İtalya Gezisi İçin Öneri Tren Rotaları

İtalya’nın en sevilesi yanlarından biri de, trenle onun o tatlı şehirleri arasında, rahat bir şekilde hop diye geçiliyor oluşu.

Özellikle de bazı şehirler, ülkenin adeta denge noktası gibi olduğu için, bu geçişlerde, sırtınızı onlara yaslamanız yeterli olmakta.

İtalya’ya doğru yola çıkma planları yapıyorsanız ve hazır evden çıkmışken birden fazla şehir görmeyi de arzu ediyorsanız, aşağıda paylaştığım öneri tren rotalarım işinize yarar diye düşünüyorum.

Verona

İtalya gezisi için ideal tren rotaları

“Yola nereden başlasak?” diyenler için önerim İtalya’nın o tatlı şehri Bologna olacak.

Hem ucuz uçak bileti bulma açısından ihtimallerin çok zengin olduğu bir şehir olduğu için hem de her yere fırt fırt yakınlığında olduğu için.

 

Dört-beş günlük bir seyahat için yerleşkenizi Bologna’ya kurarak, günü birlik gezilerle en az 3 şehir görme şansınız olabilir.

 

Como Tren İstasyonu

Günü birlik gezilerle İtalya!

Eğer sadece tek bir şehirde kalarak, oradan çıkışlı günü birlik İtalya gezileri planlıyorsanız en ideal rotalardan biri de; Bologna-Milano-Modena-Verona-Floransa-Pisa-Siena-Roma-Venedik gibi çevre şehirlerden seçip, oluşturacağınız o tatlı güzergah olacaktır.

Mesela;

Bologna – Milano arası trenle yaklaşık olarak 1 saat sürmekte.

Bologna – Modena arası 26 dakika sürmekte,

Bologna – Verona arası 50 dakika sürmekte,

Bologna – Floransa arası 40 dakika sürmekte,

Bologna – Venedik arası 1 saat 20 dakika sürmekte.

Eğer aklınızda başka bir şehir varsa da, benim çok sık kullandığım uygulamalardan olan Rome2Rio’dan aradaki mesafeyi kontrol edebilirsiniz. Hem önünüze haritayı çıkarıyor hem de  gitmek istediğiniz yere tren/otobüs/uçak vb. ile ne kadar mesafede gideceğinizi gösteriyor.

Milano

Bir diğer alternatif ise yerleşim noktanızı Milano olarak belirleyebilirsiniz. Milano çıkışlı da çok şahane gezi rotaları çıkarmak mümkün.

Mesela; Como Gölü desem. Como Gölü’nden de deniz ulaşımı ile Bellagio desem. Ya da Varenna…

Bergamo-Bologna-Modena-Verona-Floransa-Torino- Genova yakınlık açısından değerlendirebileceğiniz öncelikli şehirlerden birkaçı.

Milano – Como arası trenle 35 dakika.

Milano – Bergamo arası da trenle 45 dakika.

 

 

İtalya’yı konaklaya konaklaya gezmeyi planlayanlar için;

En sevdiğim! Zaman sınırı biraz ortadan kalkınca, gerçekten tadından yenmez oluyor. Günü birlik seyahatler için 3-4 saat süren tren yolculukları kalp kırarken, kalmayı planlayarak yapılanlarda yüz güldürmekte.

Eee tren yolculuğu da oldukça keyifli bir hadise, tadını çıkarmanın mümkün olduğu anlar, o anlar.

Başlangıç noktasını istediğiniz gibi seçtiyseniz, dönüş için de bir şehir seçmek size kalmış artık. Ama ben de önerilerimi yazayım.

 

Mesela; yukarıda saymış olduğum rotayı, şehirlerde kalarak da yapabilirsiniz. Milano’dan başlayıp, dönüş için Bologna uçağında yer ayırdınız mı bu iş tamam.

Hatta Bergamo uçağında yer alarak işe başlamak en temizi. Bergamo – Milano – Verona – Bologna. Güzel bir plan olabilir.

Ya da Cinque Terre gibi şahane bir yeri görmek isterseniz La Spezia’ya trenle geçmeniz yeterli. Oradan otobüsle yola devam edebilirsiniz.

Bu listeyi istediğiniz gibi uzatmanız, dallanıp budaklandırmanız mümkün. 4-5 günlük seyahat planınızda, İtalya’nın kuzeyinden güneyine gideceğim demiyorsanız, önerilerimin de ait olduğu olduğu, Kuzey İtalya şehirlerinden seçtikten sonra pek çok yere kısalı uzunlu geziler yapabilirsiniz.

Güney İtalya ise benim de gidilecekler listemde, umarım uzun bir seyahat planı için yolum yakında oralara düşer.

Güneydeki şehirlere daha sık uçak seferleri talebimi de buradan duyurmak isterim.

 

 

İtalya tren bileti nasıl alınır? 

Bu konuda hemen Tren Italia sizin kalbinizi çalacak. Bilet için önceden internet üzerinden satın alabilirsiniz ya da spontane takılıp gideceğiniz şehirden de hemen aktarma tren biletinizi alabilirsiniz. Tabii ki şehrine göre değişebilir ama yer bulamama gibi bir sorunla hiç karşılaşmadım. Fiyatların da gün yaklaştıkça artmadığına şahit oldum. Bu şahane bir şey elbette.

 

This Article Has 1 Comment
  1. Özlem dedi ki:

    Merhaba sizi keyifle takip ediyorum bu yaz bir arkadaşımla Bologna Parma Verona ve Venedik turu yapmayı istiyoruz malum euronun durumundan oldukça sınırlı bir bütçemiz var kalacak bu şehirlerde kalacak yerle ilgili önerileriniz olursa çok sevinirim sevgiler
    Özlem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir