Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Yemek Belgeselleri

İster gıda politikasıyla ilgili olsun ister iştah açıcı bir tatlı tabağıyla…

Netflix’te yayınlanan en iyi diziler serisine rakip olabilecek güçte bir de Netflix Türkiye’de izleyebileceğiniz en iyi yemek – seyahat belgeselleri mevcut. Bu kategoride izleme listem oldukça kabarık, yavaş yavaş temizlemeye çalışıyorum.

Yeme – içme alanında ilgiyle araştırma halinde olan ve öğrenmeye açık bir şekilde yeniliklerin peşinden gidenlerin, bu listeye bakmasını da tavsiye ederim..

Listede yiyecek – içecek sektöründeki üretimden nefret etmenize neden olacak belgeseler de mevcut tabii.

Yemek – seyahat kategorisinde ne tür bir içeriğe yönelirseniz yönelin, Netflix belgesellerinin bir şekilde sizi ele geçireceğini düşünüyorum.

İşte karşınızda yemek – seyahat kategorisi üzerine çekilmiş ve Netflix Türkiye’de de (başka ülkelerin listesinde olan belgeselleri de görmek isteriz) yayınlanan en sevdiğim belgeseller.

Jiro Dreams of Sushi (2012)

Elbette o bir klasik ve listenin ilk sırasında olması tesadüf değil.

Yemek belgeselleri söz konusu olduğunda, Jiro Dreams of Sushi’nin bahsi geçmeden olmaz.. Japonya’da (Tokyo) ulusal bir hazine olarak adlandırılan bir suşi şefi olan Jiro’nun yaşamını ve çalışmasını anlatan bu belgeseli takdir etmek için suşi sevmek zorunda değilsiniz.

Suşi ile geçen bir ömür ve mükemmel olmak ne anlama geliyor? İşte bu belgeselde cevabı yer almakta.

Barbecue (2017)

Etin ateşle buluşma anı bu belgeselde.

Netflix TV programlarından bu belgesel, dünyanın dört bir yanındaki insanların barbekü geleneklerini nasıl paylaştıklarını keyifli bir araştırması aynı zamanda. Şaşırtıcı pişirme teknikleriyle karşılamak mümkün. Ama günün sonunda formül yine de basit; ateşi yakın ve etinizi pişirin.

Bu evrensel lezzetli dile dair merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabı burada.

Somm  Into The Bottle (2015)

Şarapla ilgili izlemekten en keyif aldığım belgeselelrden.
Uzman şarap üreticileri ve şarap garsonları, lezzetli ve renkli tarihinden, üretimine ve pazarlamasına akdar, şarabın gizemlerini ele alıyor. Bu belgeseli izledikten sonra seyahat etme isteiğiyle yanıp kavrulmuştum.

Somm (2012)

Şarapla devam edeyim.

Bu belgeseli de Netflix hesabınızda izlenecekler listenize eklemenizi tavsiye ederim. Geçmesi neredeyse mucize olan Master Sommelier sınavını geçmeye çalışan dört şarap garsonunun çalışma dönemine şahitlik ediyoruz.

Bu kadar büyük bir zorluğun üzerine yürümek belki de azıcık delilik istiyordur.

For Grace (2015)

Tutkularımız, arzularımız ve çalışmalarımızla kendimizi bir hamur haline getiriyoruz.

Şef Curtis Duffy’nin kariyerinin aile yaşamını nasıl tahrip ettiğini izlerken, bir yandan da yaşadıklarının onu yeniden insanileştirmesine tanık oluyoruz. Duygusal açıdan çok yoğun ve dokunaklı olan bu belgesel, mükemmel yemek yapmaya çalışan insanların ardındaki telaşlı, sinir bozucu ve kusurlu hayata da bir bakış açısı sunuyor.

The Birth of Saké (2015)

Yönetmen Erik Shirai bir yıl boyunca hayatını saké ( pirinç ve tahıl tozundan yapılan içki )yapmaya adamış bir grup adamla geçirdi ve ortaya bu tutkulu belgesel çıktı.

Sadece herhangi bir sakéden bahsetmiyoruz.  Onlar, atalarının soyundan gelen 2.000 yıllık bir yönteme sadık kalarak ilerliyorlar. Saké yapmak bu adamlar için kutsaldır. Adanmışlık ve beceri sanatının müthiş bir halini izlemek için en doğru gün bugün bence.

Theater of Life (2016)

Osteria Francescana’da dünyanın en iyi mutfağını işleten İtalyan şefi Mossimo Bottura, Theatre of Life’da daha büyük hırslarını yakaladı ve yiyecek atıklarından gurme yemekler ortaya çıkardı.

Belgeselde, 2015 Milano Expo’da yardıma muhtaçlar için gıda atıklarından ortaya çıkardığı yemeklerin süreci anlatılmakta.

Jeremiah Tower: The Last Magnificent (2016)

Belgesel, devrim niteliğindeki yeni Amerikan mutfağının ortaya çıkmasında oldukça önemli bir role sahip olan şef Jeremiah Tower’ı anlatmakta. Anlatıcılar arasında yakın zamanda hayatını kaybeden şey Anthony Bourdain de yer almakta.

COWSPIRACY: The Sustainability Secret (2014)

Eğer vegan beslenme konusunda kendinize bir baskı arıyorsanız bu belgeseli kesinlikle izlemelisiniz. Hayvan tarımının çevreye karşı nasıl bir numaralı tehdit olduğunun gözler önüne serildiği bu belgeselde yönetmen Kip Anderson, et endüstrisinin hükümete olan bağlarını da araştırıyor ve Greenpeace gibi önde gelen çevresel organizasyonların neden sessiz kaldığını gözler önüne seriyor.

Forks Over Knives | Çatal Bıçaktan Üstündür (2011)

Ne yediğinize bakmak için bu belgeseli izleyebilrsiniz.

İki gıda bilimcinin araştırmasına göre işlenmiş gıdaların popülerliği; obezite, diyabet ve diğer hastalıkların çok büyük oranlara ulaşmasına sebep olmakta.

Chef’s Table (2015)

Chef’in Table, kuşkusuz “foodie” film topluluğu içindeki merkezlerden biri. Jiro Dreams of Sushi belgeselinin yönetmeni tarafından yönetilen bu Netflix orjinal belgeseli, dünyanın önde gelen şeflerini radar alıyor ve yakın bir bakış sunuyor.

Yıldızlarla şeflerle tanışmak için Chef’s Table en doğru adres.

Sustainable | Sürdürülebilirlik (2016)

Şef Rick Bayless sürdürülebilir tarım uygulamaları arayışında ve bunun Amerika için gerçekten ne anlama geldiğini gösteriyor. Belgesel, yiyeceklerimizi üretip büyütmek için daha iyi bir yol bulmaya davet ediyor.

Somebody Feed Phil 

Tam olarak belgesel kuşağına girmese de, gezelim – görelim – tadalım konseptinin bence eğlenceli olanlarından olduğu için listeye eklemek isabetli olacaktır.

İkinci sezonu da geçtiğimiz aylarda başladığı için, Phil’i severseniz hızınızı hiç kesmeden izlemeye devam etmek mümkün. Benim favori bölümün Bangkok olmuştu.

Listeyi, yeni belgeseller eklendikçe ve ben de izledikçe çoğaltmaya devam…

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir