı filmler yine de idare eder.

Netflix’te İzleyebileceğiniz Yemek Belgeselleri ve TV Şovları yazısını da buraya ekliyorum. Göreceğiniz üzere, Netflix bu açıdan daha zengin.

Benim gözüme çarpan yeme-içme temalı filmler şöyle;

Julie&Julia

Yönetmen Nora Ephron’un filminde iki ana karakter var. Biri kısa ve minyon, diğeri olağanüstü uzun, hoş ve ışıltılı. Biri yemek yapmayı sever, diğeri yemek pişirirken yaşar. Her ikisi de gerçek insanların hikayesine dayanıyor. Bu ilham verici ve kesinlikle iştah açıcı film hazır NEtflix’te varken kaçırmayın. Yukarıdaki videoda da filmden en sevdiğim sahnelerden biri var.

Chef

https://www.instagram.com/p/B-MzOcFARg9/

Jon Favreau, yemek içerikli işleri gerçekten çok güzel yapıyor. Bu filmde, şef Carl Casper, restoranının kötü gidişatından sonra food truck işine girmeye karar verir yani kamyonda yemek pişirerek ve satarak yaşamına devam eder. Sokak yemeği konusunda, adı kısa bir sürede yayılmaya başlar… Robert Downey, Jr. da bu filmde Sofia Vergara ve Scarlett Johansson ile birlikte yer alan isimlerden.

Jon Favreau’nun Netflix’te yer alan Chef Show isimli programına da göz atmayı unutmayın.

Burnt

Bradley Cooper

Bradley Cooper ve Sienna Miller’ın başrollerini paylaştığı Burnt, ciddi yanı daha yüksek olan yemek temalı yapımlardan. Şef Adam Jones etrafında geçen hikaye; dram, azıcık gerilimli heyecanlı, biraz da iştah açan sahnelerle bezeli. Gerçek hayatta da var olan şef Marcus Wareing, filmin menüsünü geliştiren isimlerden. Bol bol gördüğümüz fine-dining tabakların arkasındaki isim oldukça sağlam yani.

Charlie and the Chocolate Factory

Yönetmen Tim Burton, Roald Dahl’ın klasik çocuk hikayesini yorumladığı bu filminde, ortaya izlemesi keyifli bir yapım çıkarıyor. Willy Wonka (Johnny Depp), dünyanın en ünlü şeker şirketinin arkasındaki gizli ve çılgınca hayalperest bir adam ve Wonka fabrikası ziyaretçilere ünlü bir şekilde kapalı iken, münhasır şeker adamı beş şanslı çocuğa fabrikanın içini görme şansı vermeye karar veriyor.

Rastgele seçilen beş çikolataya “altın bilet” yerleştirerek bir nev-i çekiliş sistemini kuruyor. Sonrasında da olaylar akıp, gidiyor. Kitap ilk kez 1971’de Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası adı altında da beyaz perdeye uyarlanmıştı.

Matilda

https://www.instagram.com/p/B-_pJ5SgLII/

İngiliz çocuk yazar Roald Dahl’ın Matilda kitabına dayanan bu film, mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan. Matilda Wormwood (Mara Wilson) son derece meraklı ve zeki bir kızdır. Büyüdükçe, özel güçleri olduğunu keşfetmeye başlar.

Köfte Yağmuru

Netflix’te izleyebileceğiniz yemek temalı filmler

Doğal afetlerin yiyecek şeklinde olduğu bir dünyada ne olur? Kesinlikle kıtlık yok ama kaos olur. Kesinlikle çok eğlenceli bir film.

Babamın Mutfağı

Netflix’in yeni filmi Uncorked, aile ilişkileri ve finansal zorluklar ışığında, sommelier (şarap garsonu) olma hayallerinin peşinden giden genç bir adamın hikayesini anlatıyor. Uncorked, şarap kültüründeki fırsatlar ve zorluklar hakkında da değerli bilgiler sunuyor.

Mamoudou Athie’nin oynadığı filmin kahramanı Elijah, ailesine ait barbekü restoranını devralmakla, sommelier olma arasındaki kalın çizgide kalıyor!

Bu filme ilave olarak “Üzüm bağlarında geçen en iyi şarap filmleri“ne de göz atabilirsiniz.

Eat Pray Love | Netflix’ten kaldırıldı

https://www.instagram.com/p/B-SHy5Ng-cF/

Güncelleme: (12:5.2020) 7 Mayıs tarihinde yazıyı yazdığım zaman yayında olan film, şu an artık yok. Kaşla göz arası kaldırmışlar filmi :/ Arşivde bulunmasını istediğim için burada dursun.

Başlı başına yemek temalı bir film olmasa da, yine de iştah sahneleriyle bu listede olmayı hak ediyor bence. Yukarıdaki sahne mesela <3

Bu filmi izledikten sonra “İtalya’da geçen ilham verici filmler” de sizi bekliyor.

Be the first to comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir